Jak zrobić domowe frytki? Kilka sprawdzonych sposobów

Porady 11.05.2020


Frytki z piekarnika – jak zrobić?

Aby frytki z piekarnika się udały, musisz pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze, nagrzej piekarnik do 200°C w trybie termoobiegu. Pozwoli to na uzyskanie równomiernego przyrumienienia oraz stworzy lekko chrupiącą skórkę. Drugą rzeczą jest dokładne umycie i wysuszenie obranych ziemniaków, dzięki czemu zachowają swoją sprężystość w czasie pieczenia. Pokroić możesz je dowolnie – tak jak lubisz najbardziej. Trzecim elementem będzie odpowiednie przyprawienie. W tym celu pokrojone frytki wsyp do miski, skrop olejem, posyp solą i innymi przyprawami oraz dokładnie wymieszaj wszystko. Teraz wyłóż surowe frytki na blachę przykrytą papierem do pieczenia i równomiernie rozłóż na całej powierzchni. Czas pieczenia to maksymalnie 35 minut. Gdy minie 20 minut sprawdzaj ich stan regularnie co 5 minut, aby nie przegapić idealnego momentu na wyjęcie z pieca i podania z ulubionymi dodatkami!


Domowe frytki na patelni – prosty sposób

Oczywiście frytki po usmażeniu muszą pozostać miękkie w środku i chrupiące na zewnątrz. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości, więc pora wziąć się do pracy. Jest na to domowy sposób – efekt przejdzie twoje najśmielsze oczekiwania, więc przygotuj swoją rodzinę na ten mały, codzienny sukces kulinarny. Przepis jest bardzo prosty.FRYTKI NA PATELNI - JAK ZROBIĆ?

1. Klasycznie na początku musisz obrać przygotowane ziemniaki, umyć je i osuszyć. Następnie pokrój je w średniej grubości słupki.

2. Teraz przygotuj dużą, głęboką patelnię z powłoką zapobiegającą przywieraniu, rozgrzej ją i wlej 250 ml oleju roślinnego.

3. Gdy tłuszcz będzie gorący, sprawdź z pomocą pojedynczej frytki, czy po włożeniu przyjemnie skwierczy. Jeśli wszystko idzie dobrze, możesz OSTROŻNIE przełożyć resztę przygotowanej porcji.

4. Choć efekt możesz uzyskać już po ok. 15 minutach, warto przedłużyć smażenie do 20-25 minut. Aby twoje domowe frytki z głębokiej patelni nie przypaliły się w tym czasie, mieszaj je regularnie z pomocą szczypiec lub drewnianej łopatki. Nie rób tego jednak przez pierwszych kilka minut smażenia!

5. Zdejmij frytki niezwłocznie po zakończeniu smażenia, odsącz z nadmiaru oleju, a następnie posól według uznania. Przyda się teraz kilka smacznych dodatków do domowych frytek i jakiś pyszny sos. Obiad gotowy!


Jak zrobić domowe frytki belgijskie?

Belgowie uczynili z frytek swoje danie narodowe nie bez powodu. Ich tajemnica tkwi w kilku prostych czynnościach i cierpliwości. Domowe frytki belgijskie smaży się na głębokim oleju, więc tak jak w dwóch poprzednich przypadkach obierz ziemniaki, umyj je, dokładnie osusz i pokrój w słupki. Teraz weź garnek i wlej do niego olej rzepakowy – tyle, żeby wszystkie przygotowane frytki zanurzyły się podczas smażenia. Jeśli masz w domu model z sitkiem do odcedzania warzyw, makaronu, czy np. gotowania szparagów, to będzie idealny. Gdy już rozgrzejesz tłuszcz umieść w nim pokrojone ziemniaki i smaż przez 2 minuty na małym ogniu. Po tym czasie wyjmij frytki razem z sitkiem lub po prostu skorzystaj z pomocy szumówki. Ułóż je na ręczniku papierowym i… zaczekaj, aż wystygną. TO JESZCZE NIE KONIEC! Gdy domowe frytki już-prawie-belgijskie będą zimne, rozgrzej ponownie tłuszcz w garnku. Wszystko po to, aby olej nie wniknął zbyt mocno w strukturę i dla uzyskania tej wyśmienitej chrupkości, z której są znane. Teraz skorzystaj jednak z dużego lub średniego ognia, aby temperatura tłuszczu pozostała wysoka przez cały czas. Smaż, aż zrobią się uroczo rumiane. Po odsączeniu możesz ogłosić sukces.