Jak i w czym pić miód pitny?

Porady 6.11.2023

Miód pitny to napój alkoholowy powstający ze sfermentowanego miodu pszczelego rozcieńczonego określoną ilością wody. Historia tego trunku sięga głęboko tradycji wczesnych Słowian, także tych zamieszkujących ziemie królestwa Polan. I chociaż tradycja ta sięga wiele wieków wstecz, miód pitny wcale nie odszedł w zapomnienie. W jaki sposób pije się miód pitny dzisiaj? 
 

Jak pić miód pitny?

Miód pitny —  jak go pić? Zanim zdradzimy Ci wszystkie sposoby na picie tego fantastycznego, rodzimego trunku warto, żebyś poznał jego historię i specyfikę. Otóż miód pitny uważany jest za jeden z najstarszych trunków pochodzących z krajów Europy Środkowej, Wschodniej i Północnej. Już za czasów Piastów miód pitny gościł na stołach tych bardziej zamożnych, jak i pospólstwa. Pitna wersja miodu doczekała się nawet peonów napisanych przez Sienkiewicza, który w swojej trylogii uczynił z Zagłoby naczelnego fana tego trunku. 

Miód pitny często gościł na stołach Polaków aż do XVII wieku, kiedy to miodosytnictwo zaczęło podupadać z powodu polityki zaborców. O alkoholu tym zapomniano na jakiś czas, by zaraz po zakończeniu II Wojny Światowej wrócić do jego produkcji zgodnej z tradycyjnymi metodami. Dziś miód pitny spotkać możemy w większości sklepów pod enigmatycznymi nazwami: Półtorak, Dwójniak, Trójniak i Czwórniak. Co kryje się pod tymi nazwami? Już spieszymy z wyjaśnieniem!

Miód pitny pozyskiwany jest brzeczki miodowej (rozcieńczonego wodą miodu pszczelego) poddawanej fermentacji. Wodę dodaje się do miodu w różnych proporcjach, co ma przełożenie na nazewnictwo uzyskanego miodu. 

  • Półtoraki przyrządza się, dolewając 0,5 porcji wody do 1 porcji miodu. 
  • W dwójniakach stosuje się stosunek 1:1 (1 porcję wody na 1 porcję miodu). 
  • W trójniakach dodaje się 2 porcje wody na 1 porcję miodu.
  • W czwórniakach – 3 porcje wody na 1 porcję miodu.

Ilość dodawanej wody wpływa na smak trunku oraz potencjalną długość jego leżakowania. Półtoraki mają największą koncentrację cukrów i dojrzewają najwolniej, z kolei trójniaki czwórniaki są bardziej wytrawne, a czas ich leżakowania nie przekracza roku (w przypadku trójniaków) i 8 miesięcy (w przypadku czwórniaków).

Jak pić miód pitny? Sposób na to, jak pić miód jest wiele i różnią się one w zależności od wybranego rodzaju miodu. Miody królewskie (półtoraki i dwójniaki) najczęściej pije się w temperaturze pokojowej, bez żadnych dodatków. Do picia używane są różnego rodzaju kubki oraz kieliszki. Trójniaki i czwórniaki dodaje się do koktajli oraz rozgrzewających napitków, które podaje się z różnymi dodatkami, wykorzystując do tego gliniane i kamionkowe naczynia lub kubki ceramiczne. Chcesz dowiedzieć się, jak dokładnie pije się miód pitny z podziałem na konkretne rodzaje? Sprawdź dalszą część naszego artykułu.
 

Miód pitny półtorak —  jak pić?

Miód pitny półtorak — jak go pić? Półtorak to miód, którego czas dojrzewania wynosi nawet 10 lat. W trakcie leżakowania trunek nabiera głębokiego, intensywnego smaku i niewiarygodnej słodyczy. Tego rodzaju miód idealnie spisuje się do picia saute, w temperaturze pokojowej lub lekko zmrożonej. Miód można serwować także z różnymi dodatkami np. plasterkiem pomarańczy, truskawkami czy gruszką. Wystarczy wlać go do szklanki i dodać plasterek pomarańczy, by móc cieszyć się jego pełnią smaku.

Gęste, zawiesiste półtoraki mają bardzo różnorodną paletę smaków, która związana jest z samym rodzajem miodu użytym do produkcji trunku — jedne są bardziej zielne i leśne, inne zaś słodsze i owocowo-kwiatowe. Kupując miód, warto zwrócić uwagę na to, z czego został wyprodukowany, bo łatwiej jest wtedy dopasować go do sposobu serwowania np. do jedzenia.
 

Miód pitny dwójniak —  jak pić?

Jak pić miód pitny dwójniak? Dwójnik to miód o równie przyjemnym, deserowym smaku z nieco mniejszą słodyczą, który nadaje się do serwowania na czysto, w wersji delikatniej zmrożonej oraz z delikatnymi dodatkami w postaci świeżych owoców. Z racji bardziej zbalansowanego smaku, miód ten często podawany jest jako digestif (na trawienie). 

Dwójniaki bardzo wdzięcznie komponują się z jedzeniem (w szczególności mięsami) oraz słodkimi deserami z dodatkiem czekolady i przypraw korzennych. Do jedzenia najlepiej podawać go na czysto w temperaturze pokojowej w eleganckich szklanych kubkach lub ozdobnych kieliszkach. Jeśli serwujesz go jako dodatek do deseru, warto podać go delikatnie zmrożonego w kryształowej szklance lub innym efektownym naczyniu.
 

Miód pitny trójniak – jak pić?

Jak pić miód pitny trójniak? Trójniaki to miody, które leżakują przez rok, zanim trafią do sprzedaży. Ich smak jest bardziej wytrawny, a alkoholowa nuta jest mocniej wyczuwalna, dlatego często wykorzystywane są do przygotowywania drinków i grzańców. 

Trójniaki świetnie komponują się z innymi alkoholami o słodkim, deserowym profilu aromatycznym np. rumami i whisky, a także napojami gazowanymi, cytrusami, przyprawami korzennymi i piwem imbirowym. 

Z dodatkiem trójniaków można skomponować rewelacyjne grzańce! Wystarczy zaprawić je wanilia, goździkami, anyżem i kardamonem, dodać odrobinę pomarańczy, trochę gruszki czy jabłka, laskę cynamonową i podgrzać, a po chwili z garnka zacznie wydobywać się przepiękny, słodki zapach. Przegotowany, odcedzony grzaniec można przelać w butelki szklane i podarować bliskim w prezencie.
 

W czym pić miód pitny?

W czym pić miód pitny? Ten napój można podawać w wielu naczyniach —  od kieliszków likierowych, poprzez gliniane i kamienne czarki, metalowe kubki z uchem, aż po kubki i szklanki termiczne. Naczynie, z którego spożywany będzie miód, należy dopasować do jego temperatury, a także okazji. 

Jeśli miód pity będzie na eleganckim przyjęciu, polecamy podanie go w eleganckiej karafce z ozdobnymi kieliszkami lub szklankami. Ten sposób podania słowiańskiego trunku z pewnością zrobi wrażenie na wszystkich gościach. Z kolei wszelkiego rodzaju grzańce i inne napoje rozgrzewające najlepiej serwować w naczyniach odpornych na wysokie temperatury — kubkach i szklankach wykonanych z dobrej jakości materiałów.
 

Jak podawać miód pitny?

Jak podawać miód pitny? Miód pitny doskonale smakuje zarówno w wersji na gorąco, jak i w wersji zmrożonej w różnych drinkach. Miody świetnie komponują się z sokami owocowymi i napojami gazowanymi, dlatego warto pokusić się o przygotowanie koktajli z ich dodatkiem i zaserwować je w eleganckich szklankach i kieliszkach.

Z czym pić miód pitny? Miód pitny można pić solo albo w formie pairingu z jedzeniem czy deserami. Półtoraki i dwójniaki świetnie pasują do deserów oraz dań z czerwonego mięsa skąpanego w gęstym, ciemnym sosie, z kolei trójniaki i czwórniaki warto zaserwować jako uzupełnienie potraw na bazie drobiu i warzyw, albo wykorzystać je do przyrządzenia aromatycznych sosów zamiast białego wina.
 

Czytaj także:

Grzane piwo — zdradzamy nasz przepis

Jak warzyć piwo w domu? Zrób to sam w 5 krokach

5 rodzajów kieliszków, które musisz mieć w domu

Miód w kuchni – do czego go wykorzystać?

Jak i w czym przechowywać miód?

Nalewka z gruszki na 3 sposoby – zatrzymaj smak owoców na dłużej

Nalewka z żurawiny – jak ją zrobić?

Nalewka ze śliwek węgierek na spirytusie — sprawdzony przepis

Butelki do nalewek — kupisz je na Tadar.pl!

Jak zrobić grzane wino? Przepis i 4 potrzebne gadżety