Ziemniaki z piekarnika – prosty przepis na pyry z gzikiem

Porady 17.08.2023

Kartofle z piekarnika w mundurkach – sposób przygotowania

Wszystko zaczyna się od wyboru odpowiednich ziemniaków. Udane pyry z gzikiem to kartofle młode lub odmiana przeznaczona do gotowania. Bardzo często są one oznaczone właśnie w taki sposób. Stworzenie posiłku ułatwi ci również, gdy wybierzesz wariant już umyty. Wówczas przygotowanie ziemniaków w mundurkach jest bardzo sprawne, bo wyszorowanie ich skórki przed kolejnymi krokami zajmie ci o wiele mniej czasu. A więc najpierw, tak dla pewności, wyszoruj je z przebarwień od ziemi i innych zabrudzeń. Ile kartofli potrzebujesz? To zależy dla ilu osób ma ich wystarczyć, oraz oczywiście od ich rozmiaru. Nie obawiaj się wybierać nawet większych okazów, gdyż niezależnie od ich wielkości upieką się równomiernie. Teraz możesz wykonać kolejne kroki, czyli:
 
  1. Wyszorowane ziemniaki osusz z wilgoci i weź ostry nóż oraz dużą deskę do krojenia.
  2. Każdy ziemniak ponacinaj głęboko wszerz, ale tak by nie przeciąć go zupełnie (kolejne nacięcia powinny być w odległości ok. 0,5 cm – w ten sposób powstanie coś na kształt kieszonek).
  3. Weź ser żółty w plastrach, który dobrze się topi i pokrój go tak, by kawałki mieściły się idealnie w przygotowanych nacięciach – wsuń go w każdą kieszonkę, co sprawi, że otrzymasz kształt grzebienia.
  4. Ułóż pyry z żółtym serem w naczyniu żaroodpornym, tak aby pomiędzy nimi było przynajmniej kilka centymetrów odstępu.
  5. Posmaruj z wierzchu miękkim masłem każdy ziemniaczek, starając się, by część masła dostała się nieco pomiędzy nacięcia.
  6. Obsyp każdy kartofel mieszanką przypraw złożoną np. z zielonej czubrycy z odrobiną czarnego pieprzu lub mieszanką toskańską z suszonymi pomidorami.
  7. Naczynie żaroodporne nakryj folią aluminiową. Jak piec? Ile piec? W jakiej temperaturze?
  8. Rozgrzej piekarnik do 200 st. Celsjusza, a następnie wstaw do niego tak przygotowane naczynie z ziemniakami. Ustaw sobie minutnik na 40 minut (wybierz program termoobieg).


Kartofle, ziemniaki, pyry… z gzikiem!

Podczas gdy robią się chrupiące ziemniaki z piekarnika bez gotowania, masz czas, aby przygotować ów twarożek z dodatkami, który w Wielkopolsce nazywa się gzikiem. Jak to zrobić? Przepis na gzik jest również bardzo prosty. Podane proporcje uwzględniają porcję dla 3 osób, więc weź to pod uwagę, robiąc obiad dla swojej rodziny. Dobrego gziku jednak nigdy za wiele, więc nawet gdy zrobisz go za dużo i nie wszystko użyjesz do ziemniaków w mundurkach z piekarnika, to równie dobrze smakuje na kanapkach. Przepis poniżej!
 
  1. Przygotuj sobie od 2 do 3 cebulek dymek i ok. 7-8 rzodkiewek. Pokrój je drobno (bardzo drobno!) i przełóż do miseczki.
  2. Dodaj 250 g twarogu półtłustego lub tłustego i 3 łyżki kwaśnej śmietany 18%.
  3. Dopraw łyżeczką czosnku granulowanego, pieprzem i solą według uznania.
  4. Wymieszaj wszystko, najlepiej rozgniatając widelcem, aż przyprawy i dodatki do twarogu równomiernie przenikną do całej objętości gziku.
  5. Zabezpiecz miseczkę z tak przygotowanym twarożkiem po wielkopolsku, np. folią spożywczą i odstaw ją do lodówki.


Ziemniaki z gzikiem – co dalej z pieczonymi pyrami?

W ciągu 40 minut, które odmierza minutnik, spokojnie zdążysz zrobić gzik do ziemniaczków. Gdy podany czas minie, zdejmij z wierzchu żaroodpornego naczynia folię aluminiową i włóż je jeszcze na 10 minut do piekarnika. Tym razem ustaw program z grillowaniem górną grzałką połączony z termoobiegiem. Jeśli twoje urządzenie nie ma takiej funkcji, nie zmieniaj programu, natomiast zmniejsz temperaturę do 190 st. Celsjusza. Po tym czasie wszystko powinno być już gotowe, miękkie i aromatyczne, a przy tym równomiernie upieczone i lekko chrupiące. W sumie czeka cię 50 minut pieczenia. Jeśli chcesz, możesz po upieczeniu zostawić naczynie w piekarniku, na powrót nakrywając je folią aluminiową. Wystarczy kwadrans w cieple, by danie osiągnęło temperaturę, która będzie idealna do podania. Zapach stanie się też bardziej wyrazisty, gdyż wraz z parą wodną wniknie głębiej z ziemniaki w mundurkach pieczone w piekarniku. Pyry z gzikiem gotowe. Dobrze smakują również na zimno. Smacznego!