Ile kalorii ma alkohol?

Porady 26.10.2023

Ile kalorii jest w różnych rodzajach alkoholu? Nasz przelicznik

Kaloryczność alkoholi jest szczególnie istotna dla osób, które postanowiły schudnąć. Niestety, w tym przypadku łatwo przesadzić! Czasem wystarczą 2-3 lampki mocniejszego trunku albo 2 kufle piwa, by nagle liczba spożytych danego dnia kalorii diametralnie wzrosła! 

Kiedy zastanawiasz się, ile alkohol ma kalorii, pamiętaj, że najbardziej kaloryczne są zwykle kolorowe drinki. W ich skład wchodzi przecież nie tylko wybrany trunek, ale też np. bita śmietana, słodka śmietanka czy napoje gazowane. A te miewają całkiem duże ilości kalorii. Przykład? Pyszna piña colada to ponad 600 kcal w jednej porcji! Równie kaloryczna jest Margarita – kieliszek zawiera powyżej 700 kcal! Dla porównania – krzywdy Twojej diecie nie zrobi kieliszek Krwawej Mary – to jedynie 50 kcal.

Jeśli więc nie wiesz, ile kalorii ma alkohol albo nie chcesz się nad tym zastanawiać podczas spotkania z przyjaciółmi, sięgaj raczej po czyste alkohole.
 

Ile kalorii ma wódka? Czy jest się czego obawiać?

Czym więc napełniać kieliszki, jeśli na diecie nie chcesz całkiem rezygnować z alkoholu? Dobrym pomysłem jest np. wódka. Kalorie, które liczy ten rodzaj trunku, wcale nie są wyjątkowo groźne! Ile kcal ma kieliszek wódki? Poniekąd zależy to od jej rodzaju.

Czysta wódka 40% liczy ok. 200 kcal w 100 ml. Jak więc łatwo policzyć, na jeden kieliszek o pojemności 25 ml przypada ok. 50 kcal. Ile kalorii ma pół litra wódki? To ok. 1000 kcal.
 

Smakowa wódka – kcal w 100 ml

Jeśli kieliszki do wódki napełnisz smakowym trunkiem, sytuacja wygląda nieco inaczej, niż w przypadku czystej wódki. Jak prezentuje się więc kaloryczność żurawinowej albo pomarańczowej wódki? Kalorie (dla 100 ml) to ok. 230-240. Kieliszek o pojemności 25 ml takiego trunku będzie więc liczył ok. 57 kcal. W tym przypadku nie ma szczególnej różnicy – wybierz wódkę, która bardziej Ci smakuje.

Uważaj jednak na absynt. Ten rodzaj wódki jest już bardziej kaloryczny – w 100 ml znajduje się prawie 300 kcal. A to oznacza, że niewielki kieliszek absyntu (25 ml) dostarczy Ci już 75 kcal.
 

Ile kalorii ma wino? Które rodzaje są szczególnie kaloryczne?

Ile kalorii ma lampka wina? Czy możesz pić je na diecie? Wszystko zależy od rodzaju wybranego przez Ciebie trunku. Na początek dobra wiadomość – nie ma znaczenia, czy kieliszki do wina zostały wypełnione winem czerwonym, czy białym! Kaloryczność wina nie zależy od koloru, ale od jego rodzaju! Jak więc to wygląda?
 

Wino (kcal w 100 ml) – rodzaje trunków

Ile kalorii ma wino? Zaraz wszystko stanie się jasne!

  • Ile kalorii ma wino słodkie? W 100 ml znajduje się ok. 100 kcal. Słodkie wino jest najbardziej kalorycznym ze wszystkich rodzajów wina.
  • Ile kalorii ma wino półsłodkie? Jeśli wypijesz 100 ml takiego wina, dostarczysz sobie ok. 87 kcal.
  • Ile kalorii ma wino półwytrawne? W 100 ml tego typu wina znajduje się ok. 80 kcal.
  • Ile kalorii ma wino wytrawne? To najmniej kaloryczne wino zawiera jedynie ok. 65 kcal w 100 ml. Śmiało więc sięgaj po nie przy obiedzie albo deserach. Pamiętaj, że wino czerwone serwuje się w szerokich kieliszkach. Z kolei do podania białego mogą posłużyć Ci również kieliszki do szampana!

Z czym podawać wino? Kalorie (w 100 ml od 65 do 100 kcal) samego trunku to przecież nie wszystko! Do wina podjadaj więc owoce lub warzywa. Najgorszy wybór to ciastka z kremem albo chipsy!
 

Ile kalorii ma piwo? Czy kaloryczność piwa to tylko legenda?

Ile kalorii ma butelka piwa? Jak zawsze – to zależy! 500 ml piwa jasnego to ok. 245 kcal.Kufel do piwa o pojemności butelki (500 ml), do którego wlano piwo ciemne to z kolei ok. 340 kcal. Lubisz delektować się pitym przez słomki do napojów jasnym piwem z sokiem? Ile kalorii ma piwo z sokiem malinowym? W tym przypadku wypicie 500 ml piwa jest równoznaczne z dostarczeniem sobie ok. 300 kcal.

Ile kalorii ma piwo bezalkoholowe? Ten rodzaj piwnego napoju dostarczy Ci ok. 185 kcal (w 500 ml).
 

Piwo – kcal (100 ml)

Jeśli pełna butelka piwa na raz to dla Ciebie za dużo, ułatwimy Ci wyliczenie kalorii także w mniejszej porcji! 100 ml piwa to mniej więcej:

  • jasne piwo – 49 kcal;
  • ciemne piwo – 68 kcal;
  • piwo z sokiem – 60 kcal;
  • piwo bezalkoholowe – 37 kcal.
 

Ile kalorii ma whisky? Czy jej kaloryczność jest porównywalna z wódką?

Jednym z najważniejszych akcesoriów do serwowania alkoholu w Twoim domu są szklanki do whisky? Nic dziwnego! Ten szlachetny trunek w ostatnich latach zyskał spore grono nowych miłośników. A jak jest podczas diety? Ile kcal ma whisky? Średnio jest to ok. 120 kcal na kieliszek o pojemności 50 ml.
 

Whisky – kcal (100 ml)

Chciałbyś wiedzieć, ile kalorii ma 100 ml whisky? Jaką kaloryczność trunek uzyska, jeśli szklanki wypełnisz whisky, a potem dodasz do niego colę i lód? Już odpowiadamy! 

100 ml whisky (kcal).

  • Standardowo 100 ml whisky to ok. 220-250 kcal.
  • Jeśli podasz natomiast 100 ml whisky wymieszanego pół na pół z colą (czyli 100 ml whisky i 100 ml coli), uzyskasz drinka o kaloryczności ok. 270-290 kcal. Cola w 100 ml liczy ok. 40 kcal. Do drinka możesz dodać lód – nie wpłynie on na kaloryczność napoju.
 

Jaki alkohol ma najmniej kalorii? Co najbezpieczniej pić na diecie?

Co wobec tego warto pijać na diecie? Jaki alkohol jest najmniej kaloryczny? W trakcie odchudzania i wypracowywania zdrowych nawyków żywieniowych warto jak najrzadziej sięgać po alkohol i drinki z alkoholem – i to niezależnie od ich rodzaju. Nawet niskokaloryczny alkohol ma wpływ na Twoje zdrowie i samopoczucie. O wiele lepiej więc przestawić się, a zgromadzone akcesoria barmańskie i shakery wykorzystywać do przyrządzania zdrowych koktajli warzywno-owocowych!

Jeśli jednak raz na jakiś czas, podczas spotkania z przyjaciółmi lub wieczoru z ukochanym chcesz sięgnąć po kieliszek, rób to z głową. Jaki alkohol ma najmniej kalorii? Ogólna zasada mówi o tym, że im jaśniejszy alkohol, tym mniej kaloryczny. Wybierz więc np. szampana, wino albo wódkę. Najmniej kaloryczny alkohol, który jednocześnie jest jednym z popularniejszych to… tequila! W 100 ml trunku znajduje się ok. 100 kcal. Jeśli masz możliwość, bez obaw sięgaj też po japońską sake – w 100 ml tego alkoholu znajduje się ok. 115 kcal.
 

Jak alkohol wpływa na dietę? Działanie pośrednie

O czym warto pamiętać, rozważając kwestię „alkohol a dieta”. To połączenie nie należy do najlepszych. Alkohol chwilowo poprawia nastrój, często wpływa też na wzrost apetytu. Wówczas łatwiej jest sięgnąć po słodkie i słone przekąski, które liczą sobie spore ilości kalorii! Dlatego też, jeśli już, pij rzadko. Staraj się też nie podjadać w trakcie sączenia alkoholu ani tuż po wypiciu kilku drinków (Twój metabolizm jest wówczas wolniejszy). Po wypiciu alkoholu postaraj się też nawodnić organizm.

A jakie trunki wybierać? Co ma więcej kalorii – wódka czy piwo? Spośród tych dwóch trunków bardziej kaloryczne jest piwo.

A nieco inaczej, co ma więcej kalorii – piwo czy wino? W tym przypadku porównywalną liczbę kalorii ma jasne piwo i wytrawne wino.

Alkohole, jak wiele innych produktów spożywczych zawierają kalorie. Niektóre z nich mają ich niestety całkiem sporo! Dlatego też, jeśli zależy Ci na zdrowym stylu życia i smukłej sylwetce, maksymalnie ograniczaj ich spożywanie. 

Czytaj także: