Kuchnia w stylu góralskim — dodatki

Porady 10.02.2020


Wystrój wnętrz w stylu góralskim — cechy charakterystyczne

Jak wyglądają wnętrza góralskich domów? Budzą one skojarzenia z wypoczynkiem za miastem.  Panuje w nich ład oraz harmonia, co czyni z nich idealne miejsce do relaksu w rodzinnym gronie. Kuchnie w stylu góralskim do złudzenia przypominają pomieszczenia zamieszkiwane przez nasze babcie i prababcie. Aby wnętrze to nabrało autentycznego charakteru, elementów jego wyposażenia warto poszukać na pchlich targach czy u lokalnych wytwórców. W żadnym góralskim wnętrzu nie może zabraknąć charakterystycznych ludowych wzorów, takich jak chociażby parzenica czy serduszka.
 


Jak urządzić kuchnię w stylu góralskim?

Czym charakteryzuje się kuchnia góralska? Dominują w niej odcienie brązu oraz beżu wzbogacone o wyraziste barwy, takie jak zieleń czy czerwień. Meble w kuchni w stylu góralskim wykonane powinny być z drewna, najlepiej niebarwionego, świerkowego lub dębowego, z wyeksponowanymi słojami i sękami. Oryginalnego wyglądu nadadzą im rzeźbione ornamenty. Warto, aby w góralskim wnętrzu znalazły się charakterystyczne dla tego regionu meble, jak ława, skrzynia czy zydel. To znakomita alternatywa dla klasycznych krzeseł. Do góralskiej kuchni wstawić można również skrzynię czy kufer, które świetnie sprawdzać będą się do przechowywania tekstyliów. Zamiast tradycyjnego piekarnika czy kuchenki, warto postawić na ich stylizowane odpowiedniki. Alternatywne rozwiązanie stanowić mogą tradycyjne sprzęty ukryte za drewnianymi drzwiczkami lub materiałową zasłonką. To sprawdzony sposób na spójną aranżację kuchni w stylu góralskim. Centralnym punktem każdego wnętrza tego typu jest drewniany, masywny stół ozdobiony bawełnianym obrusem czy bieżnikami.
 


Góralska kuchnia — jakie dodatki muszą się w niej znaleźć?

Jak już zostało wspomniane, góralski styl bazuje na naturalnych materiałach. W kuchni urządzonej w tym klimacie znakomicie prezentować będą się różnego rodzaju drewniane akcesoria. Duży ich wybór znajdziecie w naszym sklepie internetowym Tadar.pl. Przykładem jest deska Tadar Serce. Znajdujący się w górnej części otwór umożliwia wyeksponowanie jej na ścianie w kuchni w stylu góralskim. Deska posiada solidną konstrukcję, która sprawia, że jest ona odporna na uszkodzenia mechaniczne i wnikanie wilgoci oraz zabrudzeń. Wyposażona jest ona w żłobienia zbierające nadmiar soku z krojonych produktów. Żadna kuchnia góralska nie może się także obyć bez drewnianych łyżek, takich jak chociażby model Bochenek 31,5 cm, który znakomicie prezentować będzie się na każdej półce czy kredensie. Aby nadać góralskiemu wnętrzu autentycznego charakteru, ozdobić można go przy pomocy kamionkowego dzbanka Kwiatek o pojemności 2 l. Doskonale nadaje się on do serwowania napojów, takich jak grzane wino. Dzbanek posiada ergonomiczny uchwyt gwarantujący wygodne użytkowanie oraz profilowany dzióbek, który zapobiega przed przypadkowym rozlaniem napoju. W jaki sposób przechowywać produkty sypkie w kuchni w stylu góralskim? Praktycznym, a jednocześnie gustownym naczyniem na ryż, makaron czy herbatę jest pojemnik ceramiczny z klipsem Tadar Folklor utrzymany w odcieniach bieli i granatu, z kwiatowym motywem.
 
Na naszym blogu znajdziecie garść praktycznych inspiracji odnośnie dodatków do kuchni w stylu retro. Dowiecie się z niego również, jakich akcesoriów nie może zabraknąć w żadnej angielskiej kuchni.
 
Tworząc kuchnię utrzymaną w stylu góralskim, nie zapomnijcie o akcesoriach z naszego sklepu Tadar.pl. To gwarancja codziennych sukcesów w aranżowaniu autentycznego, ludowego wnętrza.