Czym myć szafki kuchenne?

Porady 11.01.2021


Z czego zrobić płyn do mycia szafek kuchennych?

Właściwie to nie musisz zbyt długo szukać, aby znaleźć coś, co nada się do mycia szafek w kuchni. Jeśli regularnie sprzątasz i czyścisz zabrudzenia od gotowania, to wystarczy użyć wiadra wody z płynem do mycia naczyń, który świetnie radzi sobie z tłuszczem, przebarwieniami oraz pozostawia miły zapach. Dopiero gdy przez nieuwagę lub brak czasu zdarzy ci się doprowadzić do nawarstwienia się brudu, kurzu lub tłuszczu, sięgnij po bardziej stanowcze środki. Może przyda się opracowanie harmonogramu na to jak sprzątać mieszkanie? Uwzględnij w nim zatem zrobienie płynu do mycia szafek kuchennych z octu lub sody oczyszczonej. Taki preparat warto przelać do butelki ze spryskiwaczem i nanosić w zależności od powierzchni z pomocą ścierki lub gąbki. Zrobisz go, łącząc:
 
  • 200 ml czystej wody i 100 ml octu jabłkowego (lub 50 ml octu spirytusowego)
  • 200 ml wody i 2 łyżki sody oczyszczonej
  • sok z całej cytryny i ok. 150 ml wody
     


Czym myć szafki kuchenne z połyskiem?

Mopy, miotły, myjki, szczotki i zmiotki możesz na chwilę odłożyć. Mycie szafek w kuchni zostaw delikatnym szmatkom z mikrofibry i poręcznym gąbkom, które pomogą ci również bezpiecznie wyszorować bardziej zabrudzone miejsca. To właśnie z takimi akcesoriami do sprzątania codzienne życie staje się nierzadko dużo łatwiejsze, a ty masz więcej czasu wolnego dla siebie. Problemem mogą być lakierowane fronty szafek, ale tylko jeśli nie masz pod ręką płynu do mycia okien. Wystarczy spryskać, przetrzeć i wypolerować. Wszelkie znaki zachlapania lub z pryskającego tłuszczu w mig znikną. Jeśli natomiast masz drewniane meble kuchenne, staraj się niezależnie od metody ograniczyć ilość wilgoci oraz nie zapomnij o osuszaniu powierzchni, które zostały wyczyszczone. Tymczasem pora na kilka domowych sposobów – jak czyścić szafki kuchenne sprawnie i bez większego wysiłku.


Mycie szafek kuchennych – domowe sposoby

Nie każdy wybiera szafki wiszące do swojej kuchni. Ich ogromną zaletą jest co prawda łatwe zwiększenie miejsca do przechowywania wyposażenia kuchni, jednak okupuje się to optycznym zmniejszeniem pomieszczenia oraz niewygodną pielęgnacją. Na górnych szafkach lubi osadzać się masa kurzu. Opary po gotowaniu nasączone są nie tylko wilgocią, ale i tłuszczem. Może się więc okazać, że podczas mycia szafek kuchennych trzeba będzie poradzić sobie z nie lada warstwą lepką od brudu. Pomóc może wyłożenie takiej powierzchni papierem śniadaniowym – wystarczy go później zdjąć, wyrzucić i zastąpić nowym. Nie trzeba używać nawet domowych środków do czyszczenia mebli kuchennych. Płyn do mycia szafek w kuchni przyda się natomiast w innych przypadkach. Kosze i worki na śmieci pomogą później ogarnąć odpady po sprzątaniu. Znajdź swój sposób na mycie szafek kuchennych i spróbuj:
 
  • ciepłej wody z sodą oczyszczona lub octem na blatach i we wnętrzu mebli
  • kwasku cytrynowego, aby rozpuścić uporczywe zabrudzenia pominięte lub niedostrzeżone podczas codziennego przecierania szafek kuchennych
  • płynu do mycia naczyń na powierzchnie delikatne i zatłuszczone
  • środków do mycia szyb do mycia elementów mebli kuchennych, które wymagają nabłyszczenia