Jak wykorzystać czerstwe pieczywo?

Porady 18.11.2019


Domowe grzanki – przepis z czerstwego pieczywa

Można je jeść na śniadanie, obiad i kolację. Ich przygotowanie jest banalnie proste i nie raz uratuje przed wyrzuceniem czerstwiejące kromki chleba. Im większa rodzina, tym więcej ocalonego pieczywa. Może warto niedługo spróbować samodzielnego wypieku lub zadbać o odpowiedni chlebak, który dłużej utrzyma świeżość ulubionych bułek? Tymczasem masz okazję, aby zrobić domowe grzanki. Jak? W miseczce roztrzepujemy kilka jajek doprawionych solą, pieprzem, ziołami i innymi, ulubionymi przyprawami, jak np. słodka papryka. W gotowej mieszance maczamy dokładnie kromkę chleba z ułożonymi na wierzchu kiełbasą, szynką lub boczkiem. Następnie pieczywo układamy na patelnię wędliną do dołu i czekamy, aż warstwa jajka ładnie się zetnie i zatrzyma mięsny obkład. Rumianą grzankę odwraca się następnie na druga stronę, układa kilka cienkich pasków papryki i przykrywa plasterkiem żółtego sera. Teraz zmniejszamy ogień pod patelnią i nakrywamy ją na minutę lub dwie pokrywką. Przez ten czas ser się stopi, a grzanka będzie gotowa do podania – wyśmienicie smakuje np. z ketchupem.
 

Chrupiąca przekąska z piekarnika na bazie czerstwego pieczywa!

Pieczywo w domowym pojemniku na chleb zawsze powoli wysycha. Aby je uratować i jednocześnie cieszyć się jego wyjątkowym smakiem warto… przyspieszyć ten proces. Niech stanie się chrupiące i suche, ale także niech roztacza wokół siebie apetyczny zapach, który może uświetnić wieczorny seans filmowy lub wielogodzinną pracę przed komputerem. Wystarczy, że np. bagietkę pokroisz w cienkie krążki i przygotujesz blachę z piekarnika, wykładając ją papierem do pieczenia. W kolejnym kroku zrób aromatyczne masło czosnkowe lub ziołowe. Wykorzystaj do tego miękką kostkę masła i wybrane przyprawy. Jak nietrudno się domyślić teraz przyszedł czas, aby posmarować nim każdą z ukrojonych kromek, ułożyć na blaszce i umieścić w piekarniku nagrzanym do temperatury 200 °C. Czas, jaki musisz odczekać, waha się pomiędzy 5 a 10 minutami – wszystko zależy od rodzaju pieczywa. Po tym czasie pozostaw przekąskę do ostygnięcia i nie martw się już więcej zmarnowanym chlebem lub bułeczkami.
 

A na obiad… zupa chlebowa z czerstwego pieczywa!

Była patelnia, piekarnik i papier do pieczenia, to teraz czas na skorzystanie z jednego z twoich garnków. W pierwszej kolejności poszatkuj dwie cebule i wrzuć je na rozgrzaną oliwę, smażąc składnik do zeszklenia na dnie garnka. Następnie, gdy cebula się zarumieni (może być również por, gdyż ma równie intensywny aromat i jest mniej ciężkostrawny) dodaj do niej posiekany czosnek – dwa ząbki powinny wystarczyć – oraz pokrojony w kostkę chleb (ok. 250 g). Całość smaż teraz przez ok. 4-5 minut, pilnując, aby nie przypalić czosnku. W następnej fazie zalej wszystko bulionem warzywnym, zmniejsz moc palnika i gotuj pod przykryciem 15 minut, licząc od momentu osiągnięcia temperatury wrzenia. Po tym czasie zdejmij garnek z ognia i zblenduj wszystko. Dopraw zupę natką pietruszki, solą i pieprzem. Podawaj w głębokich talerzach lub miseczkach i ciesz się kolejnym sprytnym sukcesem w codziennych staraniach o prowadzenie kuchni w zgodzie z trendem „no waste”.
 

Co jeszcze można zrobić z czerstwego pieczywa?

Są tacy, którzy potrafią zamienić suchy chleb w całkiem dobry deser np. z musem jabłkowym. Czerstwe bułki z łatwością można przekształcić w bułkę tartą do kotletów mielonych i panierek. Na tym jednak nie koniec kuchennych inspiracji, które uda ci się wcielić w kuchenne życie twojej rodziny. Z czerstwego pieczywa można bowiem także zrobić:
- pyszne, chrupiące kanapki z użyciem domowego tostera,
- idealne tosty francuskie ze świeżymi warzywami,|
- małe grzanki do sałatek i kremowych zup,
- zapiekankę chlebową, która pomoże ci również łatwo opróżnić lodówkę z różnych resztek mięsnych, warzywnych i nie tylko).