Kieliszek, kufel czy pokal do piwa? Rodzaje szklanek do piwa

Aktualności 25.08.2019


Kieliszki do piwa i ich rodzaje

Mnogość dostępnych na rynku rodzajów kieliszków do piwa przyprawić może o zawrót głowy. Poniższe wskazówki pozwolą Wam dopasować tego typu akcesoria barowe do indywidualnych preferencji oraz ulubionego gatunku piwa.

 

Kufel do piwa

Kufel to rodzaj naczynia, który znaleźć można w większości domowych barków. To właśnie w nim najczęściej serwuje się piwo w pubach i restauracjach. Do cech charakterystycznych kufla do piwa zaliczyć można wygodny, masywny uchwyt ułatwiający delektowanie się ulubionym trunkiem oraz spory, w porównaniu do innych rodzajów kieliszków do piwa, ciężar. Do produkcji kufla na piwo najczęściej wykorzystuje się grube szkło. Ten gadżet kuchenny może przybierać rozmaite formy. Do wyboru są kufle piwo wysokie oraz niskie, smukłe lub w formie beczułki. Ciekawą alternatywą dla klasycznych, gładkich kufli do piwa pszenicznego jest ich wersja ozdobna, z wytłaczaną dekoracją. Tego typu akcesoria barowe najlepiej sprawdzają się do serwowania jasnych lagerów, porterów oraz koźlaków.
 

Pokal do piwa

Równie dużą popularnością co kufel, cieszy się szklanka o nazwie Pokal. Tego typu naczynie produkuje się z cienkiego szkła. Cechą charakterystyczną pokala na piwo jest smukły kształt, który pozwala na wyeksponowanie barwy napoju oraz utrzymanie piany przez długi czas. Pokal posiada wysoką, smukłą nóżkę. Idealnie nadaje się on do picia ciemnych lagerów, pilznerów i koźlaków.
 

Kieliszek do piwa typu Snifter

Ulubione piwo podać można również w kieliszku o nazwie Snifter. Posiada on pękaty kształt oraz niską nóżkę. Ten kieliszek do piwa jest szeroki na dole i zwężający się ku górze. Jego specyficzny kształt pozwala na stosowne wyeksponowanie aromatu trunku. Ze Sniftera pije się zarówno piwa takie jak stout czy koźlak, jak i wysokoprocentowe alkohole typu brandy.
 

Tulip — kieliszek do piwa na nóżce

Kolejnym rodzajem kieliszków do piwa jest Tulip. Jak sama nazwa wskazuje, swoim kształtem przypomina on tulipana. Od wymienionego powyżej Sniftera różni go pękata czasza oraz załamanie w górnej części. Tego typu budowa pozwala na docenienie aromatów piwa i zachowanie piany na długi czas. W takim kieliszku najczęściej serwuje się piwa typu Ale.
 

Goblet — kieliszek do piwa belgijskiego

Fani piw belgijskich typu Apa oraz Ipa zaopatrzyć powinni się z kolei w kieliszek o nazwie Goblet. Naczynie to jest nieco zbliżone do klasycznego Pokala, lecz w przeciwieństwie do niego, produkowane jest ono z nieco grubszego szkła. Ma postać dużego kielicha na nóżce, który pozbawiony jest zwężenia w górnej części.
 

Kieliszek do degustacji piwa

Osoby pasjonujące się degustowaniem piw zainwestować powinny w szklankę o nazwie Teku. Naczynie to opiera się na wysokiej nóżce i posiada szeroką, zwężającą się ku górze czarkę. Kształt ten pozwala na wydobycie z piwa wszystkich zawartych w nim aromatów. Taki kieliszek degustacyjny do piwa to znakomity pomysł na prezent dla każdego piwosza.
 
Miłośnikom trunków wręczyć można również karafkę, która nadaje się do serwowania różnego rodzaju alkoholi. Z pewnością ucieszą się oni również z shakera, z którego pomocą przyrządzić można rozmaite kolorowe drinki.
 
Ciekawi Was, w jaki sposób należy serwować poszczególne rodzaje wina? Garść przydatnych informacji na ten temat znajdziecie we wpisie Jakie kieliszki do wina czerwonego, białego, a jakie do prosecco?
 
Mnogość dostępnych rodzajów kieliszków do piwa sprawia, że każdy miłośnik tego trunku znajdzie tu coś dla siebie.