Jak usunąć plamy z krwi?

Porady 14.01.2021


Jak usunąć plamę z krwi – porady ogólne

Jeśli nie wiesz, jak usunąć plamy krwi, nie działaj pochopnie. Co prawda liczy się sprawna reakcja, ale jeśli popełnisz błąd, możesz jeszcze bardziej utrudnić sobie zadanie. Zajmij się najpierw opatrzeniem zranienia. Jeśli czujesz, że możesz dokończyć wykonywane akurat obowiązki, zrób to jednak po wstępnym zajęciu się plamami z krwi oraz użyj do tego rękawice gumowe, jako zabezpieczenia dłoni (jeśli akurat trzeba było przerwać np. mycie naczyń). Z pomocą ścierki zetrzyj też ewentualne ślady z podłogi i mebli. Jeśli natomiast zastanawiasz się, jak usunąć plamy z krwi z ubrania pamiętaj, aby:
 
  • Użyć bardzo zimnej wody do namoczenia materiału
  • Wykorzystać szare mydło
  • Nie pocierać zbyt mocno
  • Ewentualne pozostałości nie zapierać w pralce w ciepłej wodzi, gdyż mogą utrwalić problem i zniszczyć efekty pracy
 


Jak usunąć plamy z krwi – domowe sposoby

Szare mydło to nie jedyny sposób na pozbycie się plam z krwi. Zdecydowanie jest jednak jednym z najbardziej uniwersalnych i to bez znaczenia, na jakim materiale powstało zabrudzenie. Szare mydło przydaje się także w wielu domowych sposobach na to, jak sprzątać mieszkanie, a więc jeszcze nie raz znajdziesz dla niego zastosowanie w swoich codziennych sukcesach. Skupmy się jednak na innych patentach. Nie wiesz jak usunąć plamy z krwi z materaca, łóżka, pościeli, kanapy, a nawet na materiałowej tapicerce krzeseł lub foteli? Martwisz się, że plamy krwi nie zejdą z twojej ulubionej stylizacji do pracy lub nowej i białej koszuli? Spróbuj wykorzystać:
 
  • Sól kuchenną (namoczoną w zimnej wodzie plamę z krwi dokładnie zasyp solą i zostaw na godzinę, by po tym czasie obficie przepłukać ją równie zimną wodą)
  • Sodę oczyszczoną (wrzucić do miski lub wiadra, namoczyć w roztworze z 1 litra wody i 3 łyżek sody przez 60 minut, zaprać delikatnie w dłoniach, płukać, a w razie potrzeby powtórzyć – sposób dobry na zaschnięte plamy)
  • Wodę utlenioną (sprawdzi się w przypadku delikatnych, białych tkanin, wystarczy skropić obficie wodą utlenioną, zostawić na kilka minut, zaprać ręcznie plamę z krwi i przepłukać lodowatą wodą)
 


Jak usunąć plamy z zaschniętej krwi?

Są jeszcze dwa proste sposoby, na pozbycie się takich zabrudzeń. Używa się ich w szczególności w miejscach, gdzie krew zdążyła już zaschnąć. Jeśli więc zastanawiasz się jak usunąć plamy z krwi menstruacyjnej na majtkach, dżinsach lub pościeli, to spróbuj właśnie ich. Mopy, miotły, myjki, szczotki, zmiotki i gąbki na nic się tu zdadzą. Oczywiście możesz skorzystać ze specjalnych detergentów, ale gdy liczy się czas, warto sprawdzić najpierw domowych sposobów. Jak szybko usunąć plamę z krwi? Tym razem przyda ci się:
 
  • Krochmal (rozrób go w bardzo zimnej wodzie, nałóż na miejsce plamy krwi, zaczekaj, aż wyschnie, a następnie usuń – czynność tę będzie trzeba powtórzyć zapewne kilka razy, ale uporczywa plama z krwi powinna zejść nie niszcząc przy tym materiału)
  • Płyn do mycia naczyń (zwilżamy miejsce lodowatą wodą, delikatnie zapieramy z odrobiną płynu do mycia naczyń, płuczemy w zimnej wodzie – jeśli trzeba powtarzamy czynność)