Mycie rąk – jak robić to dobrze? Krok po kroku

Porady 16.04.2020


Higieniczne mycie rąk – dlaczego to takie ważne?

Dłonie są jednymi z najbardziej zapracowanych części ciała. Wiele małych, codziennych sukcesów spotyka cię właśnie dzięki ich zręczności. Wystarczy jednak, że dotkniesz czegoś, na czym znajdują się bakterie lub wirus. Następnie mimowolnie potrzesz okolicę ust lub oczu. Niebezpieczne mikroorganizmy mogą kryć się na banknotach, opakowaniach produktów, ławce w parku, poręczy w tramwaju, a nawet klamce drzwi, czy dłoni drugiego człowieka. Wdrożenie odpowiedniej procedury mycia i dezynfekcji rąk jest więc bardzo istotne, aby zapobiegać tego rodzaju zakażeniom. Za każdym razem, gdy wychodzisz z domu, ponosisz pewne ryzyko. Inni domownicy również, bo jeśli zapomnisz umyć ręce lub zbagatelizujesz zasady higieny rąk. A wystarczy tylko woda i mydło. Miej je zawsze przy sobie, a w szczególnych sytuacjach posiłkuj się preparatami do odkażania dłoni.


Instrukcja mycia rąk krok po kroku

Podczas mycia dłoni liczy się dokładność. Warto skupić się w tym czasie jedynie na namydleniu rąk, gdyż tylko dzięki temu nie zapomnisz o żadnej ze stref, w której mogą czaić się zarazki. Prawidłowe mycie rąk powinno trwać ok. 30 sekund, w tym czasie:

1. Używając ciepłej wody, zwilż ręce i nałóż mydło na ich wewnętrzną część.
2. Energicznie namydl wnętrze dłoni, pocierając je o siebie przez kilka sekund.
3. Teraz nanieś mydlaną pianę w przestrzeni pomiędzy palcami, splatając je w trakcie mycia.
4. Nie zapomnij o kciuku! Złap go drugą ręką i również dokładnie namydl u obu dłoni.
5. Teraz umyj dokładnie wierzch każdej dłoni (od czubków palców, aż poniżej linii nadgarstka).
6. Na koniec dokładnie namydl nadgarstki dookoła.
7. Spłucz mydliny i osusz dłonie.


Techniki mycia i dezynfekcji rąk – nie zapomnij o…

Częste mycie rąk jest bardzo ważne. Szczególnie dotyczy to np. dzieci, które potrafią być niezwykle beztroskie co do zasad higieny. Przekaż więc swojemu maluchowi instrukcję mycia rąk. Róbcie to wspólnie. Jego czyste dłonie to też większe bezpieczeństwo całej rodziny. Róbcie to przed przygotowaniem posiłku, w trakcie tworzenia dań, przed jedzeniem, po wizycie w toalecie, po spacerze, po zabawie, po powrocie z zakupów, po wypakowaniu zakupów, po wynoszeniu śmieci, po kichnięciu lub wydmuchaniu nosa i za każdym razem, gdy dotknięcie czegoś może wiązać się z przeniesieniem bakterii i wirusów do twojego domu. Mydelniczka lub dozownik do mydła w płynie powinny stać zarówno w kuchni, jak i w łazience. Ty natomiast podczas mycia rąk nie zapomnij o takich miejscach jak przestrzeń u nasady palców, paznokcie, zewnętrzna krawędź dłoni, czy też kciuki. Zaopatrz swój dom również w płyny do dezynfekcji na bazie alkoholu. Pamiętaj jednak, że wysuszają one mocno skórę, więc warto zadbać również o zapas kremów nawilżających.