Jak zrobić sos kurkowy? Kilka smakowitych pomysłów!

Porady 7.10.2019

Dla niewprawionego kucharza mogą w pewnym momencie stać się gorzkie, jednak łatwo temu zapobiec. Są też podstawowym składnikiem sosu kurkowego. Chcesz poznać nasz przepis i wskazówki jak go zrobić? Szukasz inspiracji, do czego wykorzystać sos kurkowy, aby urozmaicić domowe menu? Zapraszamy do naszego kącika pomysłów na pyszne, codzienne sukcesy!
 

Sos z kurek ze śmietaną – niezawodny przepis

Apetyczny efekt, z którego będą cieszyć się niedługo twoi bliscy, wymaga zaangażowania kilku elementów wyposażenia kuchni. Po pierwsze, prosta miska do płukania kurek, gdy tylko wrócisz z rodziną z wyprawy do lasu na grzybobranie. Po drugie, duża deska do krojenia (bambusowe modele są zdecydowanie najtrwalsze w tej kategorii). Przyda się też ostry nóż z wygodną rękojeścią, aby zamienić większe okazy pieprznika jadalnego w smakowite i aromatyczne kawałki. Ostatnim i zarazem najważniejszym elementem jest jednak patelnia – koniecznie z wysokim brzegiem, powłoką zapobiegającą przywieraniu składników oraz dnem skonstruowanym w taki sposób, aby równomiernie podgrzewać to, co smażysz. Masz już wszystko? Do dzieła!

 

SKŁADNIKI
(proporcje na 250 g kurek):

- połowa małej cebuli lub 3 cebulki dymki
- ząbek czosnku
- 2,5 łyżki masła
- 40 ml kwaśnej śmietany 30%
- 25 ml białego wina
- łyżka posiekanego koperku
- łyżka oliwy z oliwek
- sól i pieprz do smaku
- 250 g pieprznika jadalnego (kurek)

 

JAK ZROBIĆ?

1. W misce z chłodną wodą dokładnie opłucz kurki. Jeśli trzeba, oczyść je szczoteczką. Umyte grzyby wyłóż na ręcznik papierowy, aby je osuszyć.

2. Posiekaj drobno przygotowaną cebulę oraz ząbek czosnku.

3. Nałóż na patelnię połowę ilości masła i oliwy z oliwek. Gdy tłuszcz się rozgrzeje, wrzuć na patelnię cebulę i lekko ja posól. Gdy zeszkli się i lekko zarumieni, dodaj posiekany czosnek. Po ok. minucie wlej na patelnię również przygotowane wino, połącz składniki i gotuj przez kolejną minutę lub dwie.

4. Po tym czasie dodaj resztę masła i oliwy, a następnie wrzuć na patelnię grzyby (większe kurki możesz pokroić na kawałki). Ustaw pod naczyniem średni ogień i smaż, regularnie mieszając przez 5 minut.

5. Na koniec wlej całą śmietanę 30% i dosyp łyżkę drobno posiekanego koperku. Teraz trzeba poczekać, aż sos zgęstnieje, co powinno zająć nie więcej niż 2 minuty.

6. Wyłącz palnik pod patelnią. Sos z kurek ze śmietaną już prawie gotowy. Pozostało jedynie doprawić go solą i pieprzem oraz pozostawić na chwilę, aby wszystko dokładnie się zaprzyjaźniło, a aromaty przeniknęły w każdy zakamarek sosu.
 


Sos kurkowy – do czego pasuje najlepiej?

Jeden prosty przepis, a tak wiele możliwości. Którą wybrać najpierw? Z czym połączyć sos kurkowy? Dylemat może być duży, ale spójrz na to z innej strony. Mając duży zapas kurek, możesz przygotować wiele różnych połączeń. Część z grzybów warto zasuszyć – powoduje to w nich zwiększenie stężenia witaminy D. Te najładniejsze przeznacz od razu na dodatek do omletu. W drugiej kolejności podaj swojej rodzinie kluski śląskie, kopytka lub ziemniaki z sosem kurkowym. A jeśli tego ci mało spróbuj genialnego połączenia sosu z kurek z:
- makaronem i pomidorami malinowymi pokrojonymi w kostkę,
- grillowanym łososiem w marynacie z oliwy, sosu sojowego, soku z cytryny i syropu klonowego,
- soczystymi polędwiczkami wieprzowymi podanymi z ryżem jaśminowym.
 

Co zrobić, żeby kurki nie były gorzkie?

Gorzki posmak może mieć kilka przyczyn. Pierwszą z nich jest oczywiście niewłaściwe przechowywanie. Bardzo często nadprogramową ilość zebraną na grzybobraniu zamraża się. Jeśli spędzą w takich warunkach więcej niż 3 miesiące, już prawdopodobnie nic nie da się zrobić z nieprzyjemnym posmakiem goryczy. Wcześniej, po odmrożeniu trzeba pamiętać, żeby dokładnie odlać z nich wodę, która powstanie, gdy grzyby osiągną temperaturę pokojową. Możesz też ugotować je na parze. Dziesięć minut w takich warunkach zapewni ci sprężyste i pyszne kurki do sosu. Jeśli chcesz je smażyć, rób to na suchej patelni lub niewielkiej ilości tłuszczu. Sok, który puszczą przy tej okazji trzeba zredukować, co wymaga minimum 5 minut cierpliwości. Na koniec pamiętaj, nawet niewielka ilość kurek może zapewnić twoim daniom wyjątkowy smak i aromat. Korzystaj z nich mądrze i nie pozwól sobie na to, by ominęły cię małe, sezonowe sukcesy kulinarne z pieprznikiem jadalnym w roli głównej.

Eksperymentuj na własną rękę z dodatkami. Sprawdź, jak dużym sukcesem dla twojego podniebienia będzie dodanie do sosu kurkowego z patelni pokrojonego w kostkę boczku. Codziennie próbuj czegoś nowego. Niech twoja zastawa obiadowa z minimalistycznym motywem ozdobnym stanie się godną oprawą wielu zdrowych i smakowitych potraw z grzybów!