Dekantacja wina — co to takiego?

Porady 6.09.2019


Co to jest dekantacja?

Co to dekantacja? Pierwotnie miała ona na celu oddzielać trunek od osadu. Jako że większość produkowanych obecnie win poddawana jest procesom filtracji oraz klarowania, pływające w nich cząstki stałe należą do rzadkości. Najczęściej spotyka się je w przypadku win naturalnych, gdzie rzadko stosuje się nowoczesne rozwiązania technologiczne. Osad pojawiać może się niekiedy również w starzonych winach czerwonych. Aby jego kawałki nie utrudniały nam delektowania się ulubionym trunkiem, butelkę należy ustawić w pozycji pionowej kilka godzin przed planowanym otwarciem — osad opadnie wówczas na dno. Do tego celu wykorzystać można także dekanter do wina, o którym więcej — poniżej.

Dekantowanie wina ma również na celu jego napowietrzenie. Czynność ta pozwala wydobyć z niego wszystkie jego aromaty. Co więcej, dzięki niej możliwe staje się złagodzenie intensywnych tanin.


Jakie wina dekantować?

Nie każde wino może zostać poddane procesowi dekantyzacji. Jak już zostało wspomniane, do tego celu najczęściej wykorzystuje się trunki długo leżakujące, gdzie pod wpływem dojrzewania doszło do wytrącenia się osadu, rozwoju intensywnych nut zapachowych i redukcji ilości tlenu. Dotyczy to głównie win czerwonych. Dekantyzuje się również młode trunki o ostrych taninach oraz te, które w czasie produkcji nie zostały poddane procesowi klarowania oraz filtracji. Co, jeżeli chodzi o dekantyzowanie wina białego? Owszem, w jego przypadku możemy mieć do czynienia z osadem, lecz nie ma go dużo, a poszczególne drobinki są niewielkich rozmiarów, a co za tym idzie — niemalże niewyczuwalne. Jeżeli chodzi natomiast o różowe wina, wymagać będą one krótkiej dekantacji. Do tego celu najlepiej sprawdzi się wąska karafka.


Dekanter do wina — jak go wybrać?

Naczynie na wino typu dekanter na pierwszy rzut oka przypomina klasyczną karafkę. Jego cechą charakterystyczną jest szerokie dno, które pozwala na szybkie i łatwe opadanie osadu i zwiększa kontakt trunku z powietrzem. Takie dekantery najlepiej sprawdzać będą się w przypadku czerwonych win. Do ich białej wersji wykorzystać należy natomiast nieco węższe naczynie. Podczas przelewania alkoholu, dekanter znajdować powinien się w specjalnym coolerze wypełnionym kostkami lodu.

W naszym sklepie internetowym Tadar.pl znajdziecie bogaty wybór tego typu naczyń, które sprostają oczekiwaniom każdego konesera trunków. Bardzo efektownie prezentuje się model o smukłym, zgrabnym kształcie, który wykonany został z wysokiej jakości, odpornego na uszkodzenia szkła. Co więcej, dekanter posiada praktyczną rączkę, która ułatwia przenoszenie naczynia i przelewanie wina do kieliszków. Dzięki dużej pojemności (1,3 l), nie będziecie musieli pamiętać o regularnym jego uzupełnianiu.

Poza dekanterem domu każdego miłośnika wina znaleźć powinny się również kieliszki oraz otwieracze do wina. Niezbędne okazać mogą się również akcesoria barowe, takie jak: wieszaki na kieliszki, woreczki do lodu czy wiaderka do lodu.

Chcecie dowiedzieć się, jak prawidłowo otworzyć wino? Nie jesteście pewni jak dobrać wino do jedzenia? A może szukacie informacji, jakie kieliszki do wina wybrać? Zaglądajcie na naszego bloga!
Odpowiednio dobrany dekanter do wina to gwarancja codziennych sukcesów w perfekcyjnym serwowaniu ulubionego, aromatycznego trunku pozbawionego osadu.