Nóż do sera — czy do każdego gatunku sera? Sprawdzamy!

Porady 2.11.2019


Idealny nóż do sera miękkiego — czyli jaki?

Sery miękkie, takie jak chociażby camembert czy brie, sprawiać mogą nieco problemów podczas krojenia. Ze względu na specyficzną konsystencję, mogą się one odkształcać lub przyklejać do ostrza. Jak powinno wyglądać krojenie sera tego typu? Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku będą noże, w których ostrzu znajdują się liczne otwory mające na celu zapobiec przed przywieraniem produktu do powierzchni. Czubek takich noży do sera żółtego jest rozwidlony, co w znaczący sposób ułatwia rozdzielanie oraz podawanie ulubionych przysmaków. Do cech charakterystycznych tego typu noży do krojenia sera zaliczyć można również ząbkowane ostrze, która pozwala na wygodne dzielenie produktu na części.
 

Jak wybrać nóż do sera twardego i półtwardego

Do kategorii, jaką są sery twarde oraz półtwarde, zalicza się tak kruche, pikantne przysmaki, jak i ich wersję nieco bardziej kremową i delikatną. Są to między innymi cheddar oraz ementaler. Jaki zestaw noży do serów najlepiej sprawdzi się w tym przypadku? Akcesoria tego typu przybierać mogą rozmaite formy. Do wyboru mamy tutaj zarówno nóż do sera w formie łopatki o kształcie trójkąta, półokrągłej gilotyny z uchwytami po bokach, jak i narzędzie zbliżone swoim wyglądem do tasaka.
 

Na co zwrócić uwagę wybierając zestaw noży do sera?

Na rynku dostępne są różne rodzaje noży do sera. Co warto wziąć pod uwagę wybierając komplet noży? Pierwsza bardzo ważna kwestia to materiał, z którego wykonana została klinga. W znaczącej części przypadków do czynienia mamy z nożami ze stali nierdzewnej. Trudno się temu dziwić — materiał ten posiada bowiem cały szereg zalet. Tego typu noże do krojenia sera feta czy innego gatunku są łatwe w ostrzeniu, czyszczeniu oraz przechowywaniu. Kupując taki produkt można mieć pewność, że posłuży on przez długi czas i będzie w pełni niezawodny. Jeżeli chodzi o rękojeść noży do sera, wykonana może być z drewna lub plastiku. Warto, by była ona wyprofilowana, co ułatwi krojenie serów, zwłaszcza tych twardych.
 
Bogaty wybór wysokiej jakości noży do sera znaleźć można w naszym sklepie internetowym Tadar.pl. Niezwykle praktyczny jest uniwersalny nóż do krojenia sera, który sprawdzi się zarówno w przypadku twardych gatunków, jak i tych nieco bardziej miękkich. Model ten gwarantuje stabilny chwyt nawet przy wilgotnych dłoniach. Nóż posiada ząbkowaną krawędź oraz wyprofilowane ostrze wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Jego rękojeść wykończona została solidnym, odpornym na uszkodzenia tworzywem. Nóż do sera żółtego posiada wycięty w ostrzy napis „Cheese”, dzięki czemu prezentuje się niezwykle efektownie. Zakończony jest on dwoma ząbkami, które ułatwiają nakładanie sera na talerz.
 
Bardzo praktycznym akcesorium do krojenia sera jest deska bambusowa do sera z przymocowanym na stałe nożem. Z jej pomocą wygodnie oraz precyzyjnie można pokroić ulubiony gatunek sera — tak w cienkie plastry, jak i cząstki czy kostkę. Po jednej stronie deski znajduje się solidny nóż strunowy z uchwytem. Wykonany został on ze stali nierdzewnej. Sama deska to natomiast wytrzymałe i odporne na wilgoć drewno bambusowe.
 
Do nakładania pokrojonego sera na talerze najlepiej sprawdzi się łopatka do sera o gładkiej fakturze i prostym kształcie. Posiada ona wyprofilowany kształt, który gwarantuje pewny chwyt i zapobiega przed wyślizgnięciem się produktu z dłoni.
 
Z naszego bloga dowiecie się również, jakie noże kuchenne wybrać.
 
Noże do sera miękkiego i twardego to niezwykle praktyczne akcesoria, dzięki którym ulubione przysmaki pokroicie w zaledwie kilka chwil. Odpowiednio dopasowane, stanowią gwarancję codziennych sukcesów w wygodnym porcjowaniu przysmaków.