Ile czasu mogą stać weki?

Porady 19.11.2019


Pasteryzacja słoików — co to takiego?

Mianem wekowania słoików określa się proces opierający się o podgrzanie domowej roboty przetworów do temperatury około 60 – 100 stopni Celsjusza. Jak już zostało wspomniane, ma on na celu między innymi zniszczenie znajdujących się w produktach drobnoustrojów prowadzących do ich psucia. Dodatkowo, zabieg ten pozwala na zachowanie właściwości odżywczych oraz smaku przetworów.
 
Jak wekować słoiki? Wyróżnić można 2 podstawowe metody pasteryzowania słoików. Pierwszą z nich to tak zwana pasteryzacja „na mokro”, którą przeprowadza się w garnku do pasteryzacji - niektórzy sięgają po zwykły garnek emaliowany, niektórzy wybierają powidlak. Jak zrobić weki? Drugi ze sposobów to pasteryzacja „na sucho”, nazywana także wekowaniem w piekarniku.
 

Jak zawekować zupę i inne przysmaki?

Każdy rodzaj przetworów wymaga nieco innej pasteryzacji. Przykładowo, wekowanie zup trwać powinno nie krócej niż 30 minut. W przypadku wekowania w piekarniku, czynność tę wydłużyć można do 1 godziny.
 
W jaki sposób przebiegać winna pasteryzacja soku, kompotu, kiszonek i innych kwaśnych przetworów? Wykonać należy ją tylko raz, a trwać powinna ona między 20 a 30 minut.
 
Jak wekować ogórki konserwowe czy śliwki w zalewie octowej? Aby na długi czas zachowały one swoją naturalną chrupkość i jędrność, wekować powinno się je około 10 – 20 minut.
 
Jak wygląda wekowanie mięsa? Słoiki z tego typu przetworami wekować powinno się między 30 a 60 minut. Po przestudzeniu, zawekowany gulasz czy bigos należy umieścić w lodówce, a następnego dnia czynność powtórzyć.
 
Co można wekować w słoiku? W ten sposób przyrządza się również grzyby. Zabieg ten jest jednak nieco czasochłonny. Grzyby pasteryzować należy bowiem 3 razy, po około 30 minut, robiąc kilka minut przerwy po każdej pasteryzacji.
 
Gotować nie trzeba natomiast przetworów o dużej zawartości cukru, takich jak dżemy, konfitury czy syropy. Gorące przetwory wystarczy przełożyć do słoików, odwrócić do góry dnem, owinąć szczelnie kocem lub ręcznikiem i zostawić do wystudzenia.
 

Ile czasu mogą stać weki?

Ile czasu mogą stać przetwory? Zaleca się, aby słoiki na weki opróżnić w przeciągu roku od ich przygotowania. Dotyczy to zarówno dżemów czy konfitur, jak i kompotów oraz ogórków. Aby mieć gwarancję, że przyrządzone latem czy wczesną jesienią przysmaki są w dalszym ciągu świeże, warto spożyć je najpóźniej wiosną. Przechowywane zbyt długo przetwory na zimę mogą nie tylko przestać być smacznie. Wraz z upływem czasu, ulec mogą one sfermentowaniu lub dojść może w nich do rozwoju pleśni.
 
Jak powinno wyglądać prawidłowe przechowywanie żywności tego typu? Weki na zimę najlepiej schować do chłodnego, przewiewnego miejsca, jakim jest piwnica. Jeżeli nią nie dysponujemy, słoiki weki wstawić można do nieogrzewanej spiżarki lub umieścić w kuchennej szafce, która jest wentylowana i znajduje się z dala od piekarnika. Najniższej temperatury przechowywania wymagają warzywne marynaty oraz kiszonki. Dżemy i konfitury bez obaw znajdować mogą się natomiast w nieco cieplejszych pomieszczeniach. Ile mogą stać weki? Raz na jakiś czas warto zrobić przegląd domowej roboty przetworów sprawdzając, czy nie pojawiła się na nich pleśń, denka są wklęsłe, a gumki weków dobrze trzymają się wieczka.
 
Z naszego bloga dowiecie się również, jak przyrządzić pyszne ogórki małosolne.
 
Jak pasteryzować słoiki? Niezbędne do tego celu będą między innymi szklane słoiki i butelki z naszego sklepu internetowego Tadar.pl. Korzystanie z naszych wskazówek, jak pasteryzować przetwory to gwarancja codziennych sukcesów w delektowaniu się domowej roboty smakołykami przez długi czas.