Kwiaty miododajne i drugie życie wyposażenia kuchni – jak to połączyć ze smakiem?

Porady 3.03.2020

Warto więc wabić pszczoły i opiekować się nimi – nawet mieszkając w bloku, możesz to robić. Sprawdź, czym są kwiaty miododajne. Daj drugie życie zużytemu wyposażeniu kuchni. Stwórz piękny i pachnący balkon, taras lub ogrodową instalację przyjazną dla pszczół!


Które kwiaty i rośliny są szczególnie miododajne?

Jest wiele gatunków roślin, które zapewniają pszczołom pokarm i pozwalają na zebranie dużej ilości pyłku potrzebnego do zapylania. Są wśród nich drzewa, kwiaty, krzewy, a nawet zioła. Mając możliwość ich zasadzenia, można bardzo pomóc tym pożytecznym owadom. Warto pamiętać, że istotna jest tu różnorodność. Dzięki niej pszczoły mogą korzystać z naszego wsparcia przez cały okres pylenia – czyli od wiosny do końca lata. Jakie rośliny miododajne możesz posadzić na swoim balkonie, tarasie lub w ogrodzie? Które kwiaty warto wówczas wybrać? Co jeszcze będzie przyjazne pszczołom? W takim wypadku wyśmienicie sprawdza się: lawenda wąskolistna, wrzosy, dalie, chabry, macierzanka, czarnuszka, szałwia, kocimiętka, maliny, truskawki oraz mieszanki ziół jednorocznych lub wieloletnich.


Drugie życie słoików kuchennych

Sadząc i pielęgnując wymienione zioła, kwiaty i inne rośliny przyczyniasz się do ochrony pszczelej populacji, stabilności ekosystemu oraz wspierasz produkcję naturalnych odmian miodu. To jednak nie wszystko, co możesz zrobić dla dobra przyrody. Chcemy cię zachęcić do przemyślenia każdej decyzji o wyrzuceniu elementów wyposażenia twojego domu. Szczególnie w kuchni możesz znaleźć wiele przedmiotów, którym warto dać drugą szansę. Zestawiając ten fakt z planowanym sadzeniem roślin miododajnych, staniesz się zarówno przyjacielem pszczół, jak i gustownie ozdobisz np. balkon. Na pierwszy ogień niech pójdą różnej wielkości słoiki. Pojemne, ozdobne, a nawet te, które są lekko wyszczerbione lub ich zamknięcie się zepsuło. Czasem w braku ideału kryje się największa harmonia. Taki słoik możesz dowolnie ozdobić farbami, lakierami do paznokci lub skorzystać z jego przezroczystych ścianek i skomponować ciekawy układ kamyków, ziemi, żwirku, piasku itd. W transparentnych słoikach możesz też założyć miniaturowy las ozdobny.


Rośliny miododajne, a drugie życie niepotrzebnych produktów

Uszkodzone naczynia nie muszą od razu trafiać do śmietnika. Ich podstawowa funkcja może została zaburzona. Bywa też tak, że powód, dla którego zostały kupione, przestaje być ważny. Przykład? Masz wiaderko do lodu? Jeśli ten element wyposażenia nie sprawdził się w trakcie organizowanych przez ciebie przyjęć, możesz go sprzedać… lub zrobić kolejny krok w kierunku ochrony pszczelego gatunku i stabilności ekosystemu. Nierdzewne wiaderko do lodu bardzo dobrze nadaje się na doniczkę. Jego surowe wzornictwo i solidne wykonanie to podstawowe korzyści dla efektu, który chcesz osiągnąć na przydomowym tarasie lub balkonie. Szczególnie ładnie wyglądają w nim mieszanki ziół i kolorowe, niskie kwiaty. Nie zapominajmy jednak o starych garnkach kamionkowych i garnkach emaliowanych z uszkodzoną powłoką ochronną. Rośliny miododajne zyskają dzięki nim odpowiednie warunki do wzrostu. Pszczoły znajdą kolejne miejsce do zbierania pyłku. Ty natomiast odczujesz satysfakcję, ubarwisz swoje życie i odprężysz się przy mieszance wybranych aromatów. Oto pełen sukces. Codziennie. Trzymaj kciuki za dobrą pogodę!