Jak przechowywać imbir?

Potencjał w kuchni, czyli kilka zastosowań imbiru
W przypadku imbiru kraj pochodzenia mocno determinuje rodzaj przepisów, w których jest on szczególnie smacznie widziany. Kuchnia azjatycka jest pełna imbiru pod różną postacią. Dania orientalne uwielbiają jego intensywność i lekki, cytrynowy posmak. Nic zatem dziwnego, że imbir wielu osobom kojarzy się z przyprawą dla owoców morza. Podobnie wykwintny efekt uzyskasz, dodając go do drobiu lub wołowiny. Wyśmienicie wypada również na tle pikantnych dodatków i przypraw. Na świeżo możesz użyć go do wzbogacania napojów (np. ulubionej, jesiennej herbaty). W wersji tartej-suszonej zwieńczy niejeden słodki wypiek lub posiłek z ryżem. Aby jego smak był łagodniejszy, kandyzuje się go. Marynowany imbir wykorzystuje się natomiast przy tworzeniu sushi.
Imbir – przechowywanie w pojemnikach na żywność?
Zacznijmy od surowego imbiru. Ma on postać korzenia różnej wielkości. Można go obrać, zetrzeć, pokroić. Jak jednak zadbać o właściwe przechowywanie imbiru w takiej formie? Po pierwsze, możesz włożyć go do lodówki. Nie potrzeba do tego specjalnych pojemników na żywność. Wystarczy, że zawiniesz korzeń w folię spożywczą, aluminiową, a nawet papierowy ręcznik. Od tego momentu masz ok. 3 tygodnie, aby bezpiecznie zużyć jego zapas. Imbir można przechowywać również dłużej. Wystarczy, że zamiast do lodówki włożysz go do domowego zamrażalnika (cały korzeń lub w postaci pokrojonej). Tu przydadzą się też woreczki, które zwykle używasz do zabezpieczania mrożonek, np. owoców i warzyw.
Suszony imbir – jak przechowywać?
W przypadku suszonego imbiru wiele zależy od postaci, w jakiej udało ci się go zdobyć. Najpopularniejsza forma to oczywiście imbir mielony. W jego przypadku wystarczy niewielki przyprawnik ze szczelnym zamknięciem – dla ochrony przed wilgocią oraz zwietrzeniem. Imbir można jednak również kupić w postaci suszonych kłączy, plastrów i kawałków. Zwykle opakowania, w których jest sprzedawany, zapewniają możliwość ponownego zamknięcia. Wygodniejsze i bardziej eleganckie jest natomiast wykorzystanie odpowiednich (bo szklanych) pojemników na żywność. Dlaczego? Taki słoiczek ładnie wygląda na półce i bardzo dokładnie zabezpiecza większy zapas suszonego imbiru, dbając o jego cytrynowy posmak i intensywny aromat. Plastik mógłby w pewnym stopniu przeniknąć jego wyjątkowym zapachem.Warto przeczytać

Jajka faszerowane pieczarkami - wielkanocny hit!
Jajka faszerowane pieczarkami to niezwykle aromatyczna propozycja, która świetnie sprawdzi się jako element menu wielkanocnego, ale również jako przekąska na różne okazje. Delikatne pieczarki podsmażone z cebulką i doprawione do perfekcji tworzą pyszne nadzienie, które idealnie komponuje się z kremowym żółtkiem. Sprawdź nasz sposób!
czytaj więcej
Jajka faszerowane - pomysły na jajka nie tylko na Wielkanoc
Jajka faszerowane to przekąska, która doskonale sprawdza się nie tylko na wielkanocnym stole, ale także na rodzinnych przyjęciach, spotkaniach ze znajomymi czy podczas codziennego śniadania. Ich największą zaletą jest ogromna różnorodność – można przygotować je na wiele sposobów, łącząc ulubione składniki i dopasowując smak do okazji. Poznaj nasze pomysły na faszerowane jajka!
czytaj więcej
Jak zrobić mazurek pomarańczowy?
Czy jest coś lepszego niż aromatyczny, cytrusowy wypiek na wielkanocnym stole? Mazurek pomarańczowy to rewelacyjna propozycja dla wszystkich fanów słodkości z nutą cytrusów. W naszym przepisie wykorzystujemy całe pomarańcze, które nadają ciastu wyjątkowego smaku i zapachu. Spróbuj zrobić ten pyszny mazurek wraz z nami!
czytaj więcej
Mazurek czekoladowy - poznaj przepis na mazurka w tradycyjnym wydaniu!
Mazurek czekoladowy to jedna z najbardziej klasycznych wersji tego wypieku. Kruchy i słodki mazurek z naszego przepisu zawróci w głowie wszystkim domownikom. Sprawdź, jak przygotować to wyjątkowe ciasto!
czytaj więcej
Mazurek pistacjowy - jak zrobić najmodniejszy mazurek z pistacjami?
Mazurek pistacjowy to połączenie tradycji z nutą nowoczesności — idealny wybór dla miłośników orzechowych smaków. Pistacje, które w ostatnich latach stały się niezwykle modne w cukiernictwie, doskonale podkręcają smak kruchego ciasta. Jeśli szukasz pomysłu na oryginalny świąteczny wypiek, koniecznie wypróbuj nasz przepis na mazurek pistacjowy!
czytaj więcej
Mazurek kajmakowy - pyszne ciasto na Wielkanoc
Mazurek kajmakowy to ciasto, które zachwyca swoją kruchą bazą i aksamitnym, słodkim nadzieniem oraz kojarzy się głównie z Wielkanocą. Choć jego przygotowanie może wydawać się skomplikowane, to w rzeczywistości nie jest aż tak trudne. Jak dokładnie robi się takiego mazurka? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!
czytaj więcej
Babka cytrynowa - niezawodny przepis na Wielkanoc
Któż z nas nie kocha zapachu świeżo upieczonej babki cytrynowej rozchodzącego się po domu w wielkanocny poranek? To właśnie ten aromat sprawia, że święta nabierają wyjątkowego charakteru i przypominają nam o rodzinnych tradycjach. Jak zrobić cytrynową babkę na Wielkanoc (i nie tylko)?
czytaj więcej
Keks bezglutenowy. Pokazujemy, jak zrobić keks bez pszenicy
Marzysz o pysznym, wilgotnym cieście, ale musisz unikać glutenu? Nie ma sprawy! Dziś pokażemy Ci, jak przygotować przepyszny keks bezglutenowy, który swoim smakiem dorówna tradycyjnej wersji. Przepis przyda się na Wielkanoc oraz na co dzień. No to do dzieła!
czytaj więcej
Keks z jabłkami - jak go zrobić?
Każdy z nas czasem marzy o aromacie świeżo upieczonego ciasta, który wypełnia cały dom. Keks z jabłkami to właśnie jeden z tych wypieków, które potrafią stworzyć taką magiczną atmosferę. To połączenie klasycznego keksu z soczystymi owocami ma w sobie coś naprawdę wyjątkowego!
czytaj więcej