Sałatka jarzynowa. Tradycyjny przepis babci

Porady 19.03.2023

Tradycyjna sałatka jarzynowa z mnóstwem ugotowanych warzyw, ugotowanymi na twardo jajkami, majonezem i musztardą to obowiązkowy element świątecznego jadłospisu. W wielu domach jarzynową podaje się także na inne uroczystości rodzinne. Jak przygotować pyszną sałatkę jarzynową, która przypomni ci swoim smakiem czasy dzieciństwa? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Tradycyjna sałatka jarzynowa, czyli jak zrobić sałatkę jarzynową

Przepis babci na sałatkę jarzynową to wiedza, którą przekazuje się z pokolenia na pokolenie. Sałatka jarzynowa należy do polskiej tradycji i dla wielu z nas jest tak samo ważna, jak świąteczny karp czy wielkanocny żurek. U każdej gospodyni tradycyjna sałatka jarzynowa będzie smakować inaczej. Jedni używają do niej majonezu i musztardy, inni wrzucają jeszcze jogurtu naturalnego dla lekkości. Niektóre babcie dodawały do swojego przepisu na jarzynową odrobinę jabłek, inne zaś podmieniały groszek konserwowy na wersję świeżą. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak przygotować tradycyjną sałatkę jarzynową po polsku, w której skład wchodzą ugotowane ziemniaki, ogórki kiszone, marchewka, seler, pietruszka, groszek oraz jajka, to dobrze trafiłeś. Z przyjemnością podzielimy się z tobą przepisem na najlepszą sałatkę jarzynową – dokładnie taką jak u babci.

Sałatka jarzynowa – przepis babci

Pyszna sałatka jarzynowa babci to taka, w której przygotowanie wkłada się swoje serce. Poza sercem należy zadbać o odpowiedni sprzęt potrzebny do jej przygotowania. Jeśli zamierzasz przyrządzić sporą ilość sałatki, potrzebne ci będą co najmniej dwa garnki (najlepiej garnki ze stali nierdzewnej lub emaliowanej). Do gotowania warzyw na sałatkę wybierz garnki o grubym dnie. 

Ugotowane warzywa należy obrać i pokroić. Szkoły przyrządzania jarzynowej są różne – niektórzy pozostawiają ziemniaki oraz ogórki ze skórką, inni zaś obierają jarzyny jeszcze przed ugotowaniem. Proces obierania warzyw bywa wolny i monotonny, dlatego warto przyspieszyć go nieco, zamieniając nóż na obieraczkę. 

Obrane, ugotowane warzywa należy pokroić w kostkę – jej wielkość nie jest z góry narzucona, a w każdym domu kroi się inaczej. Jeśli czeka się krojenie kilku kilogramów warzyw, warto zastanowić się nad użyciem do tego krajalnicy. Pokrojone jarzyny należy przełożyć do dużej miski – im większe będzie naczynie, tym łatwiej ci będzie wymieszać ze sobą wszystkie składniki.

Skoro masz już potrzebny sprzęt, pora żebyś dowiedział się, jakie składniki wybrać do przyrządzenia najlepszej tradycyjnej sałatki jarzynowej z babcinego przepisu.

Jakie składniki są potrzebne do sałatki jarzynowej?

Nie ma sałatki jarzynowej bez jarzyn – to oczywiste! Do jarzynowej zazwyczaj używa się ugotowanych ziemniaków typu AB, ogórków kiszonych, całej włoszczyzny, ugotowanych na twardo jajek i groszku konserwowego.

Skład sałatki można wzbogacić o jabłko, selera naciowego lub kukurydzę konserwową i odmienić jej smak, chociaż w tradycyjnych przepisach tych składników nie znajdziesz. Niektórzy dodają do sałatki nawet cebulę, a ogórki kiszone zamieniają na ogórki konserwowe. Jarzynowa to ten rodzaj potrawy, do której można dodać wszystko, a i tak będzie smakowała wybornie.

Nie należy zapomnieć o dwóch niezwykle istotnych składnikach – musztardzie i majonezie, bo to właśnie one czynią jarzynową tak pyszną. Żeby polepszyć jej smak, należy użyć przypraw, wystarczy sól i pieprz. Dla odświeżenia smaku sałatki można dodać do niej posiekaną natkę pietruszki lub koperek.

Sposób wykonania sałatki jarzynowej

Zamierzasz przygotować pyszną jarzynową na Wielkanoc? Przygotowaliśmy dla Ciebie przepis na sałatkę jarzynową babci, który zwali z nóg wszystkich domowników.

Składniki:

  • 7 ziemniaków typu AB,

  • marchew – 5 szt.,

  • 2 pietruszki,

  • 1 seler,

  • 5 jajek na twardo,

  • 7 ogórków kiszonych,

  • puszka groszku konserwowego,

  • słoik ulubionego majonezu,

  • mały jogurt naturalny,

  • słoik musztardy sarepskiej,

  • sól,

  • pieprz,

  • natka pietruszki.

Akcesoria:

  • nóż,

  • deska do krojenia,

  • duża miska,

  • garnek.

Przygotowanie:

Warzywa okopowe starannie umyj i ugotuj w osolonej wodzie (czas gotowania powinien wynosić mniej więcej 15-20 minut). Ugotuj również jajka na twardo i obierz skorupki. Odczekaj, aż składniki wystygną i pokrój je w drobną kostkę. Ogórki starannie odsącz z wody i pokrój. Wszystkie składniki wrzuć do miski, a następnie dodaj groszek. Składniki starannie wymieszaj. Do miski dodaj majonez, musztardę oraz jogurt. Na sam koniec przypraw solą, pieprzem i posiekaną pietruszką. Sałatkę wymieszaj i odstaw do lodówki na kilka godzin. 

Na naszym blogu proponujemy nie tylko sprawdzony przepis na sałatkę jarzynową. Znajdziesz tam inspiracje na każde święta – Boże Narodzenie, Wielkanoc i wszystkie inne możliwe okazje.

czytaj także:

Sałatka jarzynowa w lekkiej wersji bez majonezu

Jaka sałatka na Sylwestra?

Sałatka z serem pleśniowym – niejeden pomysł na lekki posiłek

3 przepisy na sałatki do dań z grilla

Potrawy wielkanocne – 3 proste przepisy na tradycyjne dania wielkanocne