Jak zrobić sos kurkowy? Kilka smakowitych pomysłów!

Dla niewprawionego kucharza mogą w pewnym momencie stać się gorzkie, jednak łatwo temu zapobiec. Są też podstawowym składnikiem sosu kurkowego. Chcesz poznać nasz przepis i wskazówki jak go zrobić? Szukasz inspiracji, do czego wykorzystać sos kurkowy, aby urozmaicić domowe menu? Zapraszamy do naszego kącika pomysłów na pyszne, codzienne sukcesy!
Sos z kurek ze śmietaną – niezawodny przepis
Apetyczny efekt, z którego będą cieszyć się niedługo twoi bliscy, wymaga zaangażowania kilku elementów wyposażenia kuchni. Po pierwsze, prosta miska do płukania kurek, gdy tylko wrócisz z rodziną z wyprawy do lasu na grzybobranie. Po drugie, duża deska do krojenia (bambusowe modele są zdecydowanie najtrwalsze w tej kategorii). Przyda się też ostry nóż z wygodną rękojeścią, aby zamienić większe okazy pieprznika jadalnego w smakowite i aromatyczne kawałki. Ostatnim i zarazem najważniejszym elementem jest jednak patelnia – koniecznie z wysokim brzegiem, powłoką zapobiegającą przywieraniu składników oraz dnem skonstruowanym w taki sposób, aby równomiernie podgrzewać to, co smażysz. Masz już wszystko? Do dzieła!SKŁADNIKI
(proporcje na 250 g kurek):
- ząbek czosnku
- 2,5 łyżki masła
- 40 ml kwaśnej śmietany 30%
- 25 ml białego wina
- łyżka posiekanego koperku
- łyżka oliwy z oliwek
- sól i pieprz do smaku
- 250 g pieprznika jadalnego (kurek)
JAK ZROBIĆ?
2. Posiekaj drobno przygotowaną cebulę oraz ząbek czosnku.
3. Nałóż na patelnię połowę ilości masła i oliwy z oliwek. Gdy tłuszcz się rozgrzeje, wrzuć na patelnię cebulę i lekko ja posól. Gdy zeszkli się i lekko zarumieni, dodaj posiekany czosnek. Po ok. minucie wlej na patelnię również przygotowane wino, połącz składniki i gotuj przez kolejną minutę lub dwie.
4. Po tym czasie dodaj resztę masła i oliwy, a następnie wrzuć na patelnię grzyby (większe kurki możesz pokroić na kawałki). Ustaw pod naczyniem średni ogień i smaż, regularnie mieszając przez 5 minut.
5. Na koniec wlej całą śmietanę 30% i dosyp łyżkę drobno posiekanego koperku. Teraz trzeba poczekać, aż sos zgęstnieje, co powinno zająć nie więcej niż 2 minuty.
6. Wyłącz palnik pod patelnią. Sos z kurek ze śmietaną już prawie gotowy. Pozostało jedynie doprawić go solą i pieprzem oraz pozostawić na chwilę, aby wszystko dokładnie się zaprzyjaźniło, a aromaty przeniknęły w każdy zakamarek sosu.
Sos kurkowy – do czego pasuje najlepiej?
Jeden prosty przepis, a tak wiele możliwości. Którą wybrać najpierw? Z czym połączyć sos kurkowy? Dylemat może być duży, ale spójrz na to z innej strony. Mając duży zapas kurek, możesz przygotować wiele różnych połączeń. Część z grzybów warto zasuszyć – powoduje to w nich zwiększenie stężenia witaminy D. Te najładniejsze przeznacz od razu na dodatek do omletu. W drugiej kolejności podaj swojej rodzinie kluski śląskie, kopytka lub ziemniaki z sosem kurkowym. A jeśli tego ci mało spróbuj genialnego połączenia sosu z kurek z:- makaronem i pomidorami malinowymi pokrojonymi w kostkę,
- grillowanym łososiem w marynacie z oliwy, sosu sojowego, soku z cytryny i syropu klonowego,
- soczystymi polędwiczkami wieprzowymi podanymi z ryżem jaśminowym.
Co zrobić, żeby kurki nie były gorzkie?
Gorzki posmak może mieć kilka przyczyn. Pierwszą z nich jest oczywiście niewłaściwe przechowywanie. Bardzo często nadprogramową ilość zebraną na grzybobraniu zamraża się. Jeśli spędzą w takich warunkach więcej niż 3 miesiące, już prawdopodobnie nic nie da się zrobić z nieprzyjemnym posmakiem goryczy. Wcześniej, po odmrożeniu trzeba pamiętać, żeby dokładnie odlać z nich wodę, która powstanie, gdy grzyby osiągną temperaturę pokojową. Możesz też ugotować je na parze. Dziesięć minut w takich warunkach zapewni ci sprężyste i pyszne kurki do sosu. Jeśli chcesz je smażyć, rób to na suchej patelni lub niewielkiej ilości tłuszczu. Sok, który puszczą przy tej okazji trzeba zredukować, co wymaga minimum 5 minut cierpliwości. Na koniec pamiętaj, nawet niewielka ilość kurek może zapewnić twoim daniom wyjątkowy smak i aromat. Korzystaj z nich mądrze i nie pozwól sobie na to, by ominęły cię małe, sezonowe sukcesy kulinarne z pieprznikiem jadalnym w roli głównej.Eksperymentuj na własną rękę z dodatkami. Sprawdź, jak dużym sukcesem dla twojego podniebienia będzie dodanie do sosu kurkowego z patelni pokrojonego w kostkę boczku. Codziennie próbuj czegoś nowego. Niech twoja zastawa obiadowa z minimalistycznym motywem ozdobnym stanie się godną oprawą wielu zdrowych i smakowitych potraw z grzybów!
Warto przeczytać

Nadziewarka do kiełbasy – jak to działa i sprawdzony przepis na kiełbasę!
Swojskie wędliny są bardzo popularne na polskich stołach. Z jednej strony można zaopatrzyć się w nie u ulubionego rzeźnika, czy też zakupić od zaprzyjaźnionego gospodarza specjalizującego się w wyrobach masarskich. Wszystko jest jednak kwestią ceny, a takie produkty potrafią swoje kosztować. Opłaca się jednak je skosztować, choćby od święta, do żurku, lub z rodziną przy bożonarodzeniowym stole. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by np. taką kiełbasę zrobić samodzielnie. W końcu dzięki temu wiesz zarówno, co jesz oraz masz pełną kontrolę nad procesem. Jeśli w twojej kuchni brakuje nadziewarki do kiełbas (zwanej też lewarem do kiełbasy), to zapraszamy do lektury naszego artykułu!
czytaj więcej
Najczęściej zadawane pytania - co i jak, czyli o produktach do kuchni z Tadar.pl
Ty masz pytania, my udzielamy odpowiedzi! Zależy nam, aby nasze produkty były kupowane świadomie i jak najlepiej wpisywały się w twoje potrzeby. Mamy dla ciebie nie tylko codzienne sukcesy oraz magię smaku każdego dnia. Wraz z naszymi paczkami, do domów w całej Polsce wysyłamy wygodę, bezpieczeństwo użytkowania oraz stylowe wyposażenie kuchni. Rozwiej swoje wątpliwości i sprawdź, jakie kwestię najczęściej objaśniamy klientom kupującym w sklepie internetowym Tadar.pl!
czytaj więcej
Magia smaku zamknięta w znaku - piktogramy, które znajdziesz na produktach w Tadar.pl
Dobre oznakowanie produktów to podstawa. Wystarczy na nie spojrzeć i już wiadomo, co producent miał na myśli oraz jak poprawnie użytkować kupioną rzecz. Bez sięgania do instrukcji, bez długiego dociekania, domysłów, niepewności. Piktogramy to takie sprytne znaki, warto więc znać myśl, która za nimi stoi. Spokojnie, znajdziesz tu wszystkie niezbędne informacje na ten temat w czytelnej i przystępnej formie.
czytaj więcej
Maszynka do makaronu, ravioli i wałkowania ciasta – jak jej używać?
Makaron może mieć wiele postaci. Wszystko zaczyna się jednak od jednej i tej samej, czyli ciasta. Jeśli przepis jest dobry, to powinno ono wyjść sprężyste i nielepiące. Później wystarczy tylko je rozwałkować i wykroić z niego nitki lub wstążki. Do tego właśnie stworzono ręczne maszynki do makaronu, a my wyjaśnimy ci, jak działają, jak ich używać oraz podpowiemy, w jakich proporcjach zmieszać składniki, by zrobić świetne ciasto na makaron.
czytaj więcej
Sałatka Gyros
Kolorowa, aromatyczna i niezwykle sycąca sałatka gyros to prawdziwy hit polskich stołów, który zdobył serca miłośników zdrowego jedzenia na całym świecie. To danie charakteryzuje się bogatym smakiem i efektownym wyglądem, który sprawia, że równie dobrze sprawdzi się jako główne danie na obiad, jak i jako przystawka na przyjęciu czy grillu. Popularność tej sałatki wynika z jej uniwersalności – można ją przygotować w różnych wariantach, dostosowując składniki do własnych preferencji smakowych.
czytaj więcej
Sałatka z tortellini
Sycąca i kolorowa sałatka z tortellini to doskonały przykład włoskiej kuchni w nowoczesnym wydaniu. To danie, które łączy w sobie tradycyjne smaki z praktycznością przygotowania, sprawiając że idealnie sprawdza się zarówno jako lekki obiad, jak i efektowna przekąska na przyjęcie. Dzięki wykorzystaniu makaronu tortellini z dowolnym nadzieniem, każda wersja tej sałatki może mieć niepowtarzalny charakter i bogactwo smaków.
czytaj więcej
Sałatka z tuńczykiem
Pożywna i aromatyczna sałatka z tuńczykiem to popularne danie, które łączy w sobie prostotę przygotowania z wyjątkowym smakiem. Potrawa ta sprawdzi się równie dobrze jako lekka kolacja, przekąska na przyjęcie, czy składnik świątecznego menu. Dzięki bogactwu składników odżywczych i długiemu okresowi przechowywania, sałatka z tuńczykiem cieszy się niesłabnącą popularnością w polskich domach.
czytaj więcej
Sałatka Cezar
Legenda amerykańskiej gastronomii, sałatka cezar to prawdziwy klasyk, który od dekad zachwyca swoim unikalnym smakiem i elegancką prostotą. To pyszne danie powstało w latach dwudziestych XX wieku w restauracji hotelu Caesar w Tijuanie, a dziś jest cenione na całym świecie za swój charakterystyczny smak i efektowną prezentację. Domowa sałatka cezar może konkurować z restauracyjnymi wersjami, a przygotowanie sałatki cezar jest prostsze niż mogłoby się wydawać.
czytaj więcej
Stal nierdzewna w kuchni – kompendium wiedzy
Przestrzeń do gotowania to świetne miejsce dla stali nierdzewnej. Jej właściwości wzorowo sprawdzają się podczas tworzenia najróżniejszych posiłków. Niejednokrotnie najlepsze patelnie, garnki, czy też blachy do pieczenia wykonane są właśnie ze stali nierdzewnej. Nawet twoje ulubione noże i stylowy czajnik tradycyjny korzystają z jej solidnej i higienicznej budowy, która dzięki nieporowatej powierzchni nie absorbuje aromatów, smaków, zabrudzeń i bakterii. Warto jednak wiedzieć, że niewłaściwe użytkowanie i pielęgnacja może powodować rdzewienie stali nierdzewnej. Dlaczego tak się dzieje? Jak tego uniknąć? Który rodzaj stali wybrać? Co w ogóle sprawia, że jest tak wyjątkowa? Oto pigułka informacji na ten temat, których możesz potrzebować, by dokonać świadomego zakupu na lata!
czytaj więcej