Jak prawidłowo otworzyć wino?

Porady 5.08.2019


Jak otwierać wino?

Jak otworzyć wino korkociągiem? Zależy to od rodzaju otwieracza, z którym mamy do czynienia. Jednym z nich jest tak zwany trybuszon. Mianem tym określa się niewielkie akcesorium do wina, które z wyglądu przypomina nieco scyzoryk. Jak wyjąć korek z butelki z jego pomocą? W tym celu, przy pomocy znajdującego się w zestawie nożyka przecinamy folię zabezpieczającą. Następnie delikatnie wkręcamy śrubkę w korek i wyciągamy go za jednym pociągnięciem. Z tego typu korkociągów najczęściej korzystają barmani.
W domach przeważnie spotkać można natomiast otwieracze do wina typu skrzydełkowego. Jak ich używać? W pierwszej kolejności zdejmujemy kapsel. Następnie wkręcamy śrubkę w korek tak, aby go nie przebić. Na skutek tego, skrzydełka otwieracza do wina zaczną się automatycznie unosić. Następny etap to ich opuszczenie. Doprowadzi to do automatycznego wysunięcia się korka, który należy delikatnie pociągnąć.
Niezwykle praktycznym przyborem do wina jest automatyczny otwieracz, który nie wymaga użycia siły i wykonuje niemalże całą pracę samodzielnie. Jak wygląda otwieranie wina korkociągiem tego typu? Wystarczy, że zdejmiemy kapsel zabezpieczający, włożymy ujście butelki  do specjalnego otworu, a następnie wciśniemy guzik. Korek wydostanie się samodzielnie.
Świetnym pomysłem na prezent dla każdego miłośnika tego trunku jest profesjonalny zestaw otwieraczy do wina. Jego skład może być różny, w zależności od modelu. Taki funkcjonalny komplet składać może się między innymi z korkociągu z nożykiem do obcinania folii, nalewaka oraz zatyczek z gumowymi uszczelkami, które skutecznie zabezpieczają przed wylewaniem się alkoholu. Najlepiej, by całość zamknięta była w gustownym, na przykład drewnianym opakowaniu, które ułatwi przechowywanie akcesoriów i stanowić będzie efektowną dekorację barku.
 

Jak wyjąć korek z butelki bez korkociągu?

Co zrobić w sytuacji, gdy mamy ochotę napić się wina, lecz nie dysponujemy korkociągiem? Nic straconego! Wystarczy wypróbować jednego z poniższych sposobów. Do otwarcia butelki wykorzystać można produkty takie, jak śrubokręt, nożyczki, gwóźdź czy cienki nóż. Wbijamy ostrze w środek korka, a następnie delikatnie je wyciągamy.
Korzystając ze szpikulca do mięs lub widelca możemy spróbować wepchnąć korek do wnętrza butelki z winem. Zamiast korkociągu, posłużyć możemy się także…książką w grubej okładce. Przykładamy ją do ściany i uderzamy w nią dnem od butelki. W ten sposób wypchniemy korek do góry w taki sposób, że możliwe będzie jego wyciągnięcie ręką.
W celu otworzenia butelki wina można ją podgrzać zapalniczką lub palnikiem. Na skutek działania wysokiej temperatury, korek powinien się samoistnie wysunąć. Niestety, metoda ta nie należy do najbezpieczniejszych — nie mamy tutaj bowiem kontroli nad butelką. Co za tym idzie — dojść może do jej pęknięcia, co skutkować może skaleczeniem.
W naszym sklepie internetowym Tadar, poza gustownymi otwieraczami do wina, zaopatrzyć możecie się również w kieliszki oraz akcesoria barowe, jak shakery czy foremki do lodu. Piękną barwę trunku podkreśli natomiast naczynie, jakim jest karafka.

Nie wiecie, w jaki sposób dopasować wino do potrawy? Odpowiedź przynosi wpis Jakie wino do ryby, kaczki a jakie do kurczaka — o sztuce dobierania wina do potraw. Na naszym blogu dowiecie się także nieco więcej na temat dobierania kieliszków do serwowanych trunków – zajrzyjcie do wpisu Jakie kieliszki do wina czerwonego, białego a jakie do prosecco?.

Jak widać, sztuka otwierania wina nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Gwarantujemy, że jej opanowanie zajmie Wam zaledwie kilka chwil. Pomogą Wam w tym akcesoria z naszego sklepu internetowego.