Jak przechowywać masło? Podpowiadamy!

Porady 7.07.2020


Jak przechowywać masło, żeby było miękkie?

Oczywiście poza lodówką, inaczej będzie twarde i zamieni przygotowanie kanapek w uczucie irytacji. Nie można zabrać się jednak do tego tak po prostu. Miękkie masło wzbogaci śniadanie tylko wtedy, gdy zapewni się mu odpowiednie warunki do przechowywania. Należy zadbać, aby:
- przechowywać je w ciemnym miejscu,
- wyjmować z lodówki tylko tyle masła, ile się aktualnie potrzebuje (maksymalnie może stać poza chłodziarką ok. 14 dni),
- zaopatrzyć się w maselniczkę (elegancję i funkcjonalność łączą m.in. maselnice ceramiczne),
- nie dopuścić do jełczenia masła (można np. trzymać je w wodzie).


Czy można zamrozić masło?

Masło to przede wszystkim tłuszcze. Nie ma tu więc problemu, który istnieje np. przy warzywach zawierających dużo wody. Struktura masła pozwala na mrożenie. Od momentu włożenia do zamrażalnika do wykorzystania takich zapasów powinno minąć nie więcej niż 6-8 miesięcy. Masło można mrozić w kawałkach lub całą kostkę. Sprawdza się też pozbawienie masła oryginalnego opakowania i przełożenie do specjalnych woreczków na mrożonki. Egzamin zda również owinięcie aluminiową folią. Masło rozmraża się w lodówce.


Maselniczka, maselnica, pojemnik na masło

Macie trzy opcje. Możecie kupić szklaną maselniczkę, ale jej przezroczysta konstrukcja wyklucza wówczas przechowywanie masła na blacie. Taki produkt trzeba włożyć po każdym użyciu do szafki. Możecie kupić maselnicę metalową, ale upewnijcie się dokładnie, czy została ona wykonana z bezpiecznej stali, gdyż w przeciwnym razie smak i aromat masła może nabrać nieco metalicznej charakterystyki – nie mówiąc już o bezpieczeństwie dla zdrowia twoich bliskich. Są też maselniczki ceramiczne (kamionkowe i porcelanowe). Te polecamy najbardziej. Chronią przed światłem. Wyglądają elegancko. Są bezpieczne dla masła i możecie przechowywać je na stole. Jeśli i tego wam mało, warto poszukać pojemnika na masło, który umożliwia przechowywanie go w… wodzie. Dzięki temu zawartość nie jełczeje i zawsze jest perfekcyjnie miękka.