Stolnica drewniana czy plastikowa?

Porady 6.06.2019
 

Tradycyjne stolnice drewniane

Rodzajem stolnicy, którą większość z nas zna z kuchni swoich babć jest drewniana. Z jakiego drewna produkuje się stolnice drewniane? W przeszłości do tego celu najczęściej stosowano jego wersję lipową. Dziś jednak odchodzi się od tego rodzaju drewna, zastępując go między innymi bukowym. Do jego cech charakterystycznych zaliczyć można między innymi twardość, a co za tym idzie — odporność na uszkodzenia. Co więcej, drewno bukowe nie posiada mocnych olejków zapachowych. Innymi gatunkami drewna używanymi do produkcji tac drewnianych są grabowe, topolowe oraz klonowe. Równie dużą popularnością cieszą się stolnice bambusa, które są bardzo trwałe, a co więcej — szybko schną. Aby mieć pewność, że taka stolnica posłuży nam przez długi czas, przed pierwszym użyciem należy ją zaimpregnować. W przeciwnym wypadku, podczas codziennego jej użytkowania dochodzić mogłoby do wsiąkania wody, prowadząc do trwałego uszkodzenia. Do impregnacji stolnicy najlepiej wykorzystać olej mineralny dedykowany powierzchniom drewnianym. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by użyć oleju słonecznikowego, rzepakowego lub oliwy z oliwek.


Praktyczne stolnice silikonowe

Drewno to nie jedyny materiał wykorzystywany do produkcji stolnic. W ostatnim czasie bardzo dużą popularnością cieszą się stolnice silikonowe. To świetna alternatywa dla ich klasycznej wersji. Taka stolnica nie ślizga się po powierzchni blatu i nie przykleja do niej (zasługą tego jest specjalna, nieprzywieralna warstwa), a co więcej — po zakończonej pracy wystarczy ją zwinąć i schować do szuflady. Stanowi to idealne rozwiązanie dla posiadaczy niewielkich kuchni. To jednak nie koniec jej zalet — jest ona także bardzo łatwa w czyszczeniu. Niektóre modele z powodzeniem można myć w zmywarce. Często spotkać można się także z silikonowymi stolnicami z narysowanymi miarkami pomocniczymi, które ułatwiają wycięcie ciasta o idealnym kształcie czy wielkości. Tego typu produkty dostępne są w różnych rozmiarach i kolorach.


Gdzie kupić stolnicę drewnianą i silikonową?

W sklepie internetowym Tadar.pl znaleźć można różnego rodzaju stolnice drewniane oraz silikonowe maty na stół. Przykładem pierwszych z nich jest stolnica bambusowa dwustronna Tadar 58x38 cm. Z jej pomocą wyrobić można zarówno ciasto drożdżowe, jak i to niezbędne do przyrządzenia pizzy. Doskonale sprawdzi się ona także podczas krojenia mięs czy warzyw. Stolnica ta jest twarda, odporna na ścieranie i uszkodzenia, a co więcej — nie tępi ona noży. Dwustronna budowa w znaczący sposób wydłuża jej żywotność. Stolnica drewniana posiada także praktyczne rowki, w których zbiera się nadmiar soku z krojonych owoców i warzyw. Jako stolnicę wykorzystać można deskę do krojenia Tadar Colorino 29x37,5 zielone jabłko (dostępne są tutaj również inne jej kształty, między innymi gruszki czy cytryny) wykonaną z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Produkt ten jest odporny na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne, a znajdujący się w górnej części otwór pozwala na zawieszenie jej w dowolnym miejscu, na przykład nad kuchennym blatem.

Żaden miłośnik gotowania nie może się obyć również bez form i blach do pieczenia. Szczegółowe informacje na ich temat znaleźć można we wpisie Formy i blachy do pieczenia – 3 obowiązkowe rozwiązania! W naszym sklepie internetowym zaopatrzyć można się również w funkcjonalne akcesoria do pieczenia takie, jak foremki co ciastek czy rękawy cukiernicze.
Stolnica to niezwykle praktyczny produkt, który w znaczący sposób ułatwi nam przygotowywanie ulubionych potraw.