Jak ułożyć sztućce na stole? 14 zasad
Ułożenie sztućców na stole – podstawy
Wszystko ma tu swoje miejsce i kierunek ułożenia. Jednak zanim przejdziemy do tej części wskazówek, warto zapoznać się ze standardami, którymi kieruje się dobrze skomponowane nakrycie. Uzupełniając posiłek o sztućce, pamiętaj, by zawsze:- żaden ze sztućców nie miał na sobie zacieków lub odcisków palców (najlepiej, jeśli wypolerujesz je przed ułożeniem),
- wszystkie noże, widelce, łyżki i łyżeczki na stole pochodziły z tego samego zestawu sztućców,
- układać sztućce po bokach talerza w kolejności, w jakiej przydadzą się do serwowanych posiłków,
- ograniczyć się do maksymalnie 3 par sztućców przy talerzu.
Warto wiedzieć jak ułożyć sztućce na stole – zasady
Pora przejść do zasad. Zanim jednak odkryjemy wspólnie miejsce przeznaczone na każdy rodzaj sztućców, warto wspomnieć o jeszcze jednej ważnej regule. Otóż, jeśli na stole nie ma wystarczającej ilości miejsca na ułożenie wszystkich sztućców i potraw, to stosuje się alternatywną wersję. Mówi ona, że w przypadku zmiany dania na stole powinny pojawić się razem z nim odpowiednie sztućce. Wracając jednak do fundamentalnych zasad ułożenia sztućców na stole:- nóż stołowy powinien znaleźć się po prawej stronie talerza,
- obok noża obiadowego, w odległości 3 cm, jest miejsce na łyżkę do zupy,
- za łyżką do zupy kładzie się nóż do przystawek,
- widelec do dania głównego (z 4 zębami) powinien znaleźć się po lewej stronie talerza,
- obok widelca obiadowego należy ułożyć widelczyk do jedzenia przystawek,
- nad talerzem jest miejsce na sztućce deserowe (ułożone poziomo), czyli najpierw widelczyk do ciasta (zębami w lewo), a nad nim łyżeczka deserowa (miseczką w prawo).
Dodatkowe zasady ułożenia sztućców na stole
Wszystko jest w zasadzie jasne, prawda? Można więc zaczynać posiłek. W tym wypadku warto jednak pamiętać, że raz podniesionych sztućców nie odkłada się już obok talerza, a jedynie na talerz. Skrzyżowane oznaczają chęć kontynuowania jedzenia, ułożone równolegle są znakiem dla gospodarza, że już skończyliśmy. Warto także wiedzieć, że serwując rybę, powinno się podać odpowiedni zestaw sztućców. Łyżeczka do herbaty to nie ta sama co do ciasta, więc podając ją, niech znajdzie się na spodku obok filiżanki. To absolutne podstawy. Układając sztućce na stole według tych reguł, nadasz odpowiedniego prestiżu wielu wspólnym wysiłkom. Z czasem zauważysz również, że jest to nie tylko zestaw sztywnych przykazów, ale i pomoc w komfortowym spożywaniu posiłków przez wszystkich gości.
Warto przeczytać
Szybki obiad z makaronem - 15 pomysłów
Makaron to element obecny w kuchniach z każdego zakątka świata, który daje nieskończone możliwości tworzenia smacznych i różnorodnych dań. Od klasycznych włoskich przepisów po inspiracje z kuchni azjatyckiej — każdy znajdzie coś dla siebie. Sprawdź nasze pomysły na dania z makaronem i odkryj, jak szybko i łatwo można przygotować pyszny obiad lub kolację!
czytaj więcejKuchnia azjatycka - dania, które trzeba znać i spróbować!
Azjatycka kuchnia zachwyca różnorodnością i wyjątkowymi połączeniami składników. Od pikantnych potraw z południowo-wschodniej Azji po delikatne, subtelne smaki Dalekiego Wschodu — każdy region oferuje coś niepowtarzalnego. Przygotowaliśmy propozycje azjatyckich dań, których koniecznie powinieneś spróbować. Odkryj je wraz z nami!
czytaj więcejKrewetki - przepis na krewetki w 10 odsłonach
Krewetki to składnik ceniony za ich delikatny smak. Te małe, morskie specjały doskonale sprawdzają się zarówno w prostych, codziennych posiłkach, jak i w wykwintnych, eleganckich potrawach na specjalne okazje. Poznaj kilka ciekawych pomysłów na dania z ich udziałem!
czytaj więcejRolady wołowe - jak zrobić je na pyszny obiad?
Rolady wołowe to prawdziwa klasyka kuchni! Choć ich zrobienie może wydawać się skomplikowane, dzięki odpowiednim wskazówkom z łatwością stworzysz idealnie zawinięte i soczyste rolady. W tym poradniku pokażemy Ci, jak krok po kroku przygotować pyszne rolady wołowe, nazywane także zrazami!
czytaj więcejIle gotować ziemniaki?
Gotowanie ziemniaków to z pozoru prosta czynność, jednak wiele osób zastanawia się nad tym, czy robi to poprawnie. W zależności od odmiany, wielkości kawałków i przeznaczenia, czas gotowania może się różnić. W tym artykule podpowiemy, jak długo gotować ziemniaki, aby uniknąć rozgotowania lub niedogotowania. Poznaj nasze praktyczne wskazówki!
czytaj więcejJak zrobić bitą śmietanę?
Bita śmietana to klasyczny dodatek, który potrafi podnieść walory każdego deseru. W tym artykule znajdziesz niezawodne triki na perfekcyjnie ubitą śmietanę, która będzie puszysta, lekka i stabilna. Dowiesz się, jakiego rodzaju śmietany używać, jakie akcesoria będą niezbędne i na co zwrócić uwagę podczas ubijania.
czytaj więcejBiszkopt - przepis na biszkopt z 6 jaj i nie tylko
Biszkopt to klasyka cukiernictwa, która sprawdza się w każdej sytuacji — od urodzinowych tortów po świąteczne wypieki. Jak zrobić dobry biszkopt z 4, 6, 8 czy większej ilości jaj? Jego przygotowanie może wydawać się skomplikowane, ale z naszymi wskazówkami z łatwością uzyskasz perfekcyjny wypiek.
czytaj więcejSpód do sernika na 10 sposobów
Spód do sernika to fundament, który nadaje deserowi charakter. W zależności od wybranych składników może być klasycznie kruchy, delikatny lub chrupiący. W naszym artykule zdradzimy ci wiele różnych sposobów na pyszne spody do sernika. Odkryj je już teraz!
czytaj więcejJak ugotować kaszę jaglaną?
Kasza jaglana to jedna z kasz o najdłuższej historii, która dziś staje się coraz bardziej popularna. Delikatna, lekko orzechowa w smaku kasza, sprawdza się zarówno w daniach wytrawnych, jak i deserach. Aby jednak wydobyć z niej pełnię smaku i uniknąć goryczki, warto znać kilka podstawowych zasad jej gotowania. Poznaj wszystkie triki na idealnie przyrządzoną kaszę jaglaną!
czytaj więcej