Jesień z orzechami włoskimi – jak je wykorzystać w kuchni?
Orzechy włoskie – co warto o nich wiedzieć?
Czy wiesz, że orzechy włoskie to przede wszystkim doskonałe źródło magnezu i selenu? Są to mikroelementy istotne dla osób uprawiających sport, np. biegaczy, gdyż zwiększają wydolność organizmu i zabezpieczają mięśnie przed skurczami. Nie powinno się jednak przesadzać z ich ilością w diecie, gdyż mają w sobie również wiele wielonasyconych kwasów tłuszczowych. Najwyżej dwie garści dziennie (czyli ok. 7-8 orzechów), aby utrzymać odpowiednią wagę i figurę. Jeśli masz je w swoim przydomowym ogrodzie, to cudownie! Jeśli natomiast kupujesz je, pamiętaj, aby były w łupinach. Tak, łuskanie może być trochę nużące, ale to przecież zaledwie kilka orzechów. Zakup w formie bez łupin jest natomiast decyzją o wprowadzeniu do diety produktu przetworzonego i pozbawionego w różnym stopniu swoich zbawiennych właściwości.Co na śniadanie – chleb z orzechami włoskimi i żurawiną!
Możesz po prostu obrać garść orzechów i zjeść je pijąc poranną kawę. Posiekanie ich na drobniejsze kawałki i wrzucenie do jogurtu naturalnego razem z kilkoma rodzynkami i odrobiną miodu także będzie świetnym pomysłem. Ale czy nie byłoby bardziej satysfakcjonujące, gdyby orzechy włoskie stały się dodatkiem do kanapek? Nic łatwiejszego!Proste przepisy to oszczędność czasu i małe, codzienne sukcesy! Wypróbuj więc recepturę na smakowity chleb z żurawiną i orzechami włoskimi.
SKŁADNIKI:
- 350-400 ml lekko ciepłej wody
- 20 g drożdży (świeżych)
- łyżeczka cukru i soli
- 80 g orzechów włoskich
- 80 g suszonej żurawiny
JAK ZROBIĆ?
2. W lekko ciepłej wodzie (ok. 2-3 łyżek) rozpuść cukier, a następnie przygotowaną porcję drożdży. W misce połącz składniki sypkie – mąkę z łyżeczką soli. Następnie dodaj rozpuszczone drożdże, żurawinę i orzechy. Wszystko wymieszasz łyżka, a gdy składniki dobrze się połączą, wlej resztę wody i zagnieć ciasto.
3. Ciasto musi teraz odpocząć i wyrosnąć, aby było puszyste i lekkie. Daj mu na to ok. 2 godziny w jakimś ciepłym miejscu (np. w misce przykrytej bawełnianym ręcznikiem). Po tym czasie przemieszaj je, aby nieco zmniejszyło swoją objętość, a następnie umieść w przygotowanej formie do pieczenia.
4. Naczynie żaroodporne lub blaszkę do pieczenia możesz wcześniej nieco ogrzać (np. w rozgrzewającym się piekarniku), aby ciasto nie doznało szoku i dobrze wyrosło. Tak przygotowany pakiet włóż do rozgrzanego piekarnika (ustaw maksymalną temperaturę 240-250°C).
5. Teraz wszystko zależy od twojego piekarnika. Minimalny czas pieczenia to ok. 30 minut. Jeśli używasz naczynia żaroodpornego, przez pierwsze pół godziny piecz pod przykryciem, a następnie zdejmij je i zostaw chleb jeszcze na 10 minut. Gdy zauważysz, że ciasto zaczyna się mocno rumienić, możesz przykryć je folią aluminiową i tym samym zapobiec przypaleniu chleba z orzechami włoskimi i żurawiną.
6. To już prawie koniec. Bochenek musi teraz nieco ostygnąć. Gdy będzie już chłodny, przełóż go na kratkę, aby w pełni go przestudzić. Teraz możesz schować domowe pieczywo do chlebaka lub bambusowego pojemnika na chleb. Następnego dnia wszyscy podziękują ci za twój wysiłek i smakowitą bazę do kanapek.
Drugie śniadanie – sałatka z kozim serem, gruszką i orzechami włoskimi
W porze drugiego śniadania warto zrobić coś szybkiego i lekkiego. Prym wśród takich receptur wiodą między innymi świeże sałatki. Chcesz włączyć orzechy włoskie do swojej diety? Nie wiesz, co zrobić na drugie śniadanie? Sprawdź więc ten pomysł! Jeśli jesz w domu, przygotuj ulubiony talerz (może z tej eleganckiej kolekcji porcelanowej, którą dostałeś w prezencie?). Zabierając sałatkę do pracy, wyjmij koniecznie z szuflady odpowiedni lunchbox lub inny pojemnik do przechowywania żywności. Pora na esencję smaku. Umyj mix sałat i nałóż ok. 1/3 opakowania na talerz lub do pudełka. Gruszkę pokrój na cienkie małe plasterki, przełóż do miseczki, skrop lekko sokiem z cytryny (ok. jedną łyżką), a następnie dodaj do sałaty. Sok z cytryny, który pozostał w miseczce, zmieszaj z połową łyżki miodu, łyżką oliwy oraz szczyptą soli i pieprzu. Teraz pora na pokrojony ser kozi (ok. 150 g) i posiekane na większe kawałki orzechy włoskie (25 g). Polej wszystko sosem z soku z cytryny i wymieszaj. UWAGA! Ciekawszy smak uzyskasz, prażąc lekko orzechy włoskie. Sałatka idealnie smakuje ze świeżą bagietką posmarowaną masłem, a więc zadbaj, by mieć ją w swoim chlebaku lub na talerzu.Co na obiad – fasolka szparagowa z porem, boczkiem i orzechami włoskimi
Praca, szkoła, realizacja pasji, spotkania ze znajomymi, randka w kawiarni, zakupy… Obowiązków mamy coraz więcej i lubimy radzić sobie z nimi coraz szybciej, sprawniej i niewielkim kosztem wysiłku. Co więc w takiej codzienności zrobić na obiad, aby odnieść sukces? Głównym składnikiem niech będzie fasolka szparagowa (zielona lub żółta). Chrupiącym dodatkiem dwie garści orzechów włoskich. Bardzo prosty przepis.SKŁADNIKI:
- 300 g fasolki szparagowej
- 3 łyżki pestek dyni
- 3 łyżki pokrojonych orzechów włoskich
- jeden por średniej wielkości
- trochę oleju kokosowego,
- pół łyżeczki czosnku granulowanego,
- sól, pieprz, świeża bazylia
JAK ZROBIĆ?
2. Umyj fasolkę, odetnij jej twarde końce i ugotuj w osolonej wodzie (od 4 do 8 minut – im młodsza fasolka, tym krótszy czas we wrzątku).
3. Na patelni zeszklij posiekanego pora i boczek pokrojony w kostkę lub słupki.
4. Dodaj na patelnię pestki dyni i orzechy włoskie i lekko podpraż.
5. Pora na odcedzoną fasolkę. Wrzuć ją na patelnię i podgrzej z innymi składnikami, dosypując granulowany czosnek.
6. Gdy danie będzie gorące, wyłącz palnik. Dodaj sól, świeżo mielony pieprz, zamieszaj składniki i podaj do stołu. Do dekoracji potrawy na talerzu użyj świeżych listków bazylii.
Coś słodkiego na koniec dnia – co na deser?
To był pracowity dzień, prawda? Masz już dosyć gotowania, pieczenia i smażenia. Czas na chwilę relaksu… i coś słodkiego. To twoja nagroda, którą chętnie podzielisz się również ze swoimi bliskimi. Mamy dla ciebie prosty przepis z minimalną ilością składników. Uwiniesz się sprawnie, bo w mniej niż kwadrans. Czas, start! Posiekaj trzy garści orzechów włoskich. Umyj małe opakowanie borówek (ok. 200 g). Przygotuj 4 kokilki o średnicy ok. 12 cm. Ubij 250 ml śmietanki 36% ze szczyptą soli i trzema łyżkami ksylitolu. Dodaj do śmietany 200 g serka mascarpone oraz posiekane orzechy i delikatnie wymieszaj. Nałóż równe porcje masy do każdej z kokilek i wsyp do nich umyte borówki. To wszystko. Smacznego i wielu codziennych sukcesów!Warto przeczytać
Szybki obiad z makaronem - 15 pomysłów
Makaron to element obecny w kuchniach z każdego zakątka świata, który daje nieskończone możliwości tworzenia smacznych i różnorodnych dań. Od klasycznych włoskich przepisów po inspiracje z kuchni azjatyckiej — każdy znajdzie coś dla siebie. Sprawdź nasze pomysły na dania z makaronem i odkryj, jak szybko i łatwo można przygotować pyszny obiad lub kolację!
czytaj więcejKuchnia azjatycka - dania, które trzeba znać i spróbować!
Azjatycka kuchnia zachwyca różnorodnością i wyjątkowymi połączeniami składników. Od pikantnych potraw z południowo-wschodniej Azji po delikatne, subtelne smaki Dalekiego Wschodu — każdy region oferuje coś niepowtarzalnego. Przygotowaliśmy propozycje azjatyckich dań, których koniecznie powinieneś spróbować. Odkryj je wraz z nami!
czytaj więcejKrewetki - przepis na krewetki w 10 odsłonach
Krewetki to składnik ceniony za ich delikatny smak. Te małe, morskie specjały doskonale sprawdzają się zarówno w prostych, codziennych posiłkach, jak i w wykwintnych, eleganckich potrawach na specjalne okazje. Poznaj kilka ciekawych pomysłów na dania z ich udziałem!
czytaj więcejRolady wołowe - jak zrobić je na pyszny obiad?
Rolady wołowe to prawdziwa klasyka kuchni! Choć ich zrobienie może wydawać się skomplikowane, dzięki odpowiednim wskazówkom z łatwością stworzysz idealnie zawinięte i soczyste rolady. W tym poradniku pokażemy Ci, jak krok po kroku przygotować pyszne rolady wołowe, nazywane także zrazami!
czytaj więcejIle gotować ziemniaki?
Gotowanie ziemniaków to z pozoru prosta czynność, jednak wiele osób zastanawia się nad tym, czy robi to poprawnie. W zależności od odmiany, wielkości kawałków i przeznaczenia, czas gotowania może się różnić. W tym artykule podpowiemy, jak długo gotować ziemniaki, aby uniknąć rozgotowania lub niedogotowania. Poznaj nasze praktyczne wskazówki!
czytaj więcejJak zrobić bitą śmietanę?
Bita śmietana to klasyczny dodatek, który potrafi podnieść walory każdego deseru. W tym artykule znajdziesz niezawodne triki na perfekcyjnie ubitą śmietanę, która będzie puszysta, lekka i stabilna. Dowiesz się, jakiego rodzaju śmietany używać, jakie akcesoria będą niezbędne i na co zwrócić uwagę podczas ubijania.
czytaj więcejBiszkopt - przepis na biszkopt z 6 jaj i nie tylko
Biszkopt to klasyka cukiernictwa, która sprawdza się w każdej sytuacji — od urodzinowych tortów po świąteczne wypieki. Jak zrobić dobry biszkopt z 4, 6, 8 czy większej ilości jaj? Jego przygotowanie może wydawać się skomplikowane, ale z naszymi wskazówkami z łatwością uzyskasz perfekcyjny wypiek.
czytaj więcejSpód do sernika na 10 sposobów
Spód do sernika to fundament, który nadaje deserowi charakter. W zależności od wybranych składników może być klasycznie kruchy, delikatny lub chrupiący. W naszym artykule zdradzimy ci wiele różnych sposobów na pyszne spody do sernika. Odkryj je już teraz!
czytaj więcejJak ugotować kaszę jaglaną?
Kasza jaglana to jedna z kasz o najdłuższej historii, która dziś staje się coraz bardziej popularna. Delikatna, lekko orzechowa w smaku kasza, sprawdza się zarówno w daniach wytrawnych, jak i deserach. Aby jednak wydobyć z niej pełnię smaku i uniknąć goryczki, warto znać kilka podstawowych zasad jej gotowania. Poznaj wszystkie triki na idealnie przyrządzoną kaszę jaglaną!
czytaj więcej