Jak wybrać karafkę do wina?

Karafka do wina — jaka powinna być?
Dlaczego wino powinno serwować się w karafce? Związane jest to z faktem, iż przelewając je do tego typu naczynia pomagamy je dotlenić, co sprawia, że zarówno jego smak, jak i aromat nabierają niepowtarzalnej głębi. Karafka do wina z korkiem pozwala również dostrzec naturalną barwę oraz klarowność trunku, co nie jest możliwe wówczas, gdy alkohol ten podajemy w butelce. Wszystko to sprawia, że picie wina staje się ucztą zarówno dla podniebienia, jak i dla oczu.Dostępne na rynku nowoczesne karafki różnić mogą się od siebie między innymi kształtem. Wbrew pozorom, związany jest on nie tylko z aspektami wizualnymi naczynia. Stosowna forma karafki wina w znaczący sposób wpływa na wygodę jej użytkowania. Godne polecenia są między innymi karafki z korkiem o kształcie zbliżonym do gruszki, czyli zaokrąglone przy podstawie i zwężające się ku górze. Takie szklane karafki bardzo wygodnie trzyma się w dłoni, a wlewanie z nich wina do kieliszków nie sprawia najmniejszego problemu. Naczynia w formie gruszki najlepiej sprawdzają się w przypadku białego wina. Jego czerwoną wersję serwować powinno się natomiast w naczyniu, które jest szersze na górze i węższe na dole — umożliwia to lepszą cyrkulację powietrza. Karafka 1l wyposażona może być w korek. To bardzo praktyczny element, który skutecznie zabezpiecza zarówno przed wietrzeniem trunku, jak i przed zanieczyszczeniami, które mogłyby trafić do naczynia czy przypadkowym rozlaniem. Co więcej, karafka z korkiem prezentuje się bardzo efektownie.
Każdy prawdziwy miłośnik wina, poza karafką do alkoholu zaopatrzyć powinien się również w dekanter z transparentnego szkła. Przelewając trunek do takiego naczynia, pozbywamy się wytrącającego się z niego osadu. Cechą charakterystyczną dekantera jest bardzo szerokie dno, które stanowi skuteczne zabezpieczenie przed osiadaniem osadu. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest karafka do wina z korkiem wyposażona w dekanter.
Karafki na wino z naszego asortymentu
Szukając eleganckiej karafki do wina, warto zajrzeć do naszego sklepu internetowego Tadar.pl. Dostępne są tutaj naczynia takie, jak:- Karafka szklana do wina Tadar Dekanter 1,8 l — to naczynie wykonane z wysokiej jakości szkła o formie zwężającej się ku górze, z wyraźnym wcięciem. Sprawia to, bardzo dobrze trzyma się go w dłoni, a nalewanie z niego trunku jest w pełni wygodne. Dzięki dużej pojemności szklanej karafki, nie musimy pamiętać o regularnym uzupełnianiu alkoholu. Z powodzeniem zaserwować można w niej również wodę.
- Karafka szklana do wina Tadar Dekanter 1,1 l — karafka do alkoholu o smukłym, zgrabnym kształcie. Wyposażona jest ona w uchwyt, który w znaczący sposób ułatwia serwowanie trunku.
- Karafka szklana Tadar Caro 470 ml — bogato zdobiona, szklana karafka do wina, która znakomicie prezentować będzie się na każdym stole. Szczelna, dekoracyjna zatyczka skutecznie chroni alkohol przed wietrzeniem.
- Karafka Tadar Foret 300 ml — wielofunkcyjna karafka do wina z korkiem, w której z powodzeniem przechowywać można również na przykład przygotowaną własnoręcznie oliwę smakową.
Jak podawać wino? Poza karafką, potrzebne nam będą również kieliszki oraz przybory do wina takie, jak chociażby korkociąg.
W karafce serwować można również inne trunki takie, jak chociażby whisky. Więcej informacji na temat naczyń przeznaczonych do tego celu znajdziecie we wpisie 5 karafek do whisky idealnych na prezent.
Karafka na wino to naczynie, które świetnie sprawdzi się zarówno podczas eleganckich kolacji z rodziną, jak i nieformalnych spotkań ze znajomymi.
Warto przeczytać

Szok termiczny a właściwości szkła – szkło sodowe i borokrzemowe
Szkło, jak każdy materiał, ma określone właściwości fizyczne. Ich znajomość może pomóc nie tylko w eksperymentach naukowych, ale również w codziennym użytkowaniu kuchennym. Ze szkła robi się wiele naczyń, a także szklanki i kubki. Warto wiedzieć, jak używać ich tak, by nie pękły. Wyjaśnijmy sobie więc, czym jest szok termiczny szkła. Sprawdźmy też różnicę pomiędzy szkłem sodowym, a borokrzemowym. Dobrze wybrane szklanki to korzyść dla wszystkich domowników!
czytaj więcej
Rodzaje kaw – 10 najpopularniejszych kaw
Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki kawy czy aromatycznego espresso. Biała, czarna i espresso to tylko trzy rodzaje spośród 10 najpopularniejszych napojów na bazie kawy. Jakie inne rodzaje kaw wyróżniamy i jak je przygotować? Tego dowiesz się z poniższego tekstu.
czytaj więcej
Majeranek — właściwości, uprawa, przeciwwskazania
Majeranek to roślina, która większości kojarzy się z zieleniną pływająca w żurku, jednakże ma on również szersze zastosowanie. Zioło to od wieków używane jest nie tylko do przyprawiania dań, ale również jako środek leczniczy. Majeranek odchudza, likwiduje dolegliwości układu pokarmowego, uśmierza ból, przyspiesza gojenie ran, a także sprawia, że zatoki stają się drożne. Jakie właściwości posiada to zioło i dlaczego warto je stosować? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
czytaj więcej
Mięta — właściwości, rodzaje, przeciwwskazania
Mięta to ziele, które zna chyba każdy. Od lat jego właściwości wykorzystywane są w medycynie, kosmetyce, kuchni, a także w barmaństwie. Pita w formie herbatki, spożywana w sałatkach, dodawana do napojów, czy nakładana na twarz jako składowa kosmetyków. Jej powszechne zastosowanie wiąże się z wieloma ciekawymi właściwościami. Jakimi? Sprawdź nasz artykuł, a wszystkiego się dowiesz!
czytaj więcej
Natka pietruszki — właściwości, przepisy, przeciwwskazania
Natka pietruszki to istna moc witamin! Nic więc dziwnego, że ma ona szerokie zastosowanie zarówno w kuchni, jak i farmakologii i kosmetologii. Roślina ta jest źródłem betakarotenu, folianów, a także ogromnej dawki witaminy C. Z jej pomocą nie tylko uczynisz zupę bardziej świeżą i aromatyczna, ale również zapewnisz sobie zdrowie. Jakie właściwości ma nać pietruszki i do czego warto ją dodawać? O tych i innych jej zaletach przeczytasz w naszym artykule.
czytaj więcej
Koperek — właściwości, uprawa, odmiany
Koperek (zwany inaczej koprem ogrodowym) to roślina, która chętnie używana jest w kuchni i medycynie od kilku wieków. Chociaż jego nazwa ma greckie pochodzenie, to pierwsze sadzonki tego ziela wzrastały na ziemiach południowo-zachodniej Azji. Koperek jest znanym i lubianym dodatkiem kulinarnym, ale jego właściwości wykraczają znacznie poza kuchenne progi. Jaki wpływ na zdrowie i smak ma koperek? Dowiesz się tego z naszego tekstu.
czytaj więcej
7 najpopularniejszych ziół z ogrodu – co warto mieć w kuchni?
Zioła to trudny do zastąpienia dodatek do wielu dań – zarówno wytrawnych, jak i słodkich. Na szczęście nikt nie każe nam z nich rezygnować. Co więcej, bez żadnego problemu możesz wyhodować zioła w swoim domu, na balkonie czy też w ogródku, by zawsze mieć do nich dostęp. Jeśli uwielbiasz gotować, korzystając z najświeższych składników, koniecznie pomyśl o stworzeniu własnego ogródka z ziołami. Jak to zrobić? Po jakie zioła sięgnąć? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania, które możesz mieć przed założeniem swojego zielnika.
czytaj więcej
Zioła w kuchni – jak je hodować i do czego wykorzystywać?
Przyprawy to niezastąpione dodatki do wielu dań – zarówno słodkich, jak i wytrawnych. Trudno wyobrazić sobie sos do pizzy bez bazylii czy też lemoniadę bez mięty. Oczywiście przyprawy możesz dostać w każdym sklepie. Są więc na wyciągnięcie ręki. Jednak jeszcze bliżej znajdują się wtedy, gdy masz je we własnej kuchni. Najlepiej pod postacią świeżych ziół. Wtedy smakują najlepiej. Jak przygotować się do hodowania świeżych ziół w swojej kuchni? Czego do tego potrzebujesz?
czytaj więcej
Dynia marynowana – przepisy i jak ją wykorzystać
Kiedy myślisz o marynowanych warzywach, prawdopodobnie do głowy przychodzi Ci papryka, ogórki, może cukinia. A co z dynią? Przecież to warzywo jest wręcz stworzone do słoików. Dzięki marynowaniu możesz cieszyć się dynią zawsze wtedy, gdy masz na nią ochotę, także poza sezonem. Jak marynować dynię, by smakowała doskonale? Mamy kilka pomysłów, które warto wykorzystać.
czytaj więcej