Płyn do dezynfekcji powierzchni w domu – jak go zrobić?

Porady 20.04.2020


Dezynfekcja powierzchni z domowym płynem – dlaczego warto?

Środki dezynfekujące ze sklepu składają się z wielu substancji niekoniecznie przyjaznych środowisku. Oczywiście skuteczności nie można im odmówić, jednak równocześnie są także bardzo niebezpieczne, jeśli dostaną się np. do oczu. Trzeba z nich korzystać w rękawiczkach ochronnych i dbać, aby przebywający w domu maluch nie odnalazł ich przypadkiem podczas zwiedzania mieszkania. Płyn do dezynfekcji powierzchni domowej roboty to natomiast mniej zmartwień i 100% naturalnych substancji. Zrobisz go szybko, a pod względem skuteczności jest dobrą alternatywą dla sklepowych preparatów do dezynfekcji. Ograniczasz też ilość plastikowych opakowań, gdyż taki płyn po zrobieniu możesz wlać do uniwersalnego atomizera lub butelki. Nie będzie cię to kosztować zbyt wiele – płyn do dezynfekcji powierzchni przyda się w każdym domu.


Płyn do dezynfekcji powierzchni – jak zrobić?

Wiesz, że możesz go zrobić w swoim ulubionym zapachu? Wystarczy tylko kilka składników, aby stworzyć zapas domowego preparatu do dezynfekcji powierzchni, a nawet podłogi. Znamy dobry przepis na taki preparat. Składniki zamówisz wygodnie przez internet. Wiele z nich znajdziesz także w pobliskiej aptece. Oto co trzeba zrobić:

1. Przygotuj czysty i zakręcany pojemnik na płyn, a następnie wlej do niego 833 ml spirytusu 96%
2. Następnie dodaj wodę utlenioną 3% (42 ml)
3. Na koniec wzbogać mieszankę o 15 ml gliceryny 98% (dzięki niej możesz w ten sposób dezynfekować również dłonie)
4. Do 1000 ml uzupełnij wodą destylowaną


Preparat do dezynfekcji powierzchni – uniwersalny i skuteczny

Dezynfekcja powierzchni połączona z zasadami dokładnego mycia dłoni pozwolą ci zadbać o bezpieczeństwo rodziny. Dom powinien być przecież bastionem bezpieczeństwa, w którym wszyscy czują się swobodnie i dobrze. To miejsce, do którego wraca się codziennie. W wielu przypadkach to także ośrodek interakcji społecznych, zabawy, nauki, pracy itd.

Aby uzyskać środki dezynfekujące, które pomogą ci w dezynfekcji domu, możesz postawić również na naturalne olejki o odpowiednich właściwościach. Dzięki temu preparat do dezynfekcji powierzchni będzie nie tylko skuteczny, ale i wypełni twój dom przyjemnym zapachem. Możesz np. zmieszać 300 ml spirytusu z:
- olejkiem lawendowym (20 kropel, właściwości przeciwzapalne),
- olejkiem tymiankowym (60 kropel, przeciwbakteryjny i przeciwzapalny)
- olejkiem z drzewa herbacianego (60 kropel, właściwości antyseptyczne).
Wszystko przelej do butelki ze spryskiwaczem i gotowe!