Jakie sztućce do czego? 12 rad

Porady 27.06.2020


Jakie sztućce do… – łyżki

Zacznijmy od czegoś banalnego, czyli kształt łyżki. Choć na co dzień nie zwracamy na to uwagi, nie istnieje coś takiego jak uniwersalna łyżka do zupy. Dzieli się je natomiast na te z okrągłym i podłużnym czerpakiem. Wydłużona miseczka oznacza, że najlepiej sprawdzi się przy zupie z dodatkami typu warzywa, uszka, makaron. Okrągła miseczka łyżki ma natomiast zastosowanie w jedzeniu zup czystych typu barszcz oraz dowolnych kremów.


Noże – do steków, czy do pieczywa

Jest wiele posiłków, gdzie wśród zastawy stołowej pojawia się koszyk z pieczywem. Jako ciekawostkę można w tym wypadku przytoczyć fakt, że oficjalne sytuacje uznają za nietakt krojenie chleba. Zamiast tego trzeba go łamać. To właśnie dlatego podawany gościom nóż do pieczywa ma taki zaokrąglony kształt (jak również dla łatwiejszego smarowania) i nie posiada ostrej krawędzi. Inaczej jest natomiast w przypadku noża do steków. Charakteryzuje się on kształtem podobnym do noża obiadowego oraz niezwykle ostrym, ząbkowanym brzegiem. Ma to ułatwić krojenie i pomóc gościom jak najlepiej zachować strukturę mięsa podczas porcjowania na mieszczące się w ustach kęsy.


Sztućce do ryb – które wybrać?

Współcześnie mamy bardzo dobry dostęp do rozmaitych rodzajów sztućców. Kiedyś, gdy jeszcze było to utrudnione, rybę jedzono dwoma widelcami. Dziś taki sposób jej spożywania jest uznawany za niewłaściwy w restauracjach i przy oficjalnych okazjach. Do jedzenia ryb służą bowiem specjalne noże i widelce. Te pierwsze maj niesymetryczny, spłaszczony kształt i właściwie nie są ostre. Spowodowane jest to tym, że mają służyć nie do krojenia, a do oddzielania delikatnego mięsa od ości i skóry. Widelce do ryb tym różni się od obiadowych, że mają nieco łopatkowy kształt i szersze zakończenie. Cztery zęby to akurat cecha wspólna obu rodzajów.


Pozostałe sztućce – które do czego?

Wzorów sztućców jest całe mnóstwo. Dzięki temu każda zastawa stołowa może zostać elegancko uzupełniona. Liczy się więc spójna stylistyka, jakość wykonania (każdy woli myć sztućce w zmywarce niż ręcznie), a w przypadku wielu wykwintnych potraw także sama różnorodność. Okazuje się, że komplet domowych sztućców na każdą okazję może zawierać:
- specjalny nóż do otwierania skorupiaków (kształt ułatwiający podważanie pancerza),
- szczypce i dłuto do homarów i langustynek,
- widelczyk do jedzenia ostryg,
- szczypce i widelec do ślimaków,
- widelczyk do kawioru,
- łyżkę do cytrusów,
- widelec i nożyk do przystawek (nóż krótszy niż obiadowy, widelec z trzema zębami).