Jak usunąć kamień z czajnika emaliowanego — 7 sposobów

Porady 6.10.2019
 

Kamień w czajniku — czy można mu zapobiec?

Jak już zostało wspomniane, główną przyczyną osadzania się kamienia na dnie urządzeń, jakimi są czajniki jest twarda woda. Do czynienia mamy z nią w znaczącej części polskich gospodarstw wody. Co ważne, kamień jest nie tylko nieestetyczny — wpływa on również w negatywny sposób na smak przyrządzanej w czajniku kawy i herbaty. Czy możemy się w jakikolwiek sposób ustrzec przed jego powstawaniem? Skutecznym, lecz kosztownym sposobem są specjalne filtry. Jest to jednak wydatek rzędu 1000 — 2000 zł. Na rynku spotkać można się również z dzbankami filtrującymi wodę. Najtańsze urządzenie tego typu kosztować będzie nas około 50 zł. Jeżeli nie chcecie jednak inwestować w nowy sprzęt, pamiętać powinniście o regularnym usuwaniu kamienia z czajnika. Czynność tę wykonywać powinno się co około 2 miesiące. Zaproponowane przez nas poniżej patenty na odkamienianie czajnika to gwarancja codziennych sukcesów w dbaniu o wyposażenie kuchni.
 

Jak skutecznie usunąć kamień z czajnika?

Jak usunąć kamień z czajnika? Oto kilka sprawdzonych przez nas sposobów, dzięki którym nieestetycznego osadu pozbędziecie się łatwo, szybko i skutecznie.
 
Jak wyczyścić czajnik? Pierwszy sposób to odkamienianie go octem. W tym celu rozcieńczamy produkt w wodzie, w proporcji 50:50. Miksturę umieszczamy w czajniku, zagotowujemy, odczekujemy około 60 minut i wylewamy. Aby pozbyć się charakterystycznego, intensywnego zapachu octu, kilkukrotnie przegotowujemy wodę w czajniku. Patent ten znajdzie zastosowanie w czajnikach emaliowanych oraz szklanych.
 
Kolejna propozycja to odkamienianie czajnika kwaskiem cytrynowym. Jak wygląda takie czyszczenie czajnika z kamienia? Wypełniamy go wodą i rozpuszczamy w niej 5 łyżek produktu. Roztwór zostawiamy na kilka godzin, zagotowujemy wodę, wylewamy ją i kilkukrotnie przepłukujemy wnętrze urządzenia.
 
Alternatywę dla kwasku cytrynowego stanowić może sok wyciśnięty z połowy cytryny. Jak wyczyścić czajnik z kamienia w ten sposób? Szklankę płynu wlewamy do czajnika, odstawiamy na około 60 minut i dokładnie myjemy. Ścianki naczynia natrzeć można również cytryną pokrojoną w ćwiartki.
 
Następny skuteczny sposób na usuwanie kamienia z czajnika opiera się na wykorzystaniu sody oczyszczonej. Jej główną zaletą jest fakt, iż jest ona w stanie dotrzeć do każdego zakamarka urządzenia. Jak usunąć kamień z czajnika sodą oczyszczoną? 2 łyżki produktu wsypujemy do czajnika i zostawiamy na 15 minut. Aby pozbyć się charakterystycznego zapachu sody, dokładnie myjemy czajnik kilka razy wodą.
 
Jak czyścić czajnik z kamienia? Do tego celu wykorzystać można także…coca colę. Wlewamy do czajnika 1 szklankę gazowanego napoju, dopełniamy wodą i zagotowujemy. W celu zintensyfikowania efektu, do mikstury dodać można 1 łyżkę sody oczyszczonej.
 
To jednak nie wszystkie sposoby na usuwanie kamienia z czajnika. Nieestetycznego osadu z łatwością można pozbyć się przy pomocy…obierków od ziemniaków. Wrzucamy je do czajnika wypełnionego wodą i zagotowujemy. W razie konieczności, czynność można powtórzyć, pamiętając o każdorazowej wymianie obierków na nowe.
 

Sposób na oporny osad w czajniku

Jeżeli zaproponowane przez nas naturalne metody czyszczenia czajnika okażą się nieskuteczne, zastosować można gotowe, chemiczne preparaty dostępne w sklepach z chemią gospodarczą. Przed ich zakupem należy się jednak upewnić, że nadają się one do stosowania w urządzeniach mających kontakt z żywnością. W przeciwnym wypadku mogą być one niebezpieczne dla zdrowia. Cena takich środków czystości waha się od kilku do kilkunastu złotych.
 
Jak odkamienić czajnik? Jak widać, do tego celu doskonale sprawdzą się produkty dostępne w każdym domu.