Jak wyczyścić sztućce ze stali nierdzewnej, platerowane i srebrne?

Porady 3.10.2019


Jak wyczyścić srebrne sztućce?

Jak wyczyścić stare srebrne sztućce? Sztućce ze srebra mogą ulec uszkodzeniu na skutek działania światła, powietrza, wilgoci, dymu papierosowego czy składników niektórych potraw. Dotyczy to w szczególności siarki oraz jej związków, które znaleźć można między innymi w jajkach, majonezie oraz rybach morskich.
 
Czym wyczyścić srebro? Do tego celu nigdy nie powinno używać się klasycznych, agresywnych środków czyszczących dostępnych w sklepach. Przyczynić mogłyby się one bowiem do trwałego uszkodzenia sztućców. Po każdym użyciu, zestaw sztućców należy umyć przy pomocy ciepłej wody z dodatkiem odrobiny płynu do mycia naczyń. Czyszcząc srebrne sztućce unikać należy drucianych gąbek oraz produktów zawierających w swoim składzie mikrogranulki. Konsekwencją tego mogłoby być bowiem trwałe zarysowanie sztućców, ich zmatowienie oraz utrata naturalnego połysku. Do czyszczenia noży, widelców czy łyżek ze srebra nie należy także używać wybielaczy, które mogłyby pozostawić trwałe, niemożliwe do usunięcia ślady.
 
Jak zatem powinno wyglądać prawidłowe czyszczenie sztućców ze srebra? Najlepiej sprawdzą się tutaj domowe sposoby. Czym wyczyścić srebrne sztućce? Pierwszy z patentów opiera się na przygotowaniu mikstury z 5 łyżek octu, 3 łyżek sody oraz 3 l wrzątku. Uprzednio umyte sztućce zanurzamy w roztworze na około 30 minut, a następnie polerujemy bawełnianą lub flanelową szmatką. Kolejny sprawdzony patent na codzienne, małe sukcesy w czyszczeniu posrebrzanych sztućców to zagotowanie w 1 l wody 1 łyżki sody oczyszczonej oraz kawałka folii aluminiowej. Umieszczamy w roztworze zaśniedziałe sztućce na około 30 sekund, a następnie ostrożnie wyjmujemy (do tego celu wykorzystać można na przykład szczypce kuchenne).
 

Jak wyczyścić sztućce ze stali nierdzewnej?

Jak powinno wyglądać czyszczenie stali nierdzewnej domowymi sposobami? Na skutek regularnego użytkowania tego typu sztućców, na ich powierzchni mogą zacząć pojawiać się nieestetyczne zacieki. By im zapobiec, zastawę stołową należy przecierać ściereczką bawełnianą, flanelową lub z mikrofibry. Czynność tę powinno się wykonywać i po myciu ręcznym, i po myciu w zmywarce. Nie tylko sprawi, że stalowe sztućce będą pozbawione zacieków. Dodatkowo zabezpieczy przed powstawaniem korozji. Gdy na sztućcach ze stali nierdzewnej zauważyliśmy pierwsze jej ślady, z łatwością pozbędziemy się ich przy pomocy roztworu kwasku cytrynowego.
 

Czyszczenie stali nierdzewnej domowe sposoby — czego jeszcze warto spróbować?

Jeżeli zastawa straciła swój naturalny połysk, można go przywrócić, przyrządzając w garnku roztwór wody oraz octu w proporcji 9:1. Wkładamy do niego sztućce i gotujemy przez około kwadrans. Inny sprawdzony domowy patent na pełne blasku widelce, noże i łyżki to pokrycie ich odrobiną oliwy w czasie polerowania.
 

Jak wyczyścić platerowane sztućce?

Jak wyczyścić sztućce platerowane? Aby odzyskały one swój dawny, efektowny wygląd, wyczyścić można je przy pomocy pozbawionej mikrogranulek pasty do zębów, którą wcieramy bawełnianą szmatką. Następnie płuczemy zastawę w wodzie i polerujemy.
 
Sztućce platerowane wyczyścimy także przy pomocy foli aluminiowej. Wykładamy nią szklaną miskę, umieszczamy w niej zastawę stołową, zalewamy wrzątkiem, dodajemy 1 łyżkę octu oraz 3 łyżki wody, a po około 30 minutach opłukujemy i wycieramy przy pomocy bawełnianej ściereczki.
 
W wysokiej jakości sztućce na każdą okazję zaopatrzyć możecie się w naszym sklepie internetowym Tadar.pl.
 
Jak wyczyścić zaśniedziałe sztućce? Jak widać, nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Do tego celu w zupełności wystarczające będą produkty dostępne w każdym domu.