Dlaczego mały garnek lub patelnia na indukcję nie działają na indukcji?

Porady 1.02.2022


Dno naczyń na indukcję – jak to działa?

Palniki gazowe, ceramiczne, halogenowe i elektryczne wytwarzają ciepło. Jeśli natomiast położysz dłonie na włączonej płycie indukcyjnej, nie poczujesz nic. Z taką technologią w kuchni nie musisz się martwić, że najmłodsi członkowie rodziny przypadkowo się oparzą, dotykając kuchenki po gotowaniu. W jednej chwili woda gotuje się szybciej, a przygotowanie potraw trwa zaskakująco krótko. Garnki i patelnie na indukcję działają oczywiście na pozostałych rodzajach palników i to z bardzo dobrym efektem. Wszystko to jest zasługą ich dna. Jego konstrukcja zawiera stal, która jest ferromagnetykiem. Mówiąc krótko, wytworzone przez płytę indukcyjną pole magnetyczne oddziałuje na dno, przyciągając je. Tak tworzy się ciepło. O tym jak takie dno jest zbudowane i dlaczego jest nieco wklęsłe, pisaliśmy już w artykule „Dlaczego tłuszcz spływa na boki patelni podczas smażenia?”. Wydaje się proste, prawda? Bo takie jest. Indukcja ma ułatwiać codzienne przygotowywanie posiłków. Jest jednak jeden haczyk. Dużo zależy tu od rozmiaru dna.


Rozmiar dna a działanie na indukcji

W tym przypadku rozmiar ma duże znaczenie. Gotowanie i smażenie na indukcji zależne jest od tego, czy płyta dobrze połączy się z naczyniem. Mówiąc najprościej, garnek, patelnia lub rondel ustawiony w polu płyty musi zostać wykryty i nawiązać z urządzeniem więź magnetyczną. Wpływa to nie tylko na to, czy produkt zadziała na indukcji, ale również jak efektywne będzie w jego przypadku generowanie ciepła potrzebnego do tworzenia dań. Zasada jest prosta. Średnica naczynia używanego do gotowania powinna być taka sama jak średnica pola indukcyjnego. Jeśli naczynie jest zbyt duże, niektóre jego części znajdą się poza płytą, a wtedy garnek nie będzie się prawidłowo nagrzewał. Z drugiej strony, naczynia o małej podstawie mogą nie aktywować jednostki indukcyjnej. Niewykryte pozostaną zimne i bezużyteczne, choć na opakowaniu posiadają wyraźną informację, że przeznaczone są na indukcję.


Kiedy naczynie na indukcję może nie działać?

W przypadku tej technologii zawsze warto mieć z tyłu głowy zasadę, że wielkość palników wpływa na rozmiar naczyń, które można używać na płycie. Indukcja ma zwykle pola o średnicy 5-8 cali, czyli 12,7-20,3 cm. Nie wszystkie rondle, garnki i patelnie zostały wyposażone w dno o takiej średnicy. Największy problem pojawia się, gdy powierzchnia dysku ma szerokość mniejszą niż 116 mm. Jest tak w przypadku naczyń o średnicy 16 cm. Dlatego wówczas może się zdarzyć, że nawet najlepszy produkt nie zostanie wykryty przez kuchenną płytę indukcyjną. Od tej reguły jest wyjątek, a są nim naczynia emaliowane wykonane ze stali węglowej. Ich budowa w całości poddaje się działaniu pola magnetycznego. Kubki emaliowane o średnicy 9-10 cm, które zostały umieszczone w centrum najmniejszego pola indukcyjnego, mają dużą szansę na to, że zostaną wykryte. Najbezpieczniej natomiast wybierać modele, których dno działa na indukcji i ma przynajmniej 128 mm średnicy.


Co zrobić, gdy patelnia lub garnek na indukcję nie działają?

Taka sytuacja może być frustrująca. Wina za to nie spoczywa jednak na producencie naczyń. Produkt oznaczony jako model z dnem indukcyjnym jest zawsze przystosowany do takiego działania. Pytanie brzmi zwykle, czy domowa płyta kuchenna będzie w stanie poprawnie wykryć jego ustawienie i zapewni właściwą skuteczność smażenia lub gotowania. Wszystko zależy od tego, co znajduje się w instrukcji i od zaleceń marki odpowiedzialnej za projekt płyty indukcyjnej. Technologia ta jest nieustannie rozwijana, więc może się okazać, że najnowszy model będzie kompatybilny z tak małym naczyniem. Co jednak, jeśli garnek, rondel lub patelnia na indukcję to był np. prezent na parapetówkę? Co zrobić, gdy naczynie wówczas nie działa? Wyjściem jest zakup adaptera indukcyjnego, stanowiącego przejściówkę pomiędzy płytą a dnem. Wtedy wszystko powinno się już nagrzewać, jak należy, zapewniając szybkie i energooszczędne przygotowanie posiłku.