Jak wyczyścić kuchenkę gazową? Domowe sposoby

Porady 5.01.2021


Mycie kuchenki gazowej – jak się do tego zabrać?

Czyszczenie kuchenki gazowej powinno charakteryzować się podobnym stopniem metodyczności, co sposoby na to, jak sprzątać mieszkanie. Powierzchnia jest niewielka. Trzeba jednak wykazać się dużą precyzją, aby dotrzeć w każde miejsce, w które wcześniej dotarł tłuszcz, sos oraz mleko, które ostatnio nieco wykipiało. Zacznij przede wszystkim od zdjęcia żeliwnego rusztu – nim zajmiemy się w następnej kolejności. Ściągnij również z czyszczonej kuchenki gazowej elementy tworzące palniki. Jeśli używasz nakładki na kuchenki do najmniejszych naczyń, one również powinny zostać umyte. Pora zająć się powierzchnią emaliowaną lub szklaną. Do tego celu użyj delikatnych środków chemicznych, jak np. płyn do mycia naczyń. Nie szoruj zbyt mocno, a zaschnięte zabrudzenia pozostaw na chwilę, aby nieco się rozpuściły. Nie stosuj zbyt dużo wody – postaw raczej na gęstą pianę. Następnie z pomocą wilgotnej ścierki zetrzyj dokładnie detergent. Możesz pozostawić całość do wyschnięcia lub osuszyć papierowym ręcznikiem. Szczególnie zwróć uwagę na powierzchnię blisko palników oraz iskrowniki. To tam nierzadko kryją się zabrudzenia wymagające największej uwagi.


Jak wykonać czyszczenie rusztów kuchenki gazowej?

Powierzchnię emaliowaną lub szklaną można wyczyścić również wodą z sokiem z cytryny. Mieszanka ta świetnie rozpuści zabrudzenia i będzie jednocześnie odpowiednio delikatna dla mytej powierzchni kuchenki gazowej. W przypadku żeliwnych kratek również nie potrzebujesz całego wiadra specjalnych detergentów. Wystarczy ciepła woda i… pasta z sody oraz octu. Na świeże zabrudzenia z tłuszczu możesz zastosować oczywiście płyn do naczyń. Jeśli jednak jakieś resztki pozostaną niezauważone, to czyszczenie rusztu kuchenki gazowej może sprawić nie lada problem. Wystarczy jednak zmieszać dwie łyżeczki sody oczyszczonej z łyżeczką octu. Powstanie z tego pasta, która nałożona na kratki z żeliwa i zmyta po godzinie powinna rozpuścić zaschnięty i przypalony tłuszcz. Wykorzystując domowe sposoby na czyszczenie i mycie kuchenki gazowej, zaopatrz się w koniecznie w rękawice gumowe – tak na wszelki wypadek i aby skóra twoich dłoni nie pachniała później przez dłuższy czas octem spirytusowym. Nie bój się szorowania – żeliwo ma bardzo dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne!


Czyszczenie palnika kuchenki gazowej domowym sposobem

O wszystko, co używasz w kuchni, musisz dbać. Nie ma znaczenia, czy są to praktyczne i silikonowe akcesoria kuchenne, czy chodzi o właściwe czyszczenie palników gazowych. Ma to wpływ nie tylko na utrzymanie mocy palnika, ale również brak przykrego zapachu w kuchni, jeśli tłuste zabrudzenia zaczną się przypalać. Nierówny płomień to wydłużenie czasu przygotowania posiłku, a nawet możliwość przedostania się do jedzenia szkodliwych substancji. Co zatem zrobić? Uzupełnij swoje akcesoria do sprzątania – mopy, miotły, myjki, szczotki, zmiotki – o małą szczoteczkę. Następnie wystarczy zdjąć elementy palników i zanurzyć je w gorącym roztworze octu i wody (300 ml octu na każde 100 ml wody). W takim wypadku czyszczenie palników gazowych jest dwuetapowe. Gdy roztwór ostygnie, wyjmij metalowe elementy i dokładnie wyszoruj je szczoteczką, następnie opłucz, wysusz i będą jak nowe. Możesz już skończyć mycie płyty lub kuchenki gazowej na dziś!