Jak warzyć piwo w domu? Zrób to sam w 5 krokach

Porady 29.08.2020

Wielu z was zapewne widziało kiedyś lub brało udział w procesie destylacji wina owocowego w domu. Chociaż domowe wino jest pyszne, to nie każdemu przypadnie do gustu. Jeśli przepadasz za chmielowymi trunkami i chciałbyś przygotować je samemu – jest na to sposób. Z naszego artykułu dowiesz się, jak samemu uwarzyć piwo w domu.

Jak warzyć piwo – wprowadzenie

Zastanawiasz się nad tym, jak warzyć w domu piwo? Od czego zacząć, co będzie Ci potrzebne? Świetnie się składa, gdyż zgromadziliśmy szereg ważnych informacji, które pomogą Ci przyrządzić w domowym zaciszu pyszne piwo. 

Zanim przejdziemy do części, w której dowiesz się, jak warzyć domowe piwo, warto żebyś dowiedział się co nieco na temat tradycji piwowarskiej. Piwo jest alkoholem, które ma długowieczną tradycję warzenia. Pierwsze wzmianki o alkoholu na bazie chmielu pochodzą jeszcze z czasów wczesnosłowiańskich. Od wieków piwo warzy się z 3 kluczowych składników, czyli wody, słodu oraz chmielu, który wbrew przekonaniom, jest tylko dodatkiem smakowym (pełni rolę przyprawy), a nie głównym składnikiem złotego trunku. Żeby z tych trzech składników udało się uwarzyć piwo, należy przeprowadzić fermentację z użyciem drożdży piwowarskich.

Poza składnikami, do uwarzenia piwa potrzebny jest również sprzęt.Nic nie osiągniesz bez odpowiedniego wyposażenia. Proces robienia piwa w domu zacznij więc od skompletowania odpowiedniego zestawu przyborów i specjalnych naczyń umożliwiających np. fermentację. Przygotuj sobie listę, aby o niczym nie zapomnieć i móc sprawnie przejść przez kolejne kroki domowego warzenia piwa. W skład zestawu, który trzeba skompletować (lub kupić gotowy zestaw piwowarski) powinny wchodzić przede wszystkim:

 • Garnek z pokrywką o pojemności ok. 20 litrów (na indukcje zaleca się o połowę mniejsze naczynia)
 • Przynajmniej 2 fermentatory z kranikiem i możliwością podłączenia rurki fermentacyjnej
 • Dokładny termometr
 • Urządzenie do pomiaru gęstości cieczy oraz zawartości cukru (aerometr)
 • Filtrator i mieszadło

Klasyczna metoda warzenia piwa polega na przygotowywaniu zacieru, który zamieni skrobię zawartą we słodzie w cukier potrzebny do fermentacji. Kolejnym krokiem jest filtracja, podczas której wytwarzana jest brzeczka, która stanowi podstawę piwa. W następnym kroku rozpoczyna się warzenie z dodatkiem chmielu, później dodaje się drożdże i rozpoczyna się proces fermentacji. Końcowym etapem produkcji piwa jest refermentacja z użyciem cukru i rozlewanie piwa. W przypadku domowego warzenia piwa możesz skorzystać z brewkitu i skrócić ten proces dzięki gotowej brzeczce. Jak to zrobić? Odpowiedzi szukaj niżej.

Samodzielne warzenia piwa – pomocne podpowiedzi

Sam proces domowego warzenia piwa może zająć nawet cały dzień, nie wspominając o potrzebie długiej fermentacji po zakończonym gotowaniu. Aby wszystko obyło się bez wpadki, a domowe warzenie piwa miało jak największą szansę na sukces (a nawet przerodził się w pasję!) skorzystaj z naszych podpowiedzi:

 • Rekomenduje się, by garnek do warzenia piwa był przeznaczony wyłącznie do tego zadania (tzn. nie podlegał nigdy użytkowaniu kuchennemu podczas robienia posiłków), ale jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z warzelnictwem, wystarczy Ci nieużywany wcześniej garnek gastronomiczny o sporym litrażu.
 • Najłatwiej kontrolować czas i intensywność gotowania warząc piwo z pomocą kuchenki gazowej.
 • Jeśli korzystasz z płyty indukcyjnej, dokładnie zapoznaj się z jej instrukcją, aby nie przegrzać urządzenia i nie doprowadzić do pęknięcia szkła przez zastosowanie zbyt dużego garnka.
 • Nie zapomnij, że zestaw do warzenia piwa to również zapas czystych butelek, kapsli i potrzeba zaopatrzenia się w tzw. kapslownicę.
 • Piwowarstwo to bardzo elastyczny proces, więc z czasem, gdy nabierzesz wprawy możesz tworzyć własne unikalne mieszanki warek.

Warzenie piwa z brewkitu

Warzenie piwa z brewkitu jest niezwykle proste i znacznie szybsze, niż przygotowywanie go klasycznymi metodami. W zakupionym zestawie do warzenia piwa, zwanym brewkit, znajdziesz gotową brzeczkę piwną o konsystencji syropu słodowego z dodatkiem chmielu.

W zestawie do warzenia z brewkitu znajdziesz brzeczkę w puszce, drożdże w saszetce oraz instrukcję jak uwarzyć z tego wszystkiego piwo, tak krok po kroku. Taki zestaw jest doskonałym wyborem na początku swojej przygody z domowym wytwarzaniem piwa, a jeśli zastosujesz się do wskazówek na etykiecie, z pewnością wyjdzie Ci coś wspaniałego!

Warzenie piwa z ekstraktów

Skrócić proces warzenia piwa można również warząc je z ekstraktów. Piwo z ekstraktów robi się niezwykle szybko. Na czym polega ten proces? Decydując się na warzenie piwa z ekstraktu należy krok po kroku dodawać do niego chmiel. Ekstrakt słodowy to tak naprawdę zagęszczona brzeczka piwna, którą dodaje się do brew kitów. 

Ekstrakt w puszcze rozpuszczamy w wodzie i doprowadzamy płyn do wrzenia, a następnie gotujemy około 1 godziny, stopniowo dodając chmiel. Kolejnym krokiem jest schłodzenie płynu, dodanie drożdży i zostawienie do sfermentowania przez okres ok. 2 tygodni. Jak dokładnie przeprowadzić taką fermentację? Podajemy przepis, który pozwoli Ci uwarzyć pyszne, domowe piwo.

Surowce i narzędzia:

 • 4 kg ekstraktu słodowego jasnego
 • 140 g dowolnego chmielu
 • Drożdże piwne
 • 140 g glukozy używanej do refermentacji
 • Garnek
 • Chłodna woda butelkowana
 • Mieszadło (znajdziesz je wśród akcesoriów barmańskich)
 • Fermentor bez kranika z rurką
 • Fermentor z kranikiem
 • Kapslownica
 • Butelki
 • Rurka do rozlewu

Przygotowanie:

Zdezynfekuj fermentor. Podgrzej nieco puszkę z ekstraktem (2 l) i wlej ją do garnka, a następnie dopełnij wodą (ok. 8 l) i wymieszaj. Doprowadź do wrzenia i wsyp chmiel. Całość gotuj przez godzinę bez przykrycia, a w międzyczasie umyj mieszadło. Gdy minie godzina, wyłącz podgrzewanie garnka i wyciągnij chmiel. Przelej płyn do fermentora i dodaj kolejne 2 l ekstraktu. Wymieszaj i dolej do fermentora schłodzoną wodę ok. 22 l. Przejdź do przygotowywania drożdży do fermentacji. Dodaj drożdże do 200 ml wody na 15 minut i wlej do fermentora. Następnie zamknij naczynię pokrywką i załóż rurkę. Pozostaw fermentor na ok. 2 tygodni. Po tym okresie sprawdź, czy opadła piana. Jeśli nie opadła, piwo jest gotowe do rozlewania. Zdezynfekuj fermentor z kranikiem, a następnie rozpuść glukozę w 200 ml wody. Przegotuj ją i ostudź. Powstały syrop wlej do naczynia z kranikiem i ściągnij do niego piwo z fermentora z rurką. Piwo przelej do butelek i od razu zakapsluj. Odstaw je na kilka dni by porządnie się nagazowało i gotowe! Serwuj w kuflach lub szklankach do piwa, koniecznie z lodówki.

Ile trwa warzenie piwa?

Ile trwa warzenie piwa? Ten proces potrafi trwać od 2 do kilku tygodni, w zależności od tego na jakim efekcie nam zależy. Najbardziej czasochłonna jest fermentacja, która dzieli się na burzliwą (gdy piwo się pieni) i trwa ok. tygodnia oraz fermentację cichą, w której odciąga się piwo by mogło dojrzeć. Trwa to również kilka dni. Im dłużej fermentuje się piwo, tym staje się bardziej klarowne, ale nie należy przedłużać tego w nieskończoność. Najlepiej żeby trwało to maksymalnie dwa tygodnie. 

Proces refermentacji również wydłuża czas warzenia piwa i pozwala on na jego odpowiednie nasycenie dwutlenkiem węgla oraz nabranie aromatu. Butelki napełnione piwem należy odłożyć w zacienionym miejscu na kilka dni lub tygodni. Potem można je już odkapslować i cieszyć się jego smakiem. 

Warto wiedzieć, że pełen proces piwowarski potrzebuje czasu i cierpliwości. Warzenie piwa w domu nie jest tu wyjątkiem, a więc i ciebie czekają godziny spędzone na tych poszczególnych czynnościach. Piękne jest to, że odpady z procesu piwowarskiego są naturalne i podlegają kompostowaniu. Jest to też jednak pasja i zadanie dla cierpliwych. Tylko tak można osiągnąć głębie smaku samodzielnie robionego piwa domowego. Niech więc w twojej piwniczce staną obok karafek także browarnicze cuda. Krok po kroku i do smacznego celu, czyli od zacierania, przez filtrację, chmielenie, chłodzenie, aż po dłużące się, ale bardzo potrzebne tygodnie fermentacji!


 

Czytaj więcej:

Grzane piwo – zdradzamy nasz przepis

W czym pić piwo?

Kieliszek, kufel czy pokal do piwa

Golonka w szybkowarze. Sprawdź jak łatwo ją zrobić