Jak przechowywać imbir?

Porady 23.06.2020


Potencjał w kuchni, czyli kilka zastosowań imbiru

W przypadku imbiru kraj pochodzenia mocno determinuje rodzaj przepisów, w których jest on szczególnie smacznie widziany. Kuchnia azjatycka jest pełna imbiru pod różną postacią. Dania orientalne uwielbiają jego intensywność i lekki, cytrynowy posmak. Nic zatem dziwnego, że imbir wielu osobom kojarzy się z przyprawą dla owoców morza. Podobnie wykwintny efekt uzyskasz, dodając go do drobiu lub wołowiny. Wyśmienicie wypada również na tle pikantnych dodatków i przypraw. Na świeżo możesz użyć go do wzbogacania napojów (np. ulubionej, jesiennej herbaty). W wersji tartej-suszonej zwieńczy niejeden słodki wypiek lub posiłek z ryżem. Aby jego smak był łagodniejszy, kandyzuje się go. Marynowany imbir wykorzystuje się natomiast przy tworzeniu sushi.


Imbir – przechowywanie w pojemnikach na żywność?

Zacznijmy od surowego imbiru. Ma on postać korzenia różnej wielkości. Można go obrać, zetrzeć, pokroić. Jak jednak zadbać o właściwe przechowywanie imbiru w takiej formie? Po pierwsze, możesz włożyć go do lodówki. Nie potrzeba do tego specjalnych pojemników na żywność. Wystarczy, że zawiniesz korzeń w folię spożywczą, aluminiową, a nawet papierowy ręcznik. Od tego momentu masz ok. 3 tygodnie, aby bezpiecznie zużyć jego zapas. Imbir można przechowywać również dłużej. Wystarczy, że zamiast do lodówki włożysz go do domowego zamrażalnika (cały korzeń lub w postaci pokrojonej). Tu przydadzą się też woreczki, które zwykle używasz do zabezpieczania mrożonek, np. owoców i warzyw.


Suszony imbir – jak przechowywać?

W przypadku suszonego imbiru wiele zależy od postaci, w jakiej udało ci się go zdobyć. Najpopularniejsza forma to oczywiście imbir mielony. W jego przypadku wystarczy niewielki przyprawnik ze szczelnym zamknięciem – dla ochrony przed wilgocią oraz zwietrzeniem. Imbir można jednak również kupić w postaci suszonych kłączy, plastrów i kawałków. Zwykle opakowania, w których jest sprzedawany, zapewniają możliwość ponownego zamknięcia. Wygodniejsze i bardziej eleganckie jest natomiast wykorzystanie odpowiednich (bo szklanych) pojemników na żywność. Dlaczego? Taki słoiczek ładnie wygląda na półce i bardzo dokładnie zabezpiecza większy zapas suszonego imbiru, dbając o jego cytrynowy posmak i intensywny aromat. Plastik mógłby w pewnym stopniu przeniknąć jego wyjątkowym zapachem.