Jak zrobić najlepsze ogórki małosolne? Nasz przepis!

Porady 1.10.2019


Ogórki małosolne — jak zrobić?

Jakiego rodzaju warzywa najlepiej sprawdzą się do przyrządzenia ogórków małosolnych? W ogrodzie, sklepie czy na straganie warto rozglądać się za prostymi ogórkami średniej wielkości, które będą sprężyste oraz twarde. Zastosowania nie znajdą tu natomiast duże warzywa. Związane jest to z faktem, iż posiadają one duże nasiona, które po ukiszeniu zmiękną. Zrezygnować należy również z zakupu ogórków ze skazami. Im warzywa będą świeższe — tym lepiej.
 
Idealne ogórki małosolne to takie, które po ukiszeniu w dalszym ciągu pozostają twarde. Jak zrobić ogórki mało solne, które będą zachwycały swoim smakiem? Poza tym, że warzywa powinny być średniej wielkości, przed zakupem należy je dokładnie umyć i namoczyć w zimnej wodzie przez kilkanaście minut. Swoją naturalną twardość zachowają one również wówczas, gdy do słoika dodamy korzeń chrzanu.
 

Jak zrobić ogórki małosolne w słoiku?

Jak powinno wyglądać przechowywanie żywności, takiej jak ogórki małosolne? Ukisić można je w różnych naczyniach. Do tego celu najczęściej wykorzystuje się słoik z pokrywką 5 l lub słoik z pokrywką 8 l. Bogaty wybór wysokiej jakości naczyń tego typu znajdziecie w sklepie internetowym Tadar.pl. Słoiki z naszej oferty wykonane są z grubego, odpornego na stłuczenie szkła oraz wytrzymałego tworzywa sztucznego. Stanowi to gwarancję możliwości wieloletniego ich użytkowania. Wyposażone są one w praktyczny uchwyt, który ułatwia przenoszenie. W takich słoikach z powodzeniem zakisić można również buraki czy kapustę.
 
Jak zrobić ogórki małosolne w kamionce? Do tego celu świetnie sprawdzą się kamionkowe beczki z naszego asortymentu. Materiał ten posiada całe mnóstwo zalet. Gwarantuje on naturalny smak ogórków małosolnych, z jednoczesnym zachowaniem wartości odżywczych przyrządzanych warzyw. Co więcej, kamionka jest w pełni bezpieczna dla naszego zdrowia. Taka beczka pozwala na wykonanie ulubionych przysmaków bez konieczności stosowania substancji konserwujących.
 

Jak kisić ogórki małosolne?

Podstawą dobrych ogórków małosolnych jest odpowiednio przygotowana zalewa. Ile soli na ogórki małosolne na litr wody należy dodać? Zalecana proporcja to 1 łyżka soli na litr ciepłej wody.
 
Jak krok po kroku przyrządzić ogórki kiszone małosolne? W pierwszej kolejności dokładnie je myjemy i namaczamy w zimnej wodzie przez pół godziny. Następnie przygotowujemy uprzednio wyparzone, szklane słoiki lub kamionkowe beczki i ciasno układamy w nich ogórki. W przestrzenie między warzywami włożyć można ząbki czosnku, ziele angielskie, liście laurowe, koper oraz korzeń chrzanu. Zalewamy ogórki ciepłą wodą i dodajemy sól. Jeżeli przygotowujemy ogórki w słoikach, zakręcamy je wyparzonymi nakrętkami. Kiszenie trwać powinno kilka dni. Przez ten czas warzywa muszą znajdować się w temperaturze pokojowej. Po kilku dniach przenieść należy je do ciemnego, chłodnego miejsca, na przykład piwnicy.
 
Jak zrobić ogórki małosolne w worku foliowym? Tego typu metoda określana jest również mianem „na sucho.” Przygotowane w ten sposób ogórki są bardziej chrupiące i delikatne. Aby zakisić je bez zalewy, potrzebować będziemy zamykanych woreczków foliowych, w których umieszczamy uprzednio umyte warzywa wraz z wymienionymi powyżej dodatkami. Całość solimy, zamykamy woreczek i delikatnie potrząsamy. Wkładamy ogórki na 4 godziny do lodówki, a przez kolejną dobę przechowujemy je w temperaturze pokojowej.
 
Przepisy na inne, równie smaczne, przetwory na zimę („Przetwory na zimę — 3 pyszne przepisy”) znajdziecie na naszym blogu.
 
Nasz przepis na ogórki małosolne to gwarancja codziennych, małych sukcesów w możliwości delektowania się smakami lata przez okrągły rok.