Jak ułożyć sztućce na stole? 14 zasad

Porady 26.06.2020


Ułożenie sztućców na stole – podstawy

Wszystko ma tu swoje miejsce i kierunek ułożenia. Jednak zanim przejdziemy do tej części wskazówek, warto zapoznać się ze standardami, którymi kieruje się dobrze skomponowane nakrycie. Uzupełniając posiłek o sztućce, pamiętaj, by zawsze:
- żaden ze sztućców nie miał na sobie zacieków lub odcisków palców (najlepiej, jeśli wypolerujesz je przed ułożeniem),
- wszystkie noże, widelce, łyżki i łyżeczki na stole pochodziły z tego samego zestawu sztućców,
- układać sztućce po bokach talerza w kolejności, w jakiej przydadzą się do serwowanych posiłków,
- ograniczyć się do maksymalnie 3 par sztućców przy talerzu.


Warto wiedzieć jak ułożyć sztućce na stole – zasady

Pora przejść do zasad. Zanim jednak odkryjemy wspólnie miejsce przeznaczone na każdy rodzaj sztućców, warto wspomnieć o jeszcze jednej ważnej regule. Otóż, jeśli na stole nie ma wystarczającej ilości miejsca na ułożenie wszystkich sztućców i potraw, to stosuje się alternatywną wersję. Mówi ona, że w przypadku zmiany dania na stole powinny pojawić się razem z nim odpowiednie sztućce. Wracając jednak do fundamentalnych zasad ułożenia sztućców na stole:
- nóż stołowy powinien znaleźć się po prawej stronie talerza,
- obok noża obiadowego, w odległości 3 cm, jest miejsce na łyżkę do zupy,
- za łyżką do zupy kładzie się nóż do przystawek,
- widelec do dania głównego (z 4 zębami) powinien znaleźć się po lewej stronie talerza,
- obok widelca obiadowego należy ułożyć widelczyk do jedzenia przystawek,
- nad talerzem jest miejsce na sztućce deserowe (ułożone poziomo), czyli najpierw widelczyk do ciasta (zębami w lewo), a nad nim łyżeczka deserowa (miseczką w prawo).


Dodatkowe zasady ułożenia sztućców na stole

Wszystko jest w zasadzie jasne, prawda? Można więc zaczynać posiłek. W tym wypadku warto jednak pamiętać, że raz podniesionych sztućców nie odkłada się już obok talerza, a jedynie na talerz. Skrzyżowane oznaczają chęć kontynuowania jedzenia, ułożone równolegle są znakiem dla gospodarza, że już skończyliśmy. Warto także wiedzieć, że serwując rybę, powinno się podać odpowiedni zestaw sztućców. Łyżeczka do herbaty to nie ta sama co do ciasta, więc podając ją, niech znajdzie się na spodku obok filiżanki. To absolutne podstawy. Układając sztućce na stole według tych reguł, nadasz odpowiedniego prestiżu wielu wspólnym wysiłkom. Z czasem zauważysz również, że jest to nie tylko zestaw sztywnych przykazów, ale i pomoc w komfortowym spożywaniu posiłków przez wszystkich gości.