Z czym i jak pić tequilę?
Zapewne kojarzysz tę scenę z filmu, w którym bohaterzy liżą sól, piją shoty i zagryzają je cytryną? Ten najbardziej popularny sposób serwowania tequili mixto, wymyślony w celu zwiększenia sprzedaży tego trunku na rynku międzynarodowym, to tylko jeden z wielu sposobów na jej picie. W poniższym artykule omówimy także inne interesujące sposoby na picie tequili. Sprawdź je wraz z nami!
Jak pić tequilę?
Jak pić tequilę? Serwowanie shotów z dodatkiem cytryny i soli doskonale sprawdza się do picia jednego z rodzajów tequili nazywanej mixto, produkowanej na potrzeby barowe i eksport.
Sposób ten jest daleki od tego, jak pije się tequilę w Meksyku. Dlaczego? Żeby zrozumieć te różnice, należy wpierw poznać specyfikę wytwarzania tego trunku.
Tradycyjna, meksykańska tequila powstająca w regionie Jalisco produkowana jest ze 100% soku z agawy błękitnej i występuje w kilku różnych odsłonach — blanco, plato, reposado, anejo i extra anejo. Każdy z tych rodzajów różni się od siebie nie tylko smakiem i aromatem, ale także wiekiem i długością leżakowania w dębowych beczkach. To właśnie tam tequila starzeje się i zyskuje głębię oraz nabiera bardziej szlachetnych aromatów, a koszt jej wytworzenia wzrasta.
Tradycyjną tequilę zwykle serwuje się w wersji saute z wąskich kieliszków nazywanych caballitos w temperaturze pokojowej. Jak się pije taką tequilę? 100% tequilę starzoną (reposado, anejo czy extra anejo) w beczkach pije się małymi łykami, delektując się jej smakiem. Często serwuje się ją w porcjach degustacyjnych wynoszących maksymalnie 50 ml.
Młodą tequilę blanco i plato Meksykanie używają do przyrządzania tradycyjnej Margarity w różnych odsłonach smakowych. Niektórzy piją ją także wlaną do szklanki z dodatkiem lodu i odrobiną soku z limonki.
Tequila mixto, tak jak tequila plato, blanco czy reposado, wytwarzana jest z soku z agawy niebieskiej, jednakże w jej składzie tego soku jest tylko 50%, co pozwala na sprzedawanie jej w bardziej przystępnej cenie. Taka tequila używana jest w barach jako tak zwany „house” – trunek przeznaczony do rozlewania na kieliszki (shoty) i miksowania w drinkach, których koszt wytworzenia, dzięki zastosowaniu tańszej tequili, jest relatywnie niski.
Jak pić tequilę z solą i cytryną?
Masz w barku butelkę mixto w wersji silver? Taka tequila idealnie sprawdzi się na imprezę ze znajomymi! Jeśli zastanawiasz się, jak pić tequilę z solą i cytryną, to mamy dla Ciebie kilka wskazówek. Do przygotowania shotów tequili z solą i cytryną będą Ci potrzebne podstawowe akcesoria barmańskie takie jak deska do krojenia oraz ostry nóż, a także kieliszki z grubym dnem i solniczka.
Tequilę mixto do shotów serwuje się w temperaturze pokojowej, jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, by ją zmrozić (w ten sposób lekko złagodzisz jej smak). Cytrynę pokrój w łódeczki, a następnie delikatnie wykrój z niej białą błonkę, która „łączy” ze sobą kawałki cytryny. Kawałki owoców ułóż na talerzyku. Wyciągnij z szafki solniczkę i ułóż ją na stole. Najlepiej sprawdzi się zwykła, drobno mielona sól.
Wszystkie składniki są gotowe? Czas przejść do picia! Najlepszym sposobem na picie shotów jest wysypanie soli na zewnętrzną część dłoni (obok kciuka i palca wskazującego) i zlizanie jej, wypicie shota i zagryzienie go cytryną. Kwas zawarty w cytrynie złagodzi pikantny smak tequili.
Z czym pić tequilę? Drinki z tequilią i sokiem z limonki
Z czym pić tequilę? Przygotowywanie drinków z dodatkiem tequili nie jest trudne. Trunek ten doskonale komponuje się z wieloma składnikami — wodą gazowaną, sokiem cytrusowym, a także sokiem z ananasa, piwem imbirowym oraz spritem, co daje wiele możliwości.
Z czym najczęściej pije się tequilę? Ten rodzaj spirytualiów praktycznie zawsze łączy się z sokiem z limonki lub cytryny. Kwaśne cytrusy idealnie komponują się z lekko gorzkim smakiem tequili, łagodząc go.
Żeby przyrządzić podstawowego drinka z dodatkiem tequili, potrzebujesz: lód, limonkę, syrop cukrowy, wodę gazowaną i shaker barmański. Polecamy przygotowanie lodu samodzielnie w woreczkach lub foremkach (te akcesoria w atrakcyjnych cenach znajdziesz w kategorii woreczki do lodu i pojemniki, foremki na lód).
Do shakera dodaj lód, a następnie wlej tequilę, syrop cukrowy i wyciśnięty sok z limonki. Całość wstrząśnij. Zawartość wlej do szklanki, dopełnij wodą gazowaną i gotowe! Drinka możesz udekorować, dodając pokrojoną limonkę i słomkę.
Z czym pić tequile gold?
Nie wiesz, z czym pić tequilę gold? Złotą tequilę mixto możesz wypić na shoty lub w drinku. Jak pić złotą tequilę w wersji na shoty? Potrzebujesz do tego cząstek pokrojonej pomarańczy oraz cynamon. Sam proces picia wygląda tak samo, jak w przypadku srebrnej tequili — na dłoń nasyp cynamon, następnie wypij shota i zagryź pomarańczą.
Wersję złotą możesz wykorzystać do przyrządzenia pysznej Margarity lub połączyć ją z sokiem ananasowym, pomarańczowym albo grejpfrutowym. Trunek ten ma delikatnie słodszy posmak i doskonale nadaje się do przygotowania rozgrzewającej herbaty z dodatkiem pomarańczy i przypraw korzennych.
Z czym pić tequilę silver?
Zastanawiasz się, z czym pić tequilę silver? Wersja srebrna idealnie pasuje do kwaśnych, cytrusowych koktajli oraz popularnego drinka Tequila Sunrise czy Paloma. Przyrządzając drinki z dodatkiem tej tequili, zadbaj o odpowiednią równowagę smaków.
Z racji swojego mocnego smaku i pikantnego finiszu warto zadbać o to, aby koktajle z jej udziałem zawierały sporą dawkę lodu (przyda się tu wypełnione po brzegi wiaderko do lodu oraz szczypce do lodu). Do przyrządzenia mocno zmrożonych i orzeźwiających koktajli na bazie srebrnej tequili przydatne mogą okazać się także shakery oraz sitko barmańskie.
Z czym pić tequilę w drinku?
Z czym pić tequilę w drinku? Tequila wdzięcznie łączy się ze wspomnianymi wcześniej cytrusami i sokiem ananasowym, ale równie pyszne kombinacje możesz uzyskać, dodając do niej likier kawowy lub jeżynowy, a także mleczko kokosowe!
Tequila doskonale współgra także z sokami warzywnymi! Na jej bazie możesz przygotować pyszny koktajl Bloody Maria, który jest wariacją na temat klasycznej Bloody Mary przyrządzanej na wódce. Lubisz eksperymenty? Spróbuj przyrządzić koktajl z dodatkiem tequili, soku z limonki oraz pikantnej papryczki jalapeno. Ten smak pokocha każdy fan ostrego jedzenia!
Czytaj także:
Dobre whisky – czyli jakie? Na to zwróć uwagę!
Drinki z rumem – 6 klasycznych propozycji
Drinki z tequilą – 6 najpopularniejszych przepisów
5 karafek do whisky idealnych na prezent
Drinki z whisky – 10 najpopularniejszych przepisów
Drinki z martini – 6 klasycznych przepisów
Babskie drinki – 8 propozycji nie tylko dla kobiet!
Jak zrobić whisky sour – przepis na orzeźwiającego drinka
5 karafek do whisky idealnych na prezent
5 rodzajów kieliszków, które musisz mieć w domu
Drinki z wódką – 7 najpopularniejszych połączeń
Nalewka z gruszki na 3 sposoby – zatrzymaj smak owoców na dłużej
Nalewka z żurawiny – jak ją zrobić?
Nalewka ze śliwek węgierek na spirytusie — sprawdzony przepis
Warto przeczytać
Babeczki waniliowe — pyszny przepis
Babeczki waniliowe to małe, puszyste wypieki, które zachwycają swoim smakiem i bogatym aromatem. W jaki sposób upiec pyszne, wilgotne babeczki o zniewalającym waniliowym smaku? Poznaj nasz szybki i smaczny przepis!
czytaj więcejBabskie drinki – 8 propozycji nie tylko dla kobiet!
Świat drinków to nie tylko domena barmanów. Obecnie coraz więcej osób odkrywa radość z kreowania wyjątkowych napojów alkoholowych w zaciszu swojego domu, a kolorowe koktajle z różnorodnych składników zyskują na popularności nie tylko wśród kobiet. Jak przygotować eleganckie, kobiece drinki, które zasmakują nie tylko paniom? Poznaj kilka naszych propozycji!
czytaj więcej6 słodkich, rozgrzewających drinków
Zima to świetny moment na eksperymentowanie z różnymi napojami o rozgrzewających właściwościach, także tych z prądem. Rozgrzewające drinki to coś więcej niż grzane wino i wcale nie muszą być podawane na ciepło! Poznaj 6 naszych propozycji!
czytaj więcejDrinki z tequilą – 6 najpopularniejszych przepisów
Tequila to alkohol o meksykańskich korzeniach, który tradycyjnie produkuje się z soku agawy niebieskiej. Produkcja tequili na masową skalę przyczyniła się do poprawy warunków życia mieszkańców regionu Jalisco, co czyni ją niezwykle ważnym elementem kultury Meksyku. Ten interesujący napój spirytusowy z agawy cieszy się międzynarodowym uznaniem i stanowi bazę dla wielu pysznych koktajli. Chcesz wiedzieć, jak je przygotować? Poznaj nasze pomysły na klasyki z tequilą!
czytaj więcejDobre whisky – czyli jakie? Na to zwróć uwagę!
Dobra whisky kojarzy się z wyrafinowaniem i luksusem, a także wysoką ceną. Ale dobra whisky nie musi być droga. Jak wybrać dobrą whisky, która zachwyci swoją złożonością i nie nadwyręży przy tym Twojego portfela? Poznaj kilka kluczowych aspektów, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupów.
czytaj więcejPrzetwory na zimę — 39 przepisów na pikle, dżemy i konfitury, nalewki, kompoty i soki
Nadchodząca zima wcale nie oznacza końca sezonu na warzywa i owoce. Wszystkie dobroci lata można zamknąć w słoikach i cieszyć się nimi przez cały rok. Przetwory są doskonałym sposobem na przemycenie smaków lata do zimowego jadłospisu. Jak zrobić wyśmienite dżemy? Co dodać do kiszonek, by zachowały swoją chrupkość? W tym artykule zebraliśmy wszystkie nasze poradniki, dzięki którym przygotujesz pyszne przetwory na zimę.
czytaj więcejKuchnia włoska. Z czego słynie?
Chyba nie ma na świecie osoby, która nie słyszała o pizzy. To przepyszne i sycące, pochodzące z Włoch danie sprawiło, że kuchnia z tego kraju stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych kuchni regionalnych. Historia włoskiego gotowania i celebrowania pięknych chwil w towarzystwie jedzenia narodziła się jeszcze w czasach antycznych. Jak rozwinęła się włoska kuchnia i z czego słynie? Na te oraz inne pytania odpowiemy w poniższym tekście.
czytaj więcejZdrowe potrawy wigilijne – które potrawy mają mało kalorii?
Wigilia jest jednym z tych dni, podczas których często dajemy sobie dyspensę i zajadamy się pysznymi potrawami przez cały dzień. Zapominamy o diecie i cieszymy się smakiem karpia, śledzia w śmietanie i pierogów. Czy jednak można pogodzić jedno z drugim? Mieć doskonały smak i lekkie potrawy? Oczywiście, że tak. Dania wigilijne mogą być zdrowe, lekkie i niskokaloryczne, jeśli tylko trochę się postarasz. Z chęcią Ci w tym pomożemy.
czytaj więcejProdukty z certyfikatem J.S. Hamilton – mamy to!
Do wyróżnienia się na rynku oferowanych towarów potrzeba nie tylko tego, co obligatoryjne, czyli wymagane przez prawo. Liczą się specjalne właściwości, unikalne rozwiązania, czy też cechy produktu, które stanowią dodatkowy atut dla konsumenta. Skąd jednak klient ma wiedzieć, że producent, importer lub podmiot zajmujący się eksportem przejawia tak prokonsumenckie podejście? Może np. sprawdzić certyfikację towaru na okoliczność bezpiecznego kontaktu z żywnością. Najlepiej oczywiście, jeśli certyfikat został wystawiony przez rzetelny podmiot, którym bez wątpienia jest J.S. Hamilton!
czytaj więcej