Jak wybrać karafkę do wina?

Porady 23.08.2019


Karafka do wina — jaka powinna być?

Dlaczego wino powinno serwować się w karafce? Związane jest to z faktem, iż przelewając je do tego typu naczynia pomagamy je dotlenić, co sprawia, że zarówno jego smak, jak i aromat nabierają niepowtarzalnej głębi. Karafka do wina z korkiem pozwala również dostrzec naturalną barwę oraz klarowność trunku, co nie jest możliwe wówczas, gdy alkohol ten podajemy w butelce. Wszystko to sprawia, że picie wina staje się ucztą zarówno dla podniebienia, jak i dla oczu.


Dostępne na rynku nowoczesne karafki różnić mogą się od siebie między innymi kształtem. Wbrew pozorom, związany jest on nie tylko z aspektami wizualnymi naczynia. Stosowna forma karafki wina w znaczący sposób wpływa na wygodę jej użytkowania. Godne polecenia są między innymi karafki z korkiem o kształcie zbliżonym do gruszki, czyli zaokrąglone przy podstawie i zwężające się ku górze. Takie szklane karafki bardzo wygodnie trzyma się w dłoni, a wlewanie z nich wina do kieliszków nie sprawia najmniejszego problemu. Naczynia w formie gruszki najlepiej sprawdzają się w przypadku białego wina. Jego czerwoną wersję serwować powinno się natomiast w naczyniu, które jest szersze na górze i węższe na dole — umożliwia to lepszą cyrkulację powietrza. Karafka 1l wyposażona może być w korek. To bardzo praktyczny element, który skutecznie zabezpiecza zarówno przed wietrzeniem trunku, jak i przed zanieczyszczeniami, które mogłyby trafić do naczynia czy przypadkowym rozlaniem. Co więcej, karafka z korkiem prezentuje się bardzo efektownie.


Każdy prawdziwy miłośnik wina, poza karafką do alkoholu zaopatrzyć powinien się również w dekanter z transparentnego szkła. Przelewając trunek do takiego naczynia, pozbywamy się wytrącającego się z niego osadu. Cechą charakterystyczną dekantera jest bardzo szerokie dno, które stanowi skuteczne zabezpieczenie przed osiadaniem osadu. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest karafka do wina z korkiem wyposażona w dekanter.

 

Karafki na wino z naszego asortymentu

Szukając eleganckiej karafki do wina, warto zajrzeć do naszego sklepu internetowego Tadar.pl. Dostępne są tutaj naczynia takie, jak:

 
  • Karafka szklana do wina Tadar Dekanter 1,8 l — to naczynie wykonane z wysokiej jakości szkła o formie zwężającej się ku górze, z wyraźnym wcięciem. Sprawia to, bardzo dobrze trzyma się go w dłoni, a nalewanie z niego trunku jest w pełni wygodne. Dzięki dużej pojemności szklanej karafki, nie musimy pamiętać o regularnym uzupełnianiu alkoholu. Z powodzeniem zaserwować można w niej również wodę.
  • Karafka szklana do wina Tadar Dekanter 1,1 l — karafka do alkoholu o smukłym, zgrabnym kształcie. Wyposażona jest ona w uchwyt, który w znaczący sposób ułatwia serwowanie trunku.
  • Karafka szklana Tadar Caro 470 ml — bogato zdobiona, szklana karafka do wina, która znakomicie prezentować będzie się na każdym stole. Szczelna, dekoracyjna zatyczka skutecznie chroni alkohol przed wietrzeniem.
  • Karafka Tadar Foret 300 ml — wielofunkcyjna karafka do wina z korkiem, w której z powodzeniem przechowywać można również na przykład przygotowaną własnoręcznie oliwę smakową.


Jak podawać wino? Poza karafką, potrzebne nam będą również kieliszki oraz przybory do wina takie, jak chociażby korkociąg.


W karafce serwować można również inne trunki takie, jak chociażby whisky. Więcej informacji na temat naczyń przeznaczonych do tego celu znajdziecie we wpisie 5 karafek do whisky idealnych na prezent


Karafka na wino to naczynie, które świetnie sprawdzi się zarówno podczas eleganckich kolacji z rodziną, jak i nieformalnych spotkań ze znajomymi.