Jak sprzątać mieszkanie krok po kroku?

Porady 15.11.2019

Jak zorganizować porządki w domu?

Dobre porządki w domu to zorganizowane porządki! Na pierwszym etapie warto podzielić sprzątanie na etapy. Na przeprowadzenie gruntownych porządków wiosennych warto przeznaczyć kilka dni. Przykładowo, jednego można umyć okna, kolejnego — posprzątać kuchnię i łazienkę, a jeszcze następnego — sypialnię oraz pokój dzienny. Jak sprzątać dom, by z zadaniem tym uporać się w możliwie jak najkrótszym czasie? Poza podziałem porządków na dni, warto także rozplanować, jakie czynności będą wykonywane kolejno po sobie w każdym z pomieszczeń. Lista zadań to sprawdzony sposób na efektywne sprzątanie. Jak już zostało wspomniane, do porządków domowych warto zaangażować rodzinę. Dotyczy to nawet małych dzieci, które mogą uporządkować swoje zabawki czy ubrania lub posprzątać biurko. Żadne porządki nie mogą się obyć bez stosownych akcesoriów do sprzątania domu. W dalszej części tekstu podpowiadamy, w które z nich warto się zaopatrzyć.
 

Mycie okien — pierwszy etap sprzątania mieszkania

Od czego zacząć porządki w domu? Sprzątanie domu warto rozpocząć od czynności, które wymagają dużego nakładu czasu i pracy. Zalicza się do nich między innymi mycie okien. Jak to zrobić? W pierwszej kolejności należy zdjąć zasłony oraz firanki i wyprać je w pralce. Następnie oczyszczamy karnisze z kurzu. Do tego celu najlepiej wykorzystać wodę z dodatkiem płynu do mycia naczyń, w której moczymy ściereczkę z mikrofibry. Jest to materiał niezwykle chłonny, trwały oraz szybkoschnący. Po zakończonych porządkach w pokoju, taką szmatkę wystarczy wyprać w pralce — jest to produkt wielorazowego użytku. Kolejny etap mycia okien stanowi czyszczenie ich ram oraz parapetów. Dopiero po wykonaniu tej czynności przejść można do mycia szyb. Jakiego rodzaju akcesoria do sprzątania domu będą pomocne na tym etapie? Warto zaopatrzyć się w plastikowe wiadro z wygodnym uchwytem ułatwiającym jego przenoszenie z miejsca na miejsce. Doskonale sprawdzi się ono do przyrządzenia wody z płynem do mycia okien lub octem. Jakim sprzętem do sprzątania najlepiej myć okna? Nasza propozycja to ściągaczka do szyb. Jest ona bardzo wygodna w użyciu — gumowy rant doskonale radzi sobie ze ściąganiem wody, bez obaw o nieestetyczne smugi. W przypadku wyższych osób, najlepiej sprawdzą się modele wyposażone w dłuższy, najlepiej teleskopowy uchwyt. Taką ściągaczkę wykorzystać można również na innych etapach sprzątania w domu. Sięgnąć możecie po nią na przykład podczas mycia kabiny prysznicowej.
 

Sprzątanie dywanów, ścian i sufitów — nieodłączny element świątecznych porządków

Bardzo ważnym etapem porządków świątecznych i nie tylko jest czyszczenie dywanów. Warto zrobić to jeszcze zanim przejdziecie do wycierania kurzu z mebli. Dywany należy dokładnie odkurzyć oraz wytrzepać. Jeżeli zauważycie na nich plamy, z łatwością pozbyć można się ich przy pomocy specjalnego płynu do dywanów. Dobrą alternatywą dla niego będzie domowy sposób polegający na przygotowaniu mikstury z wody z dodatkiem kwasku cytrynowego lub octu. Do czyszczenia wełnianych dywanów wykorzystać można sodę oczyszczoną, którą zostawiamy na zaplamionym miejscu na kilkanaście minut, a następnie zbieramy przy pomocy odkurzacza.
 
Żadne porządki przed świętami nie mogą się obyć bez sprzątania ścian i sufitów. Jak skutecznie pozbyć się nieestetycznych pajęczyn czy kurzu? Doskonale do tego celu sprawdzi się miotełka z gęstym włosiem wykonanym z włókien syntetycznych. Posiada ona długą, wygodną rączkę, która pozwala na dotarcie do nawet najtrudniej dostępnych miejsc. Na tym etapie posprzątać należy zarówno ściany i sufity, jak i lampy.
 

Czyszczenie mebli — jeden z elementów planu porządków w domu

Jak sprzątać mieszkanie? Wykonując gruntowne porządki, warto uporządkować zawartość szafek, szuflad oraz komód. Dopiero wówczas przejść można do czyszczenia mebli z zewnątrz. Jak zrobić to w sposób efektywny? Ścieranie najlepiej rozpocząć od najwyższych miejsc, przechodząc stopniowo na dół. Sprzątając warstwowo zyskacie pewność, że kurz nie będzie opadał na wyczyszczone miejsca. Jakiego rodzaju nowoczesne akcesoria do sprzątania warto wykorzystać na tym etapie? Ponownie sięgnąć można po wspomniane powyżej ściereczki z mikrofibry. Do wycierana kurzu równie dobrze sprawdzą się jednorazowe ręcznik papierowe. Oprócz nich, zaopatrzyć należy się w specjalny płyn antystatyczny, który skutecznie zapobiega przed osadzaniem się kurzu. Może mieć on postać mleczka, płynu lub wilgotnych chusteczek. Miłośnicy domowej roboty środków czyszczących, zdecydować mogą się na wykonanie swojego własnego płynu do ścierania. Do tego celu potrzebna będzie woda, ocet, oliwa oraz ulubiony olejek eteryczny, na przykład cytrynowy. Składniki mieszamy ze sobą, a następnie przelewamy do butelki ze spryskiwaczem.
 

Sprzątane podłóg — finalny etap porządków w domu

Szukacie sprawdzonej porady, jak efektownie sprzątać mieszkanie? Czynność, jaką jest odkurzane i mycie podłóg wykonajcie na ostatnim etapie porządków domowych. Aby znacząco ją sobie ułatwić, warto zaopatrzyć się w zestaw do sprzątania, w skład którego wchodzić będzie między innymi wiadro z mopem. Nowoczesne akcesoria do sprzątania tego typu wyposażone są w szereg praktycznych elementów. Zalicza się do nich między innymi dozownik do detergentu czy pedał, który skutecznie wyciska nadmiar wody z końcówki do mycia, nie wymagając użycia siły. Niezwykle praktyczne są obrotowe, okrągłe mopy, które zginają się u nasady. Z ich pomocą z łatwością dotrzeć można do nawet najtrudniej dostępnych miejsc. Myjąc podłogę przy pomocy mopa, nie musicie obawiać się o jej zarysowanie — jego końcówka wykonana jest najczęściej z mikrofibry czy bawełny, które są materiałami delikatnymi, chłonnymi oraz higienicznymi. Aby mop posłużył przez długi czas, pamiętać należy o dokładnym umyciu jego zakończenia po każdym użyciu. Niektóre końcówki nadają się do prania w pralce, w temperaturze 60 stopni. Chcąc dokładnie umyć podłogi, zaopatrzyć można się również w mop z gąbką. To sprawdzony sposób na dokładne zebranie wilgoci z drewnianych powierzchni, bez obaw o smugi i zarysowania. Najbardziej praktyczne są modele wyposażone w specjalny mechanizm wyciskania wbudowany w rączkę.
 
Jak skutecznie czyścić panele laminowane? Myjąc je, pamiętać należy o tym, by do tego celu nie używać zbyt dużej ilości wody — przyczynić mogłaby się ona bowiem do ich pęcznienia. Brudu z powierzchni takiej podłogi najlepiej pozbyć się przy pomocy specjalnej końcówki odkurzacza, szczotki z miękkim włosiem lub mopa z końcówką z mikrowłókna. W walce z nieco większymi zabrudzeniami pomoże poradzić sobie zwilżona szmatka. W podobny sposób czyści się panele drewniane. By na długi czas zachowały one swój naturalny połysk, warto raz na jakiś czas pokryć je preparatem dedykowanym tego typu powierzchniom. Co jeżeli podłoga w domu wykonana jest z płytek? Najpierw należy odkurzyć je odkurzaczem lub miotłą, a następnie umyć przy pomocy detergentu lub domowej roboty roztworu wody oraz octu.
 

Jak powinny wyglądać porządki w kuchni?

Potrzebujecie porady odnośnie porządków w domu, a dokładnie w pomieszczeniu, jakim jest kuchnia? Przy okazji gruntownych porządków, warto dokonać przeglądu zawartości szafek, lodówki oraz spiżarni, pozbywając się z nich przeterminowanych produktów. Do przecierania blatów, szafek, stołu oraz krzeseł najlepiej wykorzystać specjalne ścierki kuchenne wykonane z biodegradowalnej bawełny. To doskonała alternatywa dla klasycznych papierowych ręczników. Ścierki te są niezwykle chłonne i nadają się do mycia zarówno na sucho, jak i na mokro. Z ich pomocą czyścić można różnorodne powierzchnie — od drewna, przez tworzywa sztuczne, aż po szkło. Podczas sprzątania kuchni, pamiętać należy o umyciu zlewu. Do tego celu warto wykorzystać miękką ściereczkę zwilżoną w delikatnym detergencie. Alternatywne rozwiązanie stanowi mieszanina octu oraz sody. Ważnym etapem porządków kuchennych jest także mycie lodówki. Jak to zrobić? W tym celu należy odłączyć ją z prądu i wyciągnąć wszystkie znajdujące się w niej produkty, a także półki i szuflady. Do czyszczenia lodówki najlepiej sprawdzi się chłonna gąbka nasączona w roztworze wody oraz płynu do mycia naczyń. Na koniec, całość przecieramy do sucha ręcznikiem papierowym.
 

Sprzątanie łazienki — jak to zrobić?

Kuchnia umyta — teraz pora na łazienkę! Płytki najlepiej umyć przy pomocy gąbki zanurzonej w ciepłej wodzie z płynem do mycia naczyń, a następnie przetrzeć ściereczką z mikrofibry. Do szorowania fug znakomicie sprawdzi się stara szczoteczka do zębów, ocet oraz soda oczyszczona. Myjąc kabinę prysznicową, warto sięgnąć po wspomnianą powyżej ściągaczkę. Chcąc skutecznie wyczyścić wannę lub brodzik, warto zaopatrzyć się w specjalne mleczko. Alternatywę dla niego stanowić może mieszanina wody z mydłem w płynie oraz sodą oczyszczoną. Jak szybko i skutecznie umyć muszlę klozetową? Czynność tę zaczynamy od zewnątrz i kierujemy się stopniowo do wewnątrz. Zewnętrzną część muszli najlepiej umyć przy pomocy mleczka, które spłukujemy wodą i wycieramy suchą szmatką. Następnie w jej wnętrzu rozprowadzamy specjalny preparat dezynfekujący w formie żelu lub płynu, który zostawiamy na minimum 30 minut. Kolejny etap to wyszorowanie wnętrza toalety przy pomocy szczotki i kilkukrotne spuszczenie wody. Toaletę należy sprzątać w gumowych rękawiczkach, które skutecznie ochronią dłonie przed szkodliwym działaniem detergentów. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie model wykonany z grubej gumy, sięgający przedramion.
 
Gwarancją codziennych sukcesów w sprzątaniu jest odpowiednie zaplanowanie poszczególnych jego etapów. Czynność tę ułatwią Wam akcesoria dostępne w ofercie naszego sklepu internetowego Tadar.pl.