Jak zrobić domową lemoniadę? 5 rzeczy, o których musisz pamiętać!

Porady 2.06.2021
 

Domowa lemoniada – 5 rzeczy, o których trzeba pamiętać

Domowa lemoniada dla dzieci i dorosłych niejedno ma imię. Tradycyjnie przygotowywana jest jednak z trzech podstawowych składników: wody, soku z cytryny oraz cukru. Na przestrzeni lat powstało jednak wiele wariacji na temat tego popularnego napoju. Podczas przygotowywania lemoniady nie musicie zatem się ograniczać. Najważniejsze, by spełniała swoje zadanie – orzeźwiała w letnie dni!
Zanim zabierzecie się za przygotowanie lemoniady, powinniście pamiętać jednak o kilku istotnych kwestiach:
  • Przede wszystkim dokładnie umyjcie owoce, z których będziecie tworzyć lemoniadę. Jakiekolwiek chemikalia mogą znacząco zmienić smak lemoniady – nawet jeśli skórka nie znajdzie się w samym napoju.
  • Lemoniada domowa wcale nie musi być przygotowana wyłącznie z cytryn. Lemoniada domowej roboty może zawierać także arbuza, truskawki czy maliny lub inne owoce. W przygotowaniu niektórych z nich pomogą Wam krajalnice do owoców.
  • Pamiętajcie, że domowa lemoniada owocowa powinna być przechowywana w bezpieczny sposób. Najlepsze naczynia do tego zadania to słoje z kranikiem czy butelki szklane.
  • Lemoniada to świetny napój dla dzieci i osób na diecie. Domowa lemoniada fit jest bardzo łatwa do przygotowania. Wystarczy, że zamiast cukru użyjcie ksylitolu lub stewii bądź syropu z agawy.
  • To napój, który zawsze musi być schłodzony. Lemoniada w domu może być trzymana w lodówce. Jeśli jednak jesteście na zewnątrz, przydadzą się wiaderka i szczypce do lodu. Oczywiście do podawania lemoniady konieczne będą także szklanki do napojów oraz chochle, za pomocą których można wygodnie nalać napój.

Lemoniada – jak zrobić ten pyszny napój?

Jak zrobić domową lemoniadę? Zadanie jest bajecznie proste.
Lemoniada – składniki:
  • Przygotujcie swoje ulubione owoce,
  • wodę (najlepiej przefiltrowaną),
  • a także cukier lub jego zamiennik
  • i miętę (opcjonalnie)
Jeśli chcecie poczęstować swoich gości domową lemoniadą gazowaną, możecie użyć wody gazowanej zamiast przefiltrowanej. Pamiętajcie jednak, że powinna ona być schłodzona. W ten sposób sam napój szybciej będzie gotowy. Dodatkowo jeśli korzystacie z wody gazowanej, najlepiej zrobić to w słoiku ze szczelną pokrywką, by bąbelki nie uleciały zbyt szybko. Nada się do tego na przykład słoik na lemoniadę.
Jak już wspomnieliśmy, do przygotowania lemoniady możecie użyć różnych owoców, nie tylko cytryn. Jeśli jednak wrzucacie je w całości, zadbajcie o to, by można było zjeść je po wyłowieniu z napoju. Skorzystajcie z obieraczki do owoców i pozbądźcie się skórki. Same obierki można z kolei wykorzystać jako ozdobę na szklankę.
Jeśli jesteście ciekawi, „Jak zrobić lemoniadę z cytryny?” lub „Jak zrobić lemoniadę arbuzową?” zapraszamy na naszego bloga!

Lemoniada – proporcje

Proporcje konieczne do przygotowania lemoniady są właściwie kwestią indywidualną. Jeśli wolicie, by była ona bardziej nasycona smakiem, skorzystajcie z większej ilości owoców. Tradycyjnie przyjmuje się, że na litr wody potrzeba kilograma cytryny i kilku łyżek cukru. Jednak nie musicie się tego trzymać. Stwórzcie taką lemoniadę, która będzie smakować Wam i najbliższym!

W czym robić lemoniadę?

To odwieczne pytanie – które naczynie będzie najlepsze do tego, by zrobić w nim lemoniadę? Mamy dla Was kilka pomysłów.

Dzbanek na lemoniadę

Dzbanek do lemoniady to najbardziej tradycyjne naczynie, które umożliwia przechowywanie lemoniady czy innych napojów w lodówce oraz poza nią. Dzbanek do lemoniady z kranikiem pozwoli na łatwe nalewanie napoju, z kolei dzban do lemoniady z pokrywką sprawi, że płyn trzymany w lodówce nie przejdzie zapachami innych produktów spożywczych. Taki zestaw do lemoniady powinien znaleźć się w każdym domu. Jeśli jeszcze go nie masz, sprawdź naszą ofertę na dzbanki do napojów.

Lemoniada w słoiku

Lemoniada w słoiku z kranikiem to coraz częściej spotykane rozwiązanie. Tak pięknie przygotowane napoje można znaleźć w wielu restauracjach. Nic nie stoi na przeszkodzie, by również w Waszym domu lemoniada w słoiku cieszyła oczy gości. Niewątpliwą zaletą domowej lemoniady w słoiku jest fakt, iż nie musicie korzystać z chochli do nalewania jej. Wystarczy tylko odkręcić kranik.

Lemoniada w butelce

Lemoniada w szklanych butelkach to idealne rozwiązanie podczas rodzinnych pikników, ale nie tylko. Tak przechowywany napój można postawić na stole, by cieszył zarówno oczy, jak i kubki smakowe gości. Zaletą jest zwłaszcza możliwość zamknięcia napoju, co sprawdzi się świetnie w przypadku gazowanej lemoniady.
Jak zatem widzicie – zrobienie domowej lemoniady to bajecznie proste zadanie. Tak niewiele trzeba, by cieszyć się tym pysznym, orzeźwiającym napojem.