Jak przechowywać cytrynę?

Porady 11.07.2020


Jak przechowywać sok z cytryny?

Zakupione cytryny powinno przechowywać się nie dłużej niż kilka dni. Co jednak jeśli trzeba było zmienić plany, a nad nami wisi widmo zmarnowania ich cytrusowego potencjału? Ratunkiem w takiej sytuacji może być… przerobienie owoców na sok. Ma to oczywiście związek z zatrzymaniem procesów powodujących dojrzewanie i starzenie się cytryny. Taki sok może być zdatny do użycia nawet po miesiącu! Wystarczy tylko właściwy sposób na przechowywanie. Jaki? Unikajcie plastikowych pojemników. Co prawda, mają one atesty dopuszczające do kontaktu z żywnością, jednak sok z cytryny ma bardzo kwaśny odczyn i mógłby wejść w reakcję z tworzywem. Co zatem wybrać do jego przechowywania? Idealne będą wszystkie spośród szklanych pojemników – szczelnie zamykane butelki lub słoiczki. Wystarczy przelać i wstawić do lodówki.


Jak przechowywać pokrojoną cytrynę?

Czasem podczas gotowania zużywa się tylko połowę owocu. Co więc zrobić z jej niewykorzystaną częścią? Nie obędzie się bez pomocy lodówki i szczelnego, szklanego lub plastikowego pojemnika. Wszystko to dlatego, że pokrojona cytryna bardzo szybko wysycha i traci swoje właściwości. Nagromadzona w lodówce wilgoć mogłaby spowodować też jej szybsze zepsucie. Włożenie do lodówki w pojemniku chroni również wyjątkowy aromat cytrusów. W pojemniku dedykowanemu przechowywaniu cytryn nie ma możliwości, by przesiąkły zapachem innych produktów spożywczych. Co więcej, to dobry sposób na przechowywanie cytryny w plasterkach, po to, by podczas przyjęcia mieć gotowy dodatek do drinków lub herbaty.


Cytryna w lodówce – jak przechowywać?

Po pierwsze, zanim włożycie cytryny do lodówki, dokładnie je umyjcie. Po drugie, żeby uniknąć szybkiego wysychania owoców, włóżcie ich zapas do foliowego woreczka, owińcie ręcznikiem papierowym lub w papier śniadaniowy. Trzecią, choć niemniej ważną wskazówką, która zabezpieczy cytrynę w lodówce, jest umieszczenie jej w… wodzie. W tym przypadku należy jednak uważać. Cytrusy co prawda zachowają przez to dłużej swoją świeżość, ale niemal na pewno po takim moczeniu utracą również część swoich naturalnych walorów smakowych i zapachowych. Sposób ten lepiej więc wybierać w ostateczności.


Warto wiedzieć jak przechowywać cytryny

Wiedzieliście, że cytryny można mrozić? Najlepsze są dwa sposoby. W pierwszym mrozi się całe owoce, wkładając je uprzednio do woreczków na mrożonki. W drugim wykorzystuje się tackę do robienia kostek lodu. Zamrożony sok z cytryny zawsze będzie idealnym dodatkiem do napojów. Wyjęty z zamrażalnika owoc dodacie do dań lub deserów, ścierając go na tarce. Warto wiedzieć jak przechowywać cytryny – chociażby dlatego, by nie marnować jedzenia i zachować ich zbawienne właściwości dla zdrowia.