Jak przechowywać domowe przetwory?

Porady 12.09.2019

To żadna tajemnica. Wymaga tylko dobrego planu, kilku słoików i butelek oraz odpowiednich warunków. Późną jesienią i w zimowe dni podziękujesz sobie natomiast za tę odrobinę wysiłku – oto porady jak osiągnąć małe, codzienne sukcesy dzięki pracy wykonanej kilka miesięcy wcześniej.
 

Przechowywanie domowych przetworów – podstawowe informacje

Zakładając, że słoiki z kiszonkami, konfiturami i dżemami są już gotowe i ostudzone, a szklane butelki stoją w równym, kolorowym rzędzie, aby można było przenieść znajdujące się w nich soki w odpowiednie miejsce, musisz wiedzieć kilka rzeczy. Prawidłowe przechowywanie domowych przetworów ma swoje prawa, a więc warto dobrze przemyśleć związany z tym plan działania. Zanotuj więc sobie w głowie, że:
- najważniejsze jest, by przetwory przechowywać w suchym, czystym, przewiewnym i chłodnym miejscu,
- dodatek cukru w słoiczkach z dżemem oraz innymi konfiturami i sokami sprawia, że mogą one znieść odrobinę wyższą temperaturę niż słoiki z ogórkami, czy kiszoną kapustą,
- najlepiej do przechowywania przetworów nadaje się piwnica, domowa spiżarnia lub wentylowana szafka kuchenna (z otworami lub bez tylnej zabudowy),
- jak ognia trzeba unikać w takich wypadkach miejsc nasłonecznionych i zlokalizowanych w pobliżu kaloryferów,
- jeśli przechowujesz przetwory w szafce, nie wkładaj do niej nic poza butelkami z sokiem oraz słoikami z kiszonkami, piklami i konfiturami,
- nie trzymaj takich słoików i butelek dłużej niż do następnego sezonu (maksymalnie przez rok).
 

Domowe przetwory – ład i porządek na półce

Po całym roku w twojej piwnicy lub spiżarni nie zostanie zapewne wiele przetworów z malin, truskawek, śliwek i warzyw. Jeśli zdarzy się, że jakiś słoik kompotu przetrwa zimowy apetyt twojej rodziny na smaki lata, sprawdź, czy jego smak i zapach jest wciąż taki jak kiedyś oraz poszukaj ewentualnych ognisk pleśni. Możesz tego nie wiedzieć, ale nawet najszczelniej zamknięte przetwory narażone są po takim czasie na rozwój bakterii beztlenowych, szkodliwych dla zdrowia twoich bliskich. Jeśli jednak przechowujesz słoiczki z dżemami w odpowiedni sposób, nic złego nie powinno się do tej pory wydarzyć. Zadbaj więc aby odpowiednio opisać swoje zapasy i ustawić je w taki sposób, żeby korzystając ze spiżarni nie przestawiać innych słoików i butelek, szukając ulubionych smaków. Dżemy przy dżemach. Ogórki mało solne nieco z boku. Słoiczki zrobione wcześniej z przodu, późniejsze konfitury w drugim lub nawet trzecim rzędzie. Jeśli tylko chcesz, możesz zadbać także o ozdobienie słoików i butelek. Nie mamy tu jednak na myśli specjalnych naklejek do opisywania zawartości tylko nadanie przetworom swojskiego wyglądu poprzez nałożenie na wek kawałka materiału i zabezpieczenie go przy pomocy gumki recepturki – prosto i stylowo.

Sposoby na długi termin przydatności domowych przetworów

Warzywne sałatki, puree z dyni, kompot z rabarbaru i mus z jabłek. Wszystkie domowe przetwory mają ogromną wartość dla twojego zdrowia i zróżnicowanej diety. Warto wiedzieć zatem, co powoduje, że mogą zachować swoją świeżość przez cały rok. Nie zwalnia cię to jednak ze szczególnej ostrożności. Bycie czujnym w świecie słoiczków z powidłami i butelek z nalewkami jest bardzo ważne.

Zacznij więc od regularnego sprawdzania stanu swoich zapasów. Jak? Co kilka tygodni weryfikuj ich stan i szukaj nawet najdrobniejszych oznak rozwoju pleśni oraz bakterii. W przeciwnym razie twój brak zainteresowania może zaowocować przejściem zepsucia na inne przetwory i zaprzepaszczeniem wielu godzin pracy. Tym, co natomiast najlepiej konserwuje, jest:
- cukier (soki, konfitury, dżemy i powidła),
- sól (kapusta, ogórki, buraki),
- ocet (grzyby i marynowane warzywa),
- wysoka temperatura (tzw. pasteryzacja, która niszczy bakterie wewnątrz i w połączeniu ze szczelnym zamknięciem wydłuża termin przydatności do spożycia).

Sukces gwarantowany – ciesz się nim każdego dnia roku i podczas każdej wizyty w domowej spiżarni!