Jak przyrządzić sandacza? Jesienne i zdrowe inspiracje!

Porady 3.10.2019

Możesz go upiec w naczyniu żaroodpornym. Sandacz smażony również zachwyci twoje podniebienie. Oczywiście najwięcej zbawiennych właściwości jego białego mięsa zachowasz, wybierając gotowanie, ale dlaczego nie połączyć korzyści płynących z wyjątkowego smaku i potraw, które nie wpłyną na zwiększenie poziomu cholesterolu we krwi twoich bliskich. Zainspiruj się naszymi pomysłami i produktami. Twórz zdrowe i wielobarwne talerze. Serwuj wyjątkowe połączenia tekstur, aromatów i składników. Pozwól sobie na małe, codzienne sukcesy kulinarne – bez wysiłku i z uśmiechem na twarzy!
 

Jak upiec sandacza w piekarniku?

Ryby można piec w całości lub w postaci pozbawionych ości filetów. Bardzo często wybieraną formą w przypadku sandacza jest zapiekanie jego mięsa w aromatycznych sosach z dodatkami. Istotną rolę grają w takich wypadkach przyprawy. Umyty i osuszony sandacz lubi sól, sos sojowy i oliwę z oliwek (może być aromatyzowana). Aby zachował swoją świeżość po upieczeniu, warto skropić go również sokiem z cytryny lub ułożyć na plasterkach cytrusów. Piekąc sandacza w całości – koniecznie w naczyniu ze szkła żaroodpornego – możesz naciąć jeden z jego boków kilkoma prostymi liniami, dodać do środka ząbek czosnku, sól himalajską, łyżeczkę musztardy i kolorowy pieprz (świeżo mielony).

Jeśli chcesz dodatkowo urozmaicić danie, przed włożeniem do piekarnika przygotowanego sandacza możesz dodać do niego podgotowane i pokrojone w kostkę bataty. Na tę okazję skrop je oliwą z oliwek, posól, popieprz i nie zapomnij o aromatycznym rozmarynie. Przyda się też odrobina masła – ułóż ją na mięsie przed włożeniem do piekarnika. Nie stosuj termoobiegu. Ustaw urządzenie na maksymalną temperaturę 250℃ (program pieczenia góra-dół). Całość powinna spędzić w tych warunkach ok. 15 minut. Po 7 minutach wlej do naczynia ok. 125 ml białego lub czerwonego wina wytrawnego. Aby przyrumienić skórkę, przyda się chwila na programie grillowania (minuta wystarczy). To będzie pyszny, rodzinny obiad. Spróbuj go przygotować jeszcze tej jesieni!
 

Sandacz smażony w prawdziwkach – przepis

Zdecydowanie prostsze jest smażenie sandacza. Nie musi on spędzić wiele czasu na patelni, aby osiągnąć złocisty kolor i idealny balans pomiędzy soczystością a głębią smaku. Wszystko, co musisz zrobić, to odpowiednio go zamarynować i zaplanować dodatki. Przygotuj więc dwie średniej wielkości patelnię, najlepiej z powłoką zapobiegającą przywieraniu i do dzieła. Codzienne sukcesy nie lubią czekać – ten przepis tchnie nieco optymizmu i świeżości w twoje jesienne menu.

 

SKŁADNIKI:

- ok. 500 g filetów z sandacza
- 200 g prawdziwków (będą pasowały tu również kurki)
- 1 cebulka szalotka
- 1 cytryna
- 2 łyżki masła klarowanego
- oliwa
- majeranek
- 40 ml śmietany 30%
- 50 ml wytrawnego, białego wina
- pieprz czarny oraz sól


 

JAK PRZYRZĄDZIĆ SANDACZA?

1. Opłukane i osuszone filety z sandacza podziel na kawałki o wielkości, jaka ci odpowiada, przełóż do miseczki, skrop sokiem z cytryny oraz dopraw świeżo mielonym pieprzem i różową solą. Wymieszaj wszystko i pozwól, aby przez pół godziny składniki zaprzyjaźniły się ze sobą w lodówce.

2. Teraz posiekaj drobno cebulę i majeranek. Prawdziwki należy dokładnie oczyścić i pokroić (polecamy cienkie plasterki). Na rozgrzaną patelnię nałóż łyżkę masła i zeszklij szalotkę.

3. Do podsmażonej cebuli dodaj pokrojone grzyby. Gdy składniki na patelni ładnie zarumienią się na myśl o posiłku, dodaj do nich przygotowane wino i śmietanę. Tym sposobem powstanie sos grzybowy do sandacza (dopraw go również majerankiem).

4. Sandacz smażony musi być lekki i soczysty. W tym celu na drugiej patelni rozgrzej oliwę połączoną z masłem. Rób to na małym ogniu. Rybę wyłóż na gorący tłuszcz i smaż z obu stron.

5. Gdy mięso przejmie temperaturę patelni, możesz zająć się jego podaniem. Każdy talerz z twojej zastawy obiadowej zasługuje na własny filet z sandacza. Mięso polej sosem z prawdziwków lub kurek. Zadbaj także, aby obok znalazła się jakaś lekka sałatka lub surówka ze świeżych warzyw.
 
 

Gotowany filet z sandacza – jak przyrządzić?

Masz w swojej przytulnej kuchni garnek do gotowania na parze? Wykorzystaj go koniecznie podczas robienia sandacza. Taki rodzaj obróbki termicznej nie tylko równomiernie dotrze do wszystkich zakamarków rybnego mięsa, ale i zatrzyma w nim wszystkie mikroelementy, których tak potrzebuje tej jesieni twoje ciało. Tym sposobem z całą pewnością osiągniesz najdelikatniejszy smak – sandacz pieczony lub smażony to propozycja dla osób nielubiących intensywnych smaków. Przygotowując jego filety na parze, pamiętaj tylko, aby:
- ok. godzinę przed gotowaniem zamarynować mięso sandacza i pozostawić je na ten czas w lodówce pod przykryciem z foli spożywczej,
- czas marynowania wykorzystać na przygotowanie dodatków do ryby (purée, sałatki, frytek z batatów, a także sosu grzybowego),
- gotowanie na parze sandacza trwało nie dłużej niż 20 minut (czas zależy tu oczywiście od wielkości filetów, które wybierzesz).


Jak upiec lub usmażyć sandacza? Dodatkowe inspiracje!

Wybierz się do sklepu na poszukiwanie świeżych ryb. Jeśli w twoje ręce wpadnie piękny kawałek sandacza, nie zmarnuj takiej okazji. Nastawiając się na sukces, wygrasz kulinarnie każdy dzień i zapewnisz sobie wyśmienite samopoczucie. Zainspiruj się smakami jesieni lub postaw na klasykę. Na pytanie, jak przyrządzić sandacza, jest wiele odpowiedzi. Może jedna z naszych przypadnie ci do gustu:
- kokosanki z sandacza, czyli paluszki rybne w panierce z wiórków kokosowych,
- roladki z pesto na bazie ziół i suszonych pomidorów,
- sandacz z pęczakiem i dyniowym purée,
- sandacz w panierce z orzechów nerkowca lub pestek dyni.