Patelnia ceramiczna – 5 rzeczy, które musisz o niej wiedzieć

Porady 9.04.2019
Patelnia ceramiczna – 5 rzeczy, które musisz o niej wiedzieć.


Co to jest patelnia ceramiczna?

Patelnia ceramiczna to inaczej patelnia z powłoką ceramiczną. Wiele osób uważa, że patelnia ceramiczna musi posiadać wewnętrzną stronę wykończoną w białym kolorze – owszem, powłoka ceramiczna często występuje w bieli bądź beżu, ale nie jest to regułą, zdarzają się także czarne patelnie ceramiczne. Wiele osób uważa także, że są to najlepsze patelnie do codziennego użytku. Rzeczywiście, za patelniami ceramicznymi przemawia wiele argumentów – są wytrzymałe i nie rysują się tak łatwo jak inne modele, są bezpieczne dla zdrowia i można na nich smażyć przy użyciu niewielkiej ilości tłuszczu, a nawet bez niego.
Właśnie, co do smażenia bez tłuszczu – patelnie ceramiczne to patelnie non-stick. Co to oznacza? Powłoka non-stick, jaką jest powłoka ceramiczna, to inaczej powłoka nieprzywieralna. Dzięki temu pozwala na zdrowe smażenie bez tłuszczu. Patenie ceramiczne są więc idealnym wyborem dla tych, którzy chcieliby jeść zdrowiej i ograniczyć spożywanie tłuszczów.


Jaka patelnia ceramiczna jest idealna do Twojej kuchni?

Jaką patelnię ceramiczną wybrać? To zależy do czego jej potrzebujemy. Jeśli szukamy patelni uniwersalnej, to powinniśmy pójść w stronę nieco głębszych patelni ceramicznych.  Taka patelnia ceramiczna pozwoli nam na przygotowanie wielu różnorodnych dań – od smażenia mięsa i warzyw, przez przygotowywanie sosów i dżemów, po gulasze i inne dania duszone. Dobrym pomysłem jest wybranie patelni ceramicznej z pokrywką, dzięki czemu zatrzymamy ciepło wewnątrz naczynia. Jeśli natomiast marzy nam się słodkie śniadanie, koniecznie sięgnijmy po patelnię ceramiczną do naleśników. Takie patelnie mają niezwykle niskie ścianki, dzięki czemu naleśniki z łatwością mogą być przewracane na drugą stronę i ściągane z patelni.


Jak czyścić patelnię ceramiczną, aby służyła Ci jak najdłużej?

Nie wiesz jak czyścić patelnię ceramiczną? Wiele osób robi to intuicyjnie, nie zważając na specyfikę materiału, z którego wykonane jest naczynie. A przecież odpowiednie czyszczenie patelni ceramicznej jest niezwykle ważne. Dzięki temu nie zniszczymy naczynia i będzie nam ono służyło przez wiele lat. Patelnie ceramiczne nagrzewają się niezwykle szybko nawet do temperatury 400 °C. Tak rozgrzanej patelni z powłoką ceramiczną nie możemy umieścić pod strumieniem zimnej wody, ponieważ materiał zostanie poddany szokowi termicznemu. Taka gwałtowna zmiana temperatur może doprowadzić do wybrzuszenia się patelni.

Patelnię ceramiczną po zakończeniu gotowania należy odstawić na bok i zaczekać aż ostygnie. Wtedy dopiero możemy umyć patelnię ceramiczną z pomocą ciepłej wody, płynu do mycia naczyń i szmatki bądź miękkiej gąbki. Wszelkie szczotki i druciaki mogą niestety doprowadzić do zarysowania powłoki ceramicznej. Czy możliwe jest mycie patelni ceramicznej w zmywarce? Niestety, nie powinno się tego robić. Mycie patelni ceramicznej w zmywarce może zaszkodzić powłoce. Wynika to ze zbyt dużej siły, jaką detergenty do mycia w zmywarkach posiadają.
Na pierwszy rzut oka ręczne mycie patelni ceramicznej może wydawać się jej wadą i problemem, ale umycie jednego naczynia zajmuje kilkanaście sekund. Czyszczenie patelni ceramicznej według tych kilku prostych zasad jest konieczne, jeśli chcemy cieszyć się sprawnie działającą patelnią ceramiczną przez wiele lat.


Czy porysowana patelnia ceramiczna jest szkodliwa?

A co jeśli już dojdzie do porysowania powłoki ceramicznej? Po pierwsze powłoka ceramiczna jest dość odporna – z pewnością bardziej odporna niż teflonowa. Oczywiście nie oznacza to, że mamy o nią nie dbać i testować jej granice wytrzymałości. Po drugie ceramika jest materiałem niezwykle przyjaznym środowisku, ale i naszemu zdrowiu – nie zawiera w sobie żadnych szkodliwych substancji i jej używanie nie wpływa na właściwości czy smak potraw.

Natomiast przekonanie o tym, że porysowana patelnia może szkodzić zdrowiu, wzięło się z faktu, że w patelniach teflonowych wielu producentów stosowało się w przeszłości kwas perfluorooktanowy (PFOA). Zarysowanie takiej patelni prowadziło do uwolnienia się tej szkodliwej dla zdrowia substancji do potraw. Na szczęście obecnie patelnie są w pełni bezpieczne i porysowana powłoka nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia.


Która patelni lepsza – ceramiczna czy teflonowa?

Wspomnieliśmy o patelni teflonowej. Która z tych patelni jest lepsza – patelnia ceramiczna czy teflonowa? Prawda jest taka, że oba modele sprawdzą się w codziennym gotowaniu. Mycie patelni ceramicznej wygląda identycznie jak mycie patelni teflonowej – nie można myć ich w zmywarce i wkładać nagrzanych pod wodę. Różnice pomiędzy patelnią ceramiczną i teflonową to sama powłoka – ceramiczna jest bardziej odporna na zarysowania i w przypadku tej pierwszej mamy pewność, że brak w niej szkodliwej substancji PFOA. Jednakże jeśli odpowiednio dbamy o patelnię teflonową i nie doprowadzamy do zarysowania powierzchni, możemy z niej spokojnie korzystać. Patelnie z powłoką ceramiczną mogą być nagrzewane do wyższych temperatur niż patelnie teflonowe, ale z drugiej strony patelnie teflonowe są nieco tańsze niż ceramiczne. Tak naprawdę każdy z tych modeli ma swoje mocne strony i to od naszych potrzeb zależy, po jaką patelnię sięgniemy. Jedno jest pewne – na każdej z nich przygotujemy pyszny obiad.