Przetwory na zimę — 3 pyszne przepisy

Aktualności 17.08.2019
 

Słoiki ozdobne wypełnione dżemem porzeczkowym

Jeden z popularnych przetworów na zimę to dżem porzeczkowy. Aby go przygotować, potrzebować będziemy 1 kg czerwonej porzeczki i 1 kg cukru. W pierwszej kolejności dokładnie płuczemy owoce. Obrywamy je z gałązek i pozbywamy się zepsutych lub uszkodzonych. Następnie przekładamy porzeczki do rondla i wsypujemy cukier. Jeżeli zależy nam na zachowaniu nasyconej barwy owoców, dodać możemy sok z połowy cytryny. Gotujemy całość na wolnym ogniu przez około 2 godziny, regularnie mieszając przy pomocy drewnianej łyżki. Jak sprawdzić, czy nasz dżem porzeczkowy jest gotowy? W tym celu kroplę smakołyku umieszczamy na zimnym talerzu. Jeżeli zacznie ona krzepnąć to znak, że możemy przejść do kolejnego etapu. Jest nim przelanie dżemu do uprzednio wyparzonych słojów. Należy tu pamiętać o zostawieniu około 1 cm wolnej przestrzeni od brzegów. Na koniec, dokręcamy zakrętki i odwracamy słoiki do góry nogami. Gotowy dżem porzeczkowy należy przechowywać w chłodnym zimnym miejscu, na przykład piwnicy. Przysmak ten wykorzystać można na wiele różnych sposobów. Świetnie sprawdzi się on jako dodatek do kanapek, naleśników, dżemu czy herbaty.
 

Słoiki ozdobne do kuchni z kompotem wiśniowym

Jak przygotować domowej roboty kompot wiśniowy? Do tego celu potrzebne nam będą:
  • 1 kg wiśni
  • 1/2 l wody
  • 0,25 kg cukru
     
Pierwszy etap to dokładnie przebranie wiśni i uszkodzenie zepsutych oraz uszkodzonych owoców. Następnie płuczemy je, drylujemy i umieszczamy w uprzednio wyparzonych słoikach ozdobnych. Zagotowujemy wodę z cukrem i wlewamy ją do tanich słoików z wiśniami. Pasteryzujemy przez 30 minut i odwracamy naczynia do góry dnem. Aby urozmaicić nieco smak kompotu, dodać można do niego odrobinę cynamonu lub skórki z cytryny.


Słoje szklane z ogórkami z dodatkiem czosnku i chili
Miłośnikom słodkich przekąsek do gustu przypadnie z pewnością sałatka z ogórków, czosnku i chili. Jeść można ją zarówno solo, jak i wykorzystać w roli dodatku do dań mięsnych. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by taką sałatkę umieścić na kanapce.
Do jej przygotowania potrzebować będziemy następujących składników:
  • 10 ogórków gruntowych
  • 2 główki czosnku
  • 2 łyżeczki chili
  • 4 łyżki soli
  • 2 łyżki cukru
  • 1 szklanka octu
  • 0,5 szklanki wody
  • 8 łyżeczek oleju roślinnego
     
Pierwszy etap to umycie i osuszenie ogórków oraz odrzucenie uszkodzonych i zepsutych. Kroimy je w cienkie plastry, umieszczamy w misce, solimy i mieszamy. Naczynie wypełnione ogórkami przykrywamy bawełnianą ściereczką i odstawiamy na noc. W tym czasie ogórki puszczą sok. Następny etap stanowi ich odcedzenie. Ząbki czosnku obieramy, kroimy w plastry i dodajemy do ogórków. Do miski wsypujemy i chili i całość dokładnie mieszamy. Do garnka wlewamy wodę, olej oraz ocet i wsypujemy cukier. Gotujemy do wrzenia i odstawiamy. Przyrządzoną w ten sposób zalewą polewamy ogórki, mieszamy i odstawiamy na 12 godzin. Sałatkę przekładamy do uprzednio wyparzonych słoików ozdobnych na przetwory. Gotujemy je na małym ogniu w powidlaku wypełnionym wodą do około 3/4 wysokości naczyń. Kiedy woda zacznie wrzeć, odczekujemy kilka minut, a następnie ustawiamy słoiki szklane do góry nogami.

W czym przechować gotowe przetwory? Do tego celu znakomicie sprawdzi się słoik lub ceramiczne pojemniki z asortymentu naszego sklepu internetowego Tadar.pl.
Przygotowane samodzielnie dżemy, soki czy sałatki to smakołyki, których nie może zabraknąć w żadnej spiżarni. Umieszczone w słoikach szklanych ozdobnych, stanowić mogą znakomity pomysł na prezent urodzinowy lub świąteczny dla bliskiej osoby.