Jak parzyć kawę, aby wydobyć pełen potencjał ziaren?

Porady 10.10.2019
 

Alternatywne sposoby parzenia kawy

Jeśli nie ekspres ciśnieniowy, to co? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób, a zwłaszcza ci, którzy postanowili spróbować nowego gatunku kawy. Bardzo często uzyskanie nut zapachowych i smakowych charakterystycznych dla plantacji wymaga bowiem specjalnego podejścia zarówno do samego procesu mielenia, jak i parzenia. Nierzadko łatwiej jest zatem uzyskać bogactwo esencji przy pomocy alternatywnych metod i dedykowanych produktów. Jeśli i ty masz ochotę, by wejść na nowy poziom w parzeniu kawy, koniecznie wypróbuj: kawiarkę, french press, drip, chemex, aeropress oraz cold brew.
 

Jak zrobić dobrą kawę?

Zaczekaj jeszcze chwilę! Wiemy, że perspektywa wielopoziomowego doznania smaku i aromatu pitej kawy jest bardzo kusząca. Zdajemy sobie jednak sprawę, że nim proces ten zakończy się w twojej jadalni, a obok talerzyków deserowych z sernikiem malinowym staną porcelanowe filiżanki, musisz uzbroić się w cierpliwość. Co więcej, w takich chwilach warto również zdawać sobie sprawę z tego, że:
- czas od palenia ziaren do ich zaparzenia powinien być jak najkrótszy,
- kawę powinno mielić się bezpośrednio przed zaparzeniem i mając na uwadze metodę parzenia (inaczej mieli się kawę dla kawiarki, inaczej pod french press),
- arabica oferuje większą paletę nut smakowych i delikatniejszy smak w porównaniu do gorzkiej i pełnej energii robusty,
- zawartość kofeiny oraz smak uzależniony jest od stopnia wypalenia ziaren (to właśnie w tym procesie uwalniają się w kawie olejki eteryczne i buduje się ich charakterystyka),
- mielenie ziaren nie powinno generować dużej ilości pyłu kawowego oraz podgrzewać w tym czasie ziaren (najlepszy do tego zadania będzie więc młynek żarnowy),
- im dłuższy proces parzenia, tym grubiej powinno się zmielić ziarna, aby wrzątek miał odpowiednią ilość czasu na wydobycie pełnego spektrum niuansów esencji,
- o tym, jak zrobić dobrą kawę decydują również dodatki w postaci cukru, mleka, odpowiednich filiżanek, syropów smakowych, a nawet przypraw, czy słodkich pianek.
 

Jak parzyć kawę w kawiarce? 6 prostych kroków!

Kawiarki korzystają przy parzeniu kawy z metody ciśnieniowej, co pozwala im na dokładne wydobycie esencji smaku wybranych przez ciebie ziaren. Ich obsługa jest banalnie prosta, a jedyne czego potrzebujesz to odrobina cierpliwości i precyzji w realizacji kolejnych etapów parzenia. Sama kawiarka może mieć wiele rozmiarów. Wykonuje się ją z aluminium lub stali. Niektóre modele działają nie tylko na palniku gazowym, ale także na indukcji. Jak więc osiągnąć mały sukces i codziennie przygotować dobrą kawę w kawiarce? Pora na głębie espresso w zaledwie 6 krokach. Skup się, a nie pożałujesz!
 
 1. Przygotuj sobie odpowiednią ilość ziaren (najlepsza będzie arabica, średnio lub mocno palona), uzależniając ją od wielkości swojej kawiarki, a następnie przy pomocy młynka żarnowego zmiel ją tak drobno, by gradacją przypominała sól kuchenną.
 2. Zmieloną kawą napełnij sitko kawiarki, wyrównaj jej powierzchnię palcem, a ewentualną nadwyżkę dokładnie usuń.
 3. Teraz w dolnym zbiorniku powinna znaleźć się ciepła, przefiltrowana woda w ilości podanej przez producenta (nie może ona zakrywać zaworu bezpieczeństwa dbającego o to, aby wewnątrz nie wytworzyło się zbyt duże ciśnienie).
 4. Dokładnie skręć elementy kawiarki i ustaw ją na palniku na wolnym ogniu. Górną pokrywkę pozostaw otwartą, kontrolując czy proces parzenia już się rozpoczął.
 5. Gdy w górnej części zacznie zbierać się złocista esencja z parzonej kawy, zdejmij kawiarkę z palnika i zamknij pokrywkę (pozwoli ci to wyeliminować nieprzyjemną goryczkę z finalnego smaku).
 6. Poczekaj chwilę, aby zawartość przestała wrzeć i niezwłocznie przelej ja do ciepłych filiżanek (teraz możesz dodać też śmietankę lub mleko – kawa z kawiarki gotowa).
 

Jak zaparzyć kawę w zaparzaczu tłokowym? French press w akcji!

Kolejny produkt, którego użycie nie sprawi ci problemu, a może dać wiele satysfakcji. Jeśli potrafisz docenić prosty projekt, którego pielęgnacja jest szybka i łatwa, to spodoba ci się parzenie kawy z pomocą french pressu. Wystarczy ci kilka minut o poranku. Twoja cierpliwość zostanie nagrodzona lekką kawą pozbawioną fusów. Wyobraź sobie delikatny smak i efemeryczne nuty, które spływają do twojego ciała z każdym łykiem i sprawiają, że chcesz wziąć kolejny łyk. Jak przełamać słodycz domowej tarty z malinami kawą przygotowaną w zaparzaczu tłokowym? To bardzo proste. Polecamy skorzystanie z poniższych wskazówek.
 
 1. Pierwszym krokiem powinno być przygotowanie gorącej wody w czajniku (jej temperatura powinna oscylować na poziomie 95℃)
 2. Zmiel świeżo palone ziarna kawy (wybierz grubą gradację, aby uchronić się przed zatkaniem sitka podczas oddzielania fusów od kawy). Kawę wsyp do french pressu.
 3. Zalej zmielona kawę, wypełniając ok. ¼ pojemności zaparzacza tłokowego, delikatnie przemieszaj i pozostaw na ok. 30 sekund, aby w procesie preinfuzji wydobyła się głębia smaku ziaren.
 4. Uzupełnij wodą french press, załóż mechanizm tłokowy wraz z pokrywką i zaczekaj ok. 4 minuty.
 5. Delikatnie i powoli wciśnij mechanizm french pressu, niespiesznie zbliżając się do dna zaparzacz, zbierając fusy i sprasowując je.
 6. Kawa jest gotowa do podania. Zrób to natychmiast, aby smaki nie pogłębiły się, tworząc zbyt intensywną goryczkę oraz kwaskowatość.
 

French press czy kawiarka - co wybrać?

Oba produkty są proste w użyciu i dadzą ci głębie smaku. Kawiarka do kawy korzysta z ciśnienia, french press natomiast skupia się na powolnym procesie parzenia i dobrym napowietrzeniu esencji. Odpowiedz sobie więc na pytanie, czy lubisz mocniejszą kawę (espresso z kafetery włoskiej), czy bardziej deserową wersję mieszanki ziaren (uzyskasz ją z zaparzaczem tłokowym).

Wiesz już jak zrobić kawę, jednak by jej smak pozostał pełny i rozpieścił zmysły twoich gości lub domowników, potrzebujesz jeszcze jednego elementu tych aromatycznych chwil codziennych sukcesów – właściwego podania. O tym, że ogrzane filiżanki są istotnym elementem serwowania, już wiesz. Teraz tylko zadbaj o porcelanowy serwis kawowy, ciepłe mleko lub śmietankę z mlecznika oraz o pasujące do całości ciasto, ciastko, maślany rogalik lub kawałek owocowej tarty, czy też tortu.