Plama z długopisu – jak ją usunąć?

Porady 13.01.2021


Usuwanie plam z długopisu na ubraniu

Sprawdzaliśmy już, jak usunąć plamy z kawy domowymi sposobami. Tym razem będzie trudniej. Atrament z długopisu wnika głęboko i barwi mocno, niezależnie od koloru. Walka z tuszem na ubraniach musi więc wystawić twoją cierpliwość na próbę. Lepiej, jeśli plama z długopisu nie zdążyła jeszcze zaschnąć. Z drugiej strony warto użyć wówczas rękawice gumowe, gdyż atrament trudno zmyć nawet ze skóry. Wywabianie plam z długopisu można spróbować przy użyciu:
 
 • Wody, szmatki i kwasku cytrynowego (zwilżamy świeżą plamę i ścieramy jak najwięcej tuszu, następnie posypujemy dokładnie kwaskiem cytrynowym i po 5-7 minutach płuczemy intensywnie – najlepiej działa w przypadku ubrań wełnianych lub jedwabnych)
 • Wody, lakieru do włosów i ręczników papierowych (namoczoną plamę na materiale podkładamy papierowym ręcznikiem, potem obficie spryskujemy lakierem do włosów i przykrywamy drugim ręcznikiem – tusz powinien się rozpuścić i wniknąć w papier, a reszta z dużym prawdopodobieństwem zejdzie w normalnym praniu)
 • Ciepłego alkoholu, soku z cytryny lub octu (kilkakrotnie nasączamy, delikatnie przemywamy i spłukujemy, później wystarczy wyprać w pralce – sprawdzi się wyśmienicie przy odzieży z lnu i bawełny)
 • Szarego mydła (nacieramy mocno szarym mydłem, zostawiamy na godzinę i pierzemy – sprawdzona metoda na usuwanie plam z tuszu długopisu na grubym materiale jeansów)
   


Skóra a usuwanie plam z tuszu od długopisu

Odplamiacz lub wywabiacz długopisu do skóry naturalnej, czy też sztucznej można kupić jako gotowy preparat. My jednak znamy całkiem ekologiczny sposób, aby w newralgicznym momencie go zastąpić. Jak zawsze przydadzą się ścierki, choć warto wybrać te czarne, aby wywabiony tusz nie pozostał później na nich widoczny. Nawilżamy miejsce wilgotnym materiałem, jednocześnie ścierając jak najwięcej tuszu. Możesz użyć też do tego pasków taśmy klejącej! Następnie z pomocą wacika lub patyczka do uszu nasączonego ciepłym spirytusem powoli i sukcesywnie rozpuszczamy i ścieramy plamę z wkładu od długopisu. Jak widzisz, nawet najprostsze wyposażenie domu może ci pomóc uratować sytuacje. Mopy, miotły, myjki, szczotki, zmiotki… one muszą poczekać na bardziej klasyczne dni sprzątania.


Inne domowe sposoby na usuwanie plam z długopisu

Nawet nie podejrzewasz, jak wiele jest ekologicznych środków do usuwania plam z tuszu od długopisu. Nie potrzebujesz do tego całego wiadra detergentów. Niektórych nawet my nie podejrzewaliśmy o takie możliwości, ale jednak się sprawdzają. O czym mowa? Gdy przyjdzie ta chwila, gdy konieczne będzie usuwanie plam z atramentu długopisu w twoim domu, skorzystaj koniecznie również z:
 
 • Papki stworzonej z soku z cytryny oraz sody oczyszczonej (wywabisz tym tusz nawet z mebli oraz ślady markera na szkle)
 • Kwaśnego lub surowego mleka (usuwanie plam z długopisu na powierzchniach okleiny i drewnianych)
 • Kremu do golenia lub do rąk (nakładasz dużą ilość, lekko wklepujesz, a po ok. kwadransie zmywasz zimną wodą)
 • Pasty do zębów (dobra do materiałowych tapicerek, warto powtórzyć jej użycie kilkukrotnie)
 • Gumki do mazania i ścierania ołówka (to sposób na wywabienie plam z twardych powierzchni mebli)