Szkliwo reaktywne – co to takiego?

Aktualności Porady 14.11.2022

Nie wszystko szkliwo reaktywne co się świeci!

Szkliwo może być błyszczące lub matowe. Na naczyniu można nawet łączyć oba typy. Należy jednak pamiętać, że nie każde szkliwo jest reaktywne. Zwykłe szkliwo nakładane na porcelanę nie powoduje reakcji, która zmienia jego wygląd w kontakcie z naczyniem oraz podczas wypalania. Może być ono bezbarwne lub kolorowe. Może ochraniać wzór ozdobny lub być dla niego bazą (tzw. dekoracja podszkliwna i naszkliwna), ale efekt będzie zawsze powtarzalny, zwłaszcza jeśli produkt zdobiony jest mechanicznie. Szkliwo reaktywne sprawi natomiast, że każde naczynie będzie wyglądać podobnie, ale nigdy tak samo.

 

Najważniejsza cecha szkliwa reaktywnego

Metoda ta dąży do osiągnięcia jak najbardziej naturalnego efektu dekoracji porcelany. Znaczy to, że takie produkty wyglądają jak wyroby rzemieślnicze. Choć barwa jest powtarzalna, przejścia pomiędzy odcieniami mogą układać się różnie. Jeśli występują paski, kropki lub inne dekoracje, to zawsze w różnym ułożeniu, rozmiarze i zagęszczeniu. Dlaczego? Bo najważniejszą cechą szkliwa reaktywnego jest unikalny efekt. Naczynia pokryte takim szkliwem wyglądają właśnie, jak wykonane i dekorowane ręcznie przez rzemieślnika. Zastawa zbudowana z takiej porcelany jest więc zawsze jedyna w swoim rodzaju.

 

Szkliwo reaktywne – czy warto?

Porcelana pokryta szkliwem reaktywnym nie zawiera domieszek metali ciężkich. Nie ważne czy na niej jesz, czy z niej pijesz, ponieważ jest w pełni bezpieczna dla środowiska i twojego zdrowia. Co więcej, reakcja, która stworzyła unikalny wzór na naczyniu, została w pełni zakończona, więc nie musisz obawiać się, że jej użytkowanie i kontakt z gorącymi potrawami lub napojami wpłynie na efekt estetyczny, czy też sam rysunek i barwę talerzy, filiżanek lub salaterki. Nawet jeśli taki element umyjesz w zmywarce. Nie ma obaw, już zawsze pozostanie tak unikatowy, jak w dniu zakupu. Wyjątkiem jest zastawa ze szkliwem reaktywnym z elementami metalicznymi malowanymi ręcznie. Wówczas nie powinno się takich talerzy, kubków lub innych elementów myć w zmywarce, a tym bardziej używać w kuchence mikrofalowej.