Jak utrzymać porządek w łazience? Kilka praktycznych wskazówek!

Porady 20.03.2020


Podłoga – podkreśl jej piękno!

Godziny spędzone na wyborze elementów wyposażenia łazienki nie powinny pójść przecież na marne. Lwią część czasu zajęło ci zapewne wybranie odpowiedniej glazury i gresu, który teraz podkreśla podłogę w całym pomieszczeniu. Rozpiera cię duma, jednak z każdym kolejnym dodatkiem piękno wzoru imitującego surowy beton, marmur, a może dębowe drewno, coraz bardziej zanika. Nie musi tak być. Stojącą szafkę pod umywalkę można przecież zawiesić. Sedes może mieć dziś wiszącą miskę. Regał z szafkami na dodatki do kąpieli i ręczniki także nie musi stać na podłodze, prawda? Naszym zdaniem warto zaplanować wszystko tak, aby jedynymi elementami dotykającymi gresu był brodzik kabiny prysznicowej, łazienkowy chodniczek i kosz na brudną bieliznę. Nawet szczotkę do WC możesz zawiesić obok toalety z pomocą praktycznych przyssawek. Zobacz, jak łatwo da się teraz umyć podłogę w łazience!


Półki łazienkowe

Utrzymanie porządku, gdy z łazienki korzysta cała rodzina, jest niełatwe. Często dzieje się tak dlatego, że ilość kosmetyków, środków higieny i dodatków przekracza pojemność wybranych mebli. Każde zwiększenie potrzeb lub ilości domowników powinno natomiast znaleźć swoje odzwierciedlenie w przestrzeni łazienki. Najłatwiej poradzić sobie z takim wyzwaniem kupując proste w montażu półki. Wiele dostępnych modeli korzysta dziś z przyssawek, dlatego porządek pod prysznicem to w zasadzie tylko kwestia wyboru odpowiedniej wielkości produktu. Im bardziej sporadycznie używane preparaty i akcesoria, tym głębiej można je schować. A czy w twojej łazience każdy ma przynajmniej jedną swoją półkę lub koszyk?


Gdy przychodzi czas na pranie

Im więcej brudnych ubrań, tym utrzymanie porządku w łazience staje się trudniejsze. Niektórzy odzież wrzucają od razu do bębna pralki, ale co zrobić wówczas, gdy trzeba wyprać np. jasne elementy garderoby? Co z całą resztą sukienek, bluz, spodni i skarpetek? Czasowe rozwiązanie z miską wydaje się kuszące… ale jest niezbyt estetyczne np. w trakcie wizyty gości. Do głowy przychodzi nam tylko jedno wyjście. Pora wybrać się na małe zakupy (np. do sklepu internetowego Tadar.pl). Mówiąc krótko, przyszedł czas na worek lub kosz na pranie i brudną bieliznę. Niech stanie w kącie łazienki. Gdy będzie trzeba, sprawnie przeniesiesz go do pralki i wyciągniesz z niego wszystko, co ma trafić do jej bębna. Reszta garderoby może elegancko czekać dalej na swoją kolej!


Podstawowe wyposażenie łazienki

Mydło, szczotka do WC i papier toaletowy. Nie wyobrażasz sobie zapewne, że mogłoby ich zabraknąć w twojej domowej łazience. Zrób więc z tym porządek i spraw, aby każde z nich miało swoje miejsce i nie generowało niepotrzebnego bałaganu oraz dodatkowych obowiązków w trakcie sprzątania. Jak? Mydło w płynie wlane do dozownika z pompką pozostawi mniej mydlanego osadu na umywalce niż to w kostce leżące na drucianej mydelniczce. Papier toaletowy można ustawić na stojaku. Szczotka już właściwie wisi obok sedesu – oto twój pierwszy sukces – ale istnieje sposób, aby z czasem uniknąć nieprzyjemnego zapachu, który może generować. Wystarczy, że do pojemnika, w którym zanurzone jest jej zakończenie do czyszczenia, wlejesz odrobinę płynu do mycia toalety – w jednym momencie neutralizujesz przykrą woń i miliony bakterii!


Kilka praktycznych wskazówek

Nagle w łazience zrobiło się więcej miejsca. Komfort korzystania z jej wyposażenia wzrósł, podobnie jak wygoda podczas sprzątania. Nieodłącznym elementem każdych porządków są jednak sprytne metody radzenia sobie z zabrudzeniami. Mamy ich kilka! Czy wiesz, że:
- częstotliwość mycia kabiny prysznicowej możesz znacznie ograniczyć, stosując odpowiedni środek impregnujący jej szklane powierzchnie (woda niemal w całości spływa, doskonale chroni przed zaciekami z mydła, ułatwia późniejsze pozbycie się śladów kamienia)?
- aby zapobiec powstawaniu smug na lustrze, możesz wypolerować je z pomocą octu?
- stosując na lustrze piankę do golenia i polerując dokładnie całą powierzchnię, unikniesz parowania szkła?
- rdzawych zacieków można pozbyć się z pomocą soku z cytryny?