Pierniczki świąteczne – przepis na pierniki alpejskie, norymberskie, wegańskie i nie tylko!

Porady 13.12.2022

Ciasto na pierniczki – przepis na ok. 30 pierników świątecznych

1. Potrzebujesz 320 g maki pszennej, czyli ok. 2 szklanek. Całość przesiej prosto na stolnicę. Następnie podgrzej 2 łyżki miodu np. w kubku emaliowanym i dodaj je do mąki. Użyj noża, by dokładnie „wsiekać” miód. Następnie to samo zrób z 160 g cukru (ok. 2/3 szklanki), sodą oczyszczoną (1,5 łyżeczki), połową łyżeczki kakao i 20 g przyprawy do pierników.

2. Teraz dodaj do całości 2 łyżki masła, a także 1 jajko. Wymieszaj (tak, cały czas nożem). W następnej kolejności podgrzej 60 ml mleka i dodawaj je stopniowo do już „posiekanego” ciasta. Gdy masa będzie jednolita i plastyczna, uformuj ją w kulę i przez 10 minut wyrabiaj ręcznie na stolnicy.

3. Posyp stolnicę odrobiną mąki i rozwałkuj przygotowane ciasto. Najlepsza grubość przy tych proporcjach, jeśli chcesz zrobić ok. 30 pierniczków na święta, to będzie 0,5 cm. Teraz weź swoje ulubione wykrawacze lub foremki do pierników i zacznij tworzyć kształty. Postaraj się jak najlepiej wykorzystać ciasto. Ze skrawków ponownie ugnieć kulę i rozwałkują ją. Rób tak do momentu, aż całe ciasto zniknie.

4. Wykrojone pierniczki układaj na dużej blaszce z piekarnika wyłożonej papierem do pieczenia. Postaraj się, by pomiędzy piernikowymi choinkami, ludzikami, bałwankami, sankami, gwiazdkami i innymi kształtami było ok. 2 cm odległości.

5. Roztrzep 1 jajko i posmaruj nim z wierzchu wszystkie pierniki jeszcze przed włożeniem do piekarnika. Piecz w 180 st. C przez 8-10 minut, bez termoobiegu, używając programu z włączoną górną i dolną grzałką.

6. Dekorowaniem takich pierników możesz zająć się po ich całkowitym ostygnięciu, gdyż wtedy odpowiednio stwardnieją. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wsypać je do puszki, a ozdabianiem takich pierniczków zająć się np. w przeddzień Wigilii, więc możesz spokojnie zrobić je wcześniej. Warto też dodać, że ciasto z tego przepisu możesz zagnieść i przechowywać w lodówce, w dolnej szufladzie, zawinięte np. w folię spożywczą. Nie musisz od razu piec, tylko masz możliwość rozplanowania sobie zadania na kilka etapów. Fajnie, prawda?


Szybkie pierniczki – prosty przepis na pierniki

Powyższy przepis na ciasto piernikowe jest chyba najszybszy i najłatwiejszy do opanowania. Daje też bardzo dużo możliwości. Jeśli więc chcesz sprawnie zrobić klasyczne pierniczki do dekorowania, to nie wahaj się ani chwili. Lukier na pierniczki oraz inne dekoracje – perełki, cukrowe gwiazdeczki, jadalny brokat, a nawet kolorowe posypki – będą się z nimi bardzo dobrze komponowały. Jedyne, o czym musisz pamiętać to to, by dobrze się bawić. Rozwałkowując takie ciasto cieniej niż w przepisie, uzyskasz bardzo chrupiące pierniki bożonarodzeniowe. Grubsze ciasto sprawi natomiast, że będą miękkciejsze i bardziej puszyste. Zadbaj, by mieć dużą puszkę do ich przechowywania, wtedy przez wiele długich dni nie stracą swoich walorów.


Jak zrobić pierniczki nadziewane? Przepis na miękkie pierniki

W tym przypadku po raz kolejny możesz wykorzystać powyższy przepis. Proporcje składników, sposób przygotowania, nawet grubość rozwałkowania, wszystko będzie tu takie samo. Zmiany oczywiście są, no i musisz liczyć się z tym, że zamiast 30 pierników zrobisz z tych składników tylko połowę. Najważniejsze, o czym musisz wiedzieć, to w tym przypadku:

  • Zamiast mleka możesz wykorzystać likier pomarańczowy lub sok z pomarańczy
  • Wycinaj zawsze pary kształtów, na jednym układaj łyżeczkę nadzienia, a drugą zakryj je i sklej palcami pierniczek na bokach
  • Układając pierniki na blaszce z papierem do pieczenia, zachowaj odstęp pomiędzy nimi ok. 3 cm
  • Temperatura w piekarniku pozostaje ta sama, ale czas pieczenia należy wydłużyć o ok. 3 minuty, czyli do 10-13 minut
  • Smarowanie roztrzepanym jajkiem przeprowadź po sklejeniu pierników
  • To też świetna okazja, aby zrobić miękkie pierniczki z nadzieniem oraz w czekoladzie (polewę nakładaj, gdy dobrze ostygną)


Pierniki alpejskie – domowe i miękkie pierniczki alpejskie

1. Żeby przygotować takie miękkie pierniczki polane mleczną czekoladą, przygotuj sobie dużą miskę. Może być taka nierdzewna lub miska miksera, gdyż to urządzenie wiele ułatwia podczas robienia pierników alpejskich.

2. Najpierw do miski należy wsypać suche składniki tzn. 250 g mąki pszennej lub razowej, 1 łyżkę kakao, 1 łyżkę przyprawy piernikowej, pół łyżeczki cynamonu, płaską łyżeczkę sody oczyszczonej i 4 łyżki cukru. Wszystko dokładnie wymieszaj łyżką.

3. Teraz przygotuj sobie rondelek i rozpuść w nim 80 g masła lub oleju kokosowego. Dodaj też 100 g miodu jasnego (np. lipowego). Nie podgrzewaj zbyt mocno.

4. Rondel odstaw i ostudź jego zawartość. W osobnej miseczce utrzyj 2 żółtka. Przestudzony miód z masłem lub olejem dodaj do miski z suchymi składnikami. W połowie mieszania dodaj też 2 łyżki jogurtu naturalnego.

5. Na koniec do miski dodaj utarte żółtka. Wymieszaj na gładką masę. Rób to delikatnie, aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Możesz również pomóc sobie mikserem i końcówkami do wyrabiania ciasta.

6. Powstałe ciasto wyłóż na stolnicę podsypaną mąką. Chwilę wyrabiaj je dłońmi, a następnie uformuj kulę i rozwałkuj na grubość 8 mm. Teraz możesz wycinać swoje ulubione kształty. Wykorzystaj całej ciasto.

7. Wycięte pierniki układaj na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Pomiędzy nimi zachowaj odstęp przynajmniej 2 cm. Z podanych proporcji powinno wyjść ci ok. 25 sztuk.

8. Wszystkie pierniki posmaruj z wierzchu rozbełtanym jajkiem. Piekarnik rozgrzej do 180 st. C. Ustaw program pieczenia góra-dół, bez termoobiegu. Włóż blachę i piecz pierniczki alpejskie przez 8 minut.

9. Po wyjęciu pierników przestudź je całkowicie, a następnie zrób polewę czekoladową i polej każdy z nich. Polewę przygotujesz z 4 łyżek śmietany kremówki i tabliczki mlecznej czekolady. Możesz też rozpuścić samą czekoladę, wtedy polewa będzie gęściejsza.


Pierniki norymberskie – sprawdzony przepis

To naprawdę wyjątkowe pierniczki. Charakteryzuje je nie tylko bogactwo smaku, ale również specjalna receptura, która wręcz sprawia, że cieknie ślinka. No i są polane czekoladą lub lukrem. Nie musisz mieć foremki do pierników lub specjalnych wykrawaczy do pierniczków. Właściwie, aby zrobić pierniczki norymberskie, wystarczy ci… w zasadzie to niespodzianka, więc sprawdź koniecznie nasz przepis na ok. 36 sztuk. Możemy powiedzieć na razie tyle, że są okrągłe.


Pierniki norymberskie – składniki na ok. 36 pierniczków

  • Cukier biały (300 g)
  • Jajka rozmiar M w temp. pokojowej (6 sztuk)
  • Cukier wanilinowy (2 łyżeczki)
  • Posiekane orzechy włoskie (50 g)
  • Posiekane orzechy laskowe (240 g)
  • Zmielone orzechy laskowe (240 g)
  • Kandyzowana skórka pomarańczy, drobno posiekana (100 g)
  • Kandyzowana skórka cytrynowa, drobno posiekana (100 g)
  • Cytryna i pomarańcza (po 1 sztuce)
  • Przyprawa do piernika (ok.15 g)
  • Okrągłe opłatki 7-8 cm (40 sztuk)
  • Czekolada mleczna (1 tabliczka)


Jak zrobić świąteczne pierniczki norymberskie?

1. Cukier, cukier wanilinowy i jajka miksuj tak długo, aż uzyskasz puszystą masę a’la kogel-mogel.

2. Ustaw mikser na niskie obroty i dodaj do miski z jajkami kandyzowane skórki, wszystkie orzechy, skórkę świeżo startą z cytryny i pomarańczy oraz przyprawę do piernika.

3. Szczelnie zabezpiecz miskę z ciastem folią spożywczą. Wstaw naczynie do lodówki na 24 godziny.

4. Blachę wyłóż papierem do pieczenia. Rozłóż na nim okrągłe opłatki, zachowując kilka centymetrów odstępu.

5. Użyj łyżeczki, by wyłożyć na każdy opłatek przygotowane ciasto na pierniczki norymberskie. Zrób to tak, by był mały odstęp od brzegów opłatka.

6. Tak przygotowaną blachę włóż do piekarnika rozgrzanego do temperatury 200 st. C. Piecz przez 13-15 minut, używając programu góra-dół bez termoobiegu.

7. Upieczone pierniki norymberskie pozostaw przez 5-10 minut na blaszce. Do całkowitego wystudzenia przełóż je na kratkę.

8. Roztop czekoladę w kąpieli wodnej. Posmaruj nią z wierzchu pierniczki świąteczne. Zostaw do zastygnięcia i gotowe!


Pierniki wegańskie – jak zrobić takie pierniczki świąteczne?

Żeby zrobić pierniczki wegańskie, wystarczy przyjrzeć się podstawowemu przepisowi na ciasto piernikowe i dokonać kilku strategicznych zmian. Skoro ma to być receptura wegańska, wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego muszą zniknąć. Nie ma tego dużo, ale jednak wymaga odpowiedniej korekty, by wszystko udało się perfekcyjnie. Na koniec warto by je jeszcze polukrować, więc weź 2 szklanki cukru pudru, łyżkę soku z cytryny i 4 łyżki zalewy z ciecierzycy konserwowej (tzw. aquafaby). Wymieszaj, aż całość będzie aksamitna, nakładaj rękawem cukierniczym i gotowe. Tymczasem… przepis na pierniki wegańskie wymaga następującej korekty podstawowej receptury:

  • Miód musi być oczywiście sztuczny. Możesz też zastosować zamiast niego syrop z agawy lub klonowy
  • Zamiast masła wykorzystaj ogólnodostępny olej kokosowy
  • Podmień mleko zwykłe na roślinne, np. migdałowe lub sojowe
  • Nie wylewaj też aquafaby (wody z ciecierzycy konserwowej), ponieważ 2-3 łyżeczki tego składnika zastąpią ci w przepisie… 1 jajko