Jak usunąć plamy z trawy?

Porady 2.01.2021


Soda oczyszczona na plamy z trawy?

Chlorofil nadający trawie kolor jest również bardzo silnym barwnikiem. Wnika na tyle głęboko, że aby pozbyć się takiego zabrudzenia z jeansów, trzeba wręcz zareagować natychmiastowo. Jak usunąć plamy? Jest na to kilka domowych sposobów. Wywabienie przebarwień z trawy można uzyskać np. przy użyciu kwasku cytrynowego. Soda oczyszczona nie zadziała tu zbyt dobrze. Zacznij od jak najszybszego namoczenia miejsca w zimnej wodzie. Następnie, w zależności od stopnia zabrudzenia stwórz roztwór kwasku cytrynowego lub po prostu użyj soku świeżo wyciśniętego z cytryny. Plama z trawy to rodzaj odbarwienia, na które jest to świetny sposób. Nawilżone miejsce potrzyj delikatnie w dłoniach (nie używaj do tego ścierki!). Na koniec dokładnie przepłucz tkaninę. Jeśli będzie trzeba, powtórz po chwili czynność… lub skorzystaj z innych pomysłów na to, jak usunąć plamy z trawy na odzieży.


Plamy z trawy – usuwanie domowymi sposobami

Domowe patenty przydają się nie tylko wówczas, gdy na twoich spodniach pojawi się plama z trawy. Często sięgamy po nie również, gdy radzimy komuś jak sprzątać mieszkanie krok po kroku i z pomocą ekologicznych środków czystości. Wówczas mogą, choć nie muszą, przydać się rękawice gumowe. Aby wywabić takie zabrudzenia, możesz użyć między innymi:
 
  • Alkoholu (im mocniejszy, tym lepszy, choć by nie uszkodzić materiału, użyj takiego na poziomie 70%, plamy po trawie trzeba nim namoczyć, lekko rozetrzeć i zostawić tak na minimum 30 minut, aby po tym czasie wyprać ubrania w zimnej wodzie – przy odzieży z wełny użyj podgrzanego alkoholu)
  • Lakieru do włosów (z uwagi na jego zawartość alkoholu nadaje się do bardzo lekkich zabrudzeń – spryskujesz miejsce zabrudzenia, czekasz aż wyschnie i stwardnieje, a następnie przy pomocy starej oraz suchej szczoteczki do zębów próbujesz zetrzeć plamy z trawy na spodniach, koszuli, czy nawet butach)
  • Płynu do mycia naczyń (wystarczy zaprać jeansy lub T-shirt, a następnie wrzucić do pralki ustawiając minimalną temperaturę wody)
  • Wody utlenionej (sprawdza się przy bawełnie i lnie, nie używać na kolorowych ubraniach, bo niemal na pewno się odbarwią – wystarczy dokładnie zwilżyć plamę i po pół godziny uprać takie ubranie w pralce, oczywiście w zimnej wodzie)
     


Plama z trawy na ubraniu – czego nie robić?

Na stare plamy z trawy często pomaga alkohol zmieszany z solą, ale z takim roztworem należy obchodzić się ostrożnie w przypadku najbardziej delikatnych tkanin. Z tego typu zabrudzeniami nie pomogą sprawdzone mopy, miotły, myjki, szczotki, zmiotki. Wiadra lub miski możesz użyć, aby wstępnie namoczyć spodnie lub koszulkę jeśli np. twoja pralka jest akurat w trakcie innego prania. Wiesz już jednak czym usunąć plamy z trawy domowymi sposobami. Pora więc na to, czego pod żadnym pozorem nie powinno się przy tej okazji robić, a są to:
 
  • używanie ciepłej lub gorącej wody, które zamiast rozpuścić zabrudzenie, mogą dodatkowo je utrwalić
  • zbyt mocne tarcie, które może zniszczyć tkaninę (sprawdź najpierw na jakimś małym fragmencie, na ile możesz sobie pozwolić)
  • pozwalanie takiej plamie zaschnąć (ten sposób sprawdza się jedynie w przypadku wywabiania zabrudzeń z błota)