Kiszenie ogórków – jak to się robi?

Wartości odżywcze ogórków kiszonych
Kiszenie ogórków to w polskiej tradycji stały element rodzinnych posiłków, sałatek oraz świetny dodatek do ulubionych kanapek. Ich smak wzbogaca nie tylko bułkę z serem żółtym lub wędliną, ale również świetnie pasuje do wrapów, burgerów, sosu tatarskiego lub do grilla – jako domowy dodatek do karkówki z rusztu, ziemniaków i kotleta schabowego. Proces fermentacji, który zachodzi podczas kiszenia ogórków, podkreśla jednak nie tylko smak. Sprawia on również (np. dzięki soli kamiennej), że tworzy się kwas mlekowy. Przepis na ogórki kiszone nie jest trudny, zanim więc przystąpimy do pracy, skupmy się na ich wartościach odżywczych. Wystarczy odpowiednia temperatura, ilość dni, szczelnie pasteryzowane słoiki, właściwa zalewa i dodatki jak np. liście dębu, czarnej porzeczki lub korzeń chrzanu by otrzymać niskokaloryczne ogórki kiszone bogate w:
- Potas magnez fosfor i sód
- Witaminę A, C oraz te z grupy B (B1 i B2)
- Niacynę i foliany
- Składniki uznawane za probiotyki
- Mikroelementy oraz substancje wspomagające działanie układu pokarmowego
- Kwas mlekowy biorący czynny udział w syntezowaniu przez organizm witaminy K
Jak kisić ogórki?
Oczywiście domowym sposobem, gdyż wtedy są najzdrowsze. Warto pamiętać jednak, że zawierają sporo sodu, a więc nie są wskazane dla osób z nadciśnieniem krwi. Dla takich członków rodziny lepsze będą ogórki małosolne, gdyż to właśnie z soli kamiennej i solanki, którą zalewa się ogórki, bierze się tak wysokie stężenie sodu w kiszonce. Realizując cały przepis na ogórki kiszone krok po kroku, sprawisz, że efekt będzie przepyszny. Grunt to dopilnować kilku najważniejszych elementów – reszta to dodatek. Jak zatem kisić ogórki? Pamiętaj, aby:- Każdy litr solanki zawierał kopiastą łyżkę soli
- Używać soli kamiennej
- Słoiki, które będą używane dokładnie umyć i wysuszyć
- Ogórki układać w miarę ciasno, aby nie nasiąknęły zbytnio zalewą, nie stały się miękkie i puste w środku
- Zalać zawartość słoika solanką w taki sposób, by w całości zakrył ogórki, liście dębu, porzeczki lub wiśni oraz ząbki czosnku i korzeń chrzanu
Kiszenie ogórków krok po kroku
Przepis na ogórki kiszone nie jest długi, ani skomplikowany. Najpierw składniki. W zależności od preferencji w słoikach razem z jędrnymi i twardymi ogórkami mogą znaleźć się np. liście dębu lub czarnej porzeczki, ziele angielskie, korzeń chrzanu, ząbki czosnku i kilka innych dodatków. Wszystko to zalane ciepłą solanką (zalewą z wody i soli) ma za zadanie połączyć się w jeden pyszny smak i wyjątkowo apetyczny aromat. Dobrze upewnij się, że dokładnie realizujesz wszystkie wskazówki zawarte w przepisie. Krok po kroku dodawaj kolejne elementy i bardzo ostrożnie zamknij wypełnione słoiki, gdyż czeka je pasteryzacja. Krawędź szkła, ani zakrętka nie mogą być mokre. Zalewa musi niemal w całości wypełniać słoik. Po wszystkim trzeba zabezpieczyć ukiszone ogórki w spiżarni.Jak to wszystko zrobić? Ile czasu trzeba na to poświęcić? Jak sprawić, żeby wszystko się udało, a efekt zachwycił domowników i gości? Zwracaj szczególną uwagę na proporcje. Każda łyżka soli to konkretna ilość wody. Czas też jest ważny. Dni poświęcone na kiszenie ogórków powinny być wolniejsze od innych obowiązków, aby nic nie zaprzątało w trakcie twoich myśli. Na szczęście z beczkami do kiszenia ogórków ze sklepu internetowego Tadar.pl wszystko wydaje się łatwiejsze. Mamy też fajny, sprawdzony przepis – możesz zrobić kiszone ogórki w słoikach, ale możesz też w… kamionkowym garnku. Zdradzimy ci jak napędzić odpowiedni proces fermentacji w każdym przypadku – pora na kiszonki bogate w kwas mlekowy!
Składniki do ogórków kiszonych
Mając odpowiednie słoiki i wszystkie składniki, kiszenie ogórków na zimę nie powinno sprawić wam żadnego problemu. Od nas dowiecie się wszystkiego, nawet tego ile soli najlepiej użyć, by uzyskać najlepszy smak. Słoiki, w których natomiast zamkniecie swoje ogórki kiszone, powinny być przede wszystkim czyste i z dobrze utrzymanymi wieczkami (bez rdzy i odkształceń). Jeśli posiadane zakrętki pozostawiają wiele do życzenia, bez problemu możecie kupić nowy komplet. A oto czego będziemy potrzebować!
KISZENIE OGÓRKÓW – SKŁADNIKI:
- świeży czosnek w główkach
- koper (szukajcie takiego z łodygą)
- korzeń chrzanu
- sól kamienna do przetworów
- liście wiśni (opcjonalnie)
Przepis na kiszenie ogórków
Jak zrobić kiszone ogórki na zimę krok po kroku? Z produktami i wskazówkami Tadar.pl to bardzo proste. Wystarczy trzymać się następującej instrukcji, a ogórki będą twarde, pełne i idealnie ukiszone, a przy tym odpowiednie do kanapek, obiadów i wielu innych przepisów na domowe pyszności i codzienne sukcesy kulinarne!- Zaczynamy od dokładnego umycia ogórków. Następnie wkładamy je do suchych i czystych słoików w taki sposób, aby były mocno ściśnięte.
- W wolne miejsca w słoiku wkładamy 3 ząbki czosnku, kawałek obranego korzenia chrzanu, gałązkę kopru i 2 liście wiśni.
- Przygotowujemy zalewę z wody i soli. Na każdy wypełniony słoik potrzeba 0,5 litra wody. Macie 10 słoików? Więc znajdźcie garnek, który pomieści 5 litrów wody. Zagotujcie ją. Następnie na każdy litr trzeba dodać po 1 kopiastej łyżce soli kamiennej.
- Zalewamy wypełnione słoiki solanką i natychmiast zakręcamy. Pamiętajcie, że ogórki powinny być w takim wypadku w całości zanurzone w zalewie. Uważajcie, by nie zmoczyć przy tym ani zakrętki, ani górnej krawędzi słoików.
- Na 12 godzin przykrywamy zrobione słoiki np. kocem lub grubym ręcznikiem. Po tym czasie można przenieść je do spiżarni lub piwnicy. Ważne by gotowe przetwory z kiszonymi ogórkami stały w ciemnym i chłodnym miejscu.
W czym kisić ogórki?
Powyższy przepis na ogórki kiszone zakłada robienie tego w słoikach. Metoda ta jest chyba najpowszechniej znana, gdyż pozwala na szybkie pasteryzowanie przetworów i umieszczenie ich później bezpośrednio w domowej spiżarni. Na kiszeniu ogórków w szkle możliwości się jednak nie kończą. Proces fermentacji i tworzenia się w kiszonkach kwasu mlekowego można uzyskać na jeszcze kilka sposobów. Jednym z nich jest kiszenie w beczce (np. plastikowej). Innym przygotowanie ogórków kiszonych w garnku lub w kamionkowym naczyniu dedykowanemu temu zadaniu. Sprawdzony przepis możesz zrealizować nawet w worku foliowym do kiszenia lub z pomocą plastikowych butelek. Każdy z wariantów ma swój wpływ na trwałość ogórków oraz głębie ich smaku. Każdy wymaga nieco innej ilości soli kamiennej, temperatury oraz ilości dni, podczas których proces fermentacji dobiegnie końca. Sprawdź jak zakisić ogórki na zimę z Tadar.pl – wykorzystaj liście dębu, wiśni lub czarnej porzeczki z przydomowego ogrodu i zapełnij półki w piwnicy smacznymi przetworami. Mamy przepis na takie codzienne sukcesy!
Kiszenie ogórków w słoiku
Jeśli nie masz doświadczenia w kiszeniu ogórków na zimę, zacznij właśnie od tego sposobu. Nie musisz robić dużo przetworów, żeby wszystko się udało. Tylko tyle, ile potrzebujesz lub testowo, czy po prostu z ciekawości. Wykorzystanie do tego ogórków z własnego ogrodu będzie dodatkową przyjemnością, zwłaszcza gdy sezon był urodzajny. Wówczas nic się nie zmarnuje, a odpowiednie słoiki możesz zdobyć z łatwością na Tadar.pl. Pamiętaj tylko, że po ułożeniu w nich ogórków, dodaniu ziela angielskiego, ząbków czosnku, liści czarnej porzeczki, wiśni lub dębu oraz umieszczeniu w każdym słoiku kawałka korzenia chrzanu należy je zawekować w procesie pasteryzacji. Zalewa solankowa załatwi sprawę konserwacji. Domowe ogórki małosolne zrobisz podobnie. Grunt to dopilnować, by proces fermentacji się udał, a każdy słoik został szczelnie zamknięty i przestudzony przed włożeniem do spiżarni.
Ogórki kiszone w beczce
- Przygotuj sobie beczkę plastikową, umyj ją i osusz. Zweryfikuj również, czy jej zamknięcie jest szczelne.
- Ogórki, które zamierzasz zakisić, także dokładnie umyj, a następnie wypłucz w zimnej wodzie i odetnij ich końcówki.
- W garnku zagotuj solankę (na każdy litr wody 250 g soli kamiennej jodowanej), a następnie ją ostudź.
- Na 15 kg ogórków kiszonych w plastikowej beczce przypadają 2 główki czosnku, cały pęk kopru, 2 łyżki gorczycy, 3 korzenie chrzanu, 2 łyżki ziela angielskiego, 1 łyżka czarnego pieprzu, kilka liści laurowych oraz liści dębu, czarnej porzeczki lub wiśni (do wyboru).
- Najpierw włóż do środka ogórki, a następnie dodaj dodatki, wlej przestudzoną zalewę solankową i dopełnij beczkę zimną wodą (tak by wszystkie ogórki były zakryte).
- Na wierzch połóż duży talerz i obciąż go, dociskając tym samym ogórki.
- Dobrze zamknij beczkę i odstaw na 7 do 14 dni w miejsce, które zapewni ogórkom kiszonym temperaturę pokojową.
*Ogórki można następnie przełożyć do słoików, które należy pasteryzować w temperaturze ok. 80℃. Jako zalewę wykorzystaj solankę z beczki. Dzięki temu ogórki pozostaną chrupiące przez wiele miesięcy.
Kiszenie ogórków w garnku
Jeśli masz zamiar na bieżąco robić w tym roku kiszenie ogórków, pomoże ci duży, tradycyjny garnek gliniany. Pamiętaj tylko, żeby go dobrze umyć i osuszyć. Potrzebne będzie również jakieś obciążenie, gdyż po przygotowaniu kiszonki musi ona mieć ok. 6 dni, aby dać ci ten pyszny efekt i stworzyć odpowiednią ilość kwasu mlekowego. Ogórki w garnku należy układać ciasno, przekładając je koprem, liśćmi czarnej porzeczki oraz chrzanu i kawałkami korzenia chrzanu. Ziele angielskie oraz nasiona gorczycy rozgnieć w moździerzu. Następnie przygotuj zalewę, dodając na każdy litr wody 1 łyżkę (kopiastą!) jodowanej soli kamiennej, zmiażdżone przyprawy, a także płaską łyżkę cukru. Solankę z przyprawami przestudź, zalej ogórki i obciąż ułożony na górze kiszonki talerz. Już wiesz, ile dni trzeba zaczekać. Twoja cierpliwość zostanie wynagrodzona – proces fermentacji z naszego sprawdzonego przepisu na ogórki kiszone jest w pełni dopracowany.
Kiszenie ogórków w kamionce
Kamionkowa może być beczka lub garnek. W naszym sklepie internetowym znajdziesz oba rodzaje naczyń do kiszenia ogórków i to o różnej pojemności. Minimalna wielkość to zaledwie 800 ml (dobra np. na smalec). Jeśli jednak masz zamiar przygotować duży zapas ogórków kiszonych na zimę, zainteresują cię zapewne garnki i beczki kamionkowe mogące pomieścić od 4 do nawet 8 litrów zalewy solankowej. Przepis masz powyżej. Z uwagi na większą pojemność kiszenie może jednak zająć 2-3 dni dłużej. Sprawdź po 6 dniach. Oceń, czy proponowane przez nasz połączenie przypraw, kopru, korzenia chrzanu, ząbków czosnku i liści dębu, wiśni, a także czarnej porzeczki trafia w twój gust smakowy, a sam sposób wytworzył odpowiednią ilość kwasu mlekowego.
Kiszenie ogórków w butelkach plastikowych
Kiszenie ogórków nie wymaga specjalnych garnków, beczek, czy też naczyń różnego rodzaju wykonanych z kamionki lub gliny. Można to zrobić w sposób całkowicie zero waste, czyli… w butelkach plastikowych. Najlepsze są do tego te litrowe po mleku, oraz te duże 5-litrowe po wodzie. Wystarczy odpowiednia ilość ogórków gruntowych, zalewa i kilka dodatków. Sprawdzony przepis na ogórki kiszone w butelkach plastikowych bazuje na klasycznej recepturze, z kilkoma zmianami:- Koper czosnek i liście dębu, czarnej porzeczki lub wiśni należy wrzucić na dno butelki
- Wystarczy ciasno ułożyć ogórki w butelce – nie trzeba ich dociskać, ani obciążać
- Zakrętkę butelki zamknij tak, by miała jeszcze luz na gwincie (zalewa klasyczna z łyżki soli na każdy litr wody będzie się sączyć podczas kiszenia)
- Odstaw na maksymalnie 5 dni (przechowuj w temperaturze (pokojowej), a następnie włóż do lodówki na 1 dzień, aby zatrzymać proces kiszenia
- Chcąc wyjąć ukiszone ogórki po prostu przetnij butelkę
Kiszenie ogórków w worku foliowym
Ogórki na zimę co prawda łatwiej przechowywać w słoikach lub naczyniach kamionkowych, ale jeśli chcesz jedynie spróbować nowego przepisu, to worki foliowe w zupełności zdadzą egzamin (w szczególności te strunowe z podwójnym zamknięciem). Tą metodę nazywa się kiszeniem na sucho. Pierwszym krokiem jest umycie i wypłukanie ogórków gruntowych, a także odcięcie ich końcówek. Następnie tak przygotowane warzywa włóż do worka foliowego. W kolejnym kroku włóż do środka pokrojone na plasterki 5 ząbków czosnku, ze 2 pokruszone liście laurowe, korzeń chrzanu, kilka gałązek kopru i rozgniecione w moździerzu ziele angielskie z gorczycą. Całość zasyp 2 płaskimi łyżkami soli. Worek zamknij i potrząsając nim, dobrze wymieszaj zawartość. Zgnieć worek, pozbywając się z niego jak najwięcej powietrza i przy okazji równomiernie rozkładając zawartość, a całość włóż do lodówki na 4 godziny. Po tym czasie wyjmij worek z ogórkami kiszonymi małosolnymi (metodą na sucho!) i pozostaw w temperaturze pokojowej na 20 godzin. Tyle wystarczy – prawda, że to najszybszy przepis na pyszne i chrupiące ogórki?
Pytania i informacje o kiszeniu ogórków
Proces fermentacji ogórków kiszonych i małosolnych, podczas którego wytwarza się zbawienny dla zdrowia kwas mlekowy, można bardzo łatwo opanować, prawda? Jeśli wciąż masz wątpliwości, czy przepis na ogórki kiszone, który chcesz wypróbować, będzie odpowiedni, zerknij do naszego zestawienia najważniejszych informacji na ten temat. Proste pytania i zwięzłe odpowiedzi. Wszystko co istotne i podane w taki sposób, aby łatwo było zrozumieć znaczenie poszczególnych kroków. Sprawdzony przepis na domowe ogórki z beczki, garnka, słoika, plastikowej butelki lub worka foliowego zupełnie bez tajemnic. Dla ich smaku warto poświęcić kilka chwil wolnego czasu!
Jak wybrać ogórki do kiszenia?
Zanim rozpoczniemy kiszenie, musimy skupić się na wyborze odpowiednich ogórków. Dzięki temu po skończonej pracy będą wyglądały apetycznie i odpowiednio wchłoną smak oraz aromat użytych dodatków. Wybór odpowiednich ogórków do kiszenia to również gwarancja, że nie zepsują się przed upływem roku, więc zachowacie ciągłość zapasów. Jak je wyselekcjonować? Podstawowymi kryteriami wyboru są:- świeży i jędrny wygląd ogórków gruntowych,
- mały lub średni rozmiar,
- upewnienie się, że ogórki nie były pryskane na etapie uprawy.
Jaka sól do kiszenia ogórków?
Jaką wodą zalewać ogórki do kiszenia?
Kiszenie ogórków – jaka fermentacja?
Jak kisić ogórki, żeby były twarde?
Jak kisić ogórki, żeby nie były puste w środku?
Jak układać ogórki do kiszenia?
Jak długo kisić ogórki?
Kiedy kisić ogórki?
Jak przerwać kiszenie ogórków?
Kiszenie ogórków – jakie liście?
Warto przeczytać

Sałatka z kurczakiem - najlepszy przepis!
Szukasz pomysłu na lekki, a jednocześnie sycący posiłek, który dostarczy energii na cały dzień? Sałatka z kurczakiem to idealne rozwiązanie! Jest nie tylko pyszna i kolorowa, ale również pełna wartości odżywczych. To doskonała propozycja na drugie śniadanie, lunch do pracy czy lekką kolację. W tym artykule podzielimy się przepisem na najlepszą sałatkę z kurczakiem, która z pewnością podbije serca wszystkich domowników. Poznaj sekret idealnego połączenia chrupiących warzyw, soczystego kurczaka i aromatycznego dressingu!
czytaj więcej
Sałatka grecka - najlepszy przepis!
Marzysz o wakacjach nad Morzem Śródziemnym? Chcesz poczuć smak Grecji bez wychodzenia z domu? Sałatka grecka to doskonały sposób, by choć na chwilę przenieść się na słoneczne wyspy Hellady! To proste, ale też niezwykle smaczne danie cieszy się popularnością na całym świecie nie bez powodu - łączy w sobie świeżość warzyw, słoność sera feta i czarnych oliwek oraz aromatyczność ziół i oliwy z oliwek. W tym artykule podzielimy się sprawdzonym przepisem na autentyczną sałatkę grecką, która podbije serca i podniebienia Twoich bliskich. Poznasz także różne warianty tego klasycznego dania i odkryjesz, dlaczego warto włączyć je do swojego kulinarnego repertuaru. Gotowy na małą podróż do Grecji? Zaczynajmy!
czytaj więcej
Sałatka z makaronem ryżowym - najlepszy przepis!
Szukasz pomysłu na proste, ale efektowne danie, które możesz przygotować na kolację, lunch do pracy czy jako dodatek na grilla? Sałatka z makaronem ryżowym będzie strzałem w dziesiątkę! Jest nie tylko pyszna i sycąca, ale także niezwykle wszechstronna. W tym artykule przedstawiamy sprawdzony przepis na sałatkę z makaronem ryżowym, która zachwyci każdego. Dowiedz się, jak ją przygotować krok po kroku, jakie korzyści płyną z jej spożywania oraz jak można wzbogacić podstawowy przepis o dodatkowe składniki. Przygotuj się na kulinarną przygodę, która odmieni Twoje spojrzenie na sałatki!
czytaj więcej
Sałatka z brokułem - jak zrobić najlepszą?
Szukasz pomysłu na pyszne, zdrowe i sycące danie, które możesz zabrać ze sobą do pracy lub podać jako dodatek lub przekąskę podczas spotkania z przyjaciółmi? Sałatka z brokułem będzie idealnym wyborem! W tym artykule pokażemy, jak przygotować najlepszą sałatkę z brokułem, która zachwyci wszystkich swoim smakiem. Poznasz klasyczny przepis, dowiedziesz się o zdrowotnych korzyściach płynących z jej spożywania oraz odkryjesz ciekawe modyfikacje, które pozwolą Ci eksperymentować w kuchni. Gotowy na kulinarną przygodę? Zaczynajmy!
czytaj więcej
Sałatka z selera naciowego
Sałatka z selera naciowego to doskonała propozycja na lekki, a jednocześnie sycący posiłek, który może urozmaicić zarówno codzienny jadłospis, jak i menu podczas przyjęć. Chrupiący seler naciowy w połączeniu z innymi składnikami tworzy harmonijną kompozycję smaków, która zadowoli nawet najbardziej wymagające podniebienia. W poniższym artykule przedstawiamy sprawdzone przepisy na sałatkę z selerem naciowym w różnych wariantach.
czytaj więcej
Sałatka na imprezę
Sałatki to doskonałe rozwiązanie na każdą imprezę - są proste w przygotowaniu, można je zrobić wcześniej, a goście zawsze chętnie po nie sięgają. Niezależnie od tego, czy planujesz kameralną kolację, czy duże przyjęcie, dobra sałatka zawsze się sprawdzi jako dodatek do dań głównych lub samodzielna przekąska. W artykule znajdziesz sprawdzony przepis na pyszną sałatkę makaronową, która zachwyci wszystkich gości.
czytaj więcej
Sałatka z zielonych pomidorów
Sałatka z zielonych pomidorów to doskonała propozycja na wykorzystanie niedojrzałych owoców, które często pozostają w ogrodzie pod koniec sezonu. Ten orzeźwiający przysmak może być podawany zarówno jako dodatek do obiadów, jak i samodzielna przekąska. Poznaj prosty sposób na przygotowanie kolorowej sałatki, która zaskoczy Cię swoim niepowtarzalnym smakiem.
czytaj więcej
Sałatka szwedzka
Sałatka szwedzka to klasyczne danie, które zachwyca swoim słodko-kwaśnym smakiem i chrupiącą konsystencją. Poznaj oryginalny przepis na sałatkę szwedzką, która będzie idealnym dodatkiem do obiadu lub przekąską sama w sobie.
czytaj więcej
Sałatka z pora
Sałatka z pora to klasyczne danie, które zawdzięcza swoją popularność prostocie przygotowania i wyjątkowym walorom smakowym. Połączenie lekko ostrego pora z dodatkami tworzy zbalansowany smak, który sprawdza się zarówno na co dzień, jak i podczas specjalnych okazji. W poniższym artykule znajdziesz sprawdzony przepis na tradycyjną sałatkę z pora oraz różne warianty tego przysmaku.
czytaj więcej