Jak działa sokownik?

Porady 21.07.2019
 

Jak działa sokownik?

Sokownik parowy jest urządzeniem, w skład którego wchodzą 3, ustawione jeden na drugim, garnki. W najniższym umieszcza się wodę, w środkowym — owoce i warzywa, które chcemy wykorzystać do przyrządzenia soku. W najwyższym wytwarzany jest natomiast gotowy napój. Sokownik — jak działa takie urządzenie? Nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Po umieszczeniu składników w poszczególnych naczyniach uruchamiamy sokownik lub stawiamy go na gazie. Na skutek podgrzewania wody dochodzi do tworzenia pary, która przy pomocy rurki trafia do naczynia wypełnionego owocami lub warzywami. Konsekwencją tego jest skraplanie się soków, które przez znajdujące się w dnie otwory przedostają się do środkowego garnka. Najbardziej praktyczne są garnki do robienia soków wyposażone w specjalny kranik, pod który wystarczy podstawić naczynie, w którym chcemy przechowywać gotowy napój. Przygotowywanie napoju z pomocą sokownika trwa, w zależności od twardości użytych składników, 30 do 60 minut.


Alternatywą dla sokownika parowego jest jego wersja elektryczna, która ma postać dużego garnka z umieszczonym na dnie elementem grzewczym. Do zalet takiego sokownika do owoców zaliczyć można między innymi mnogość dostępnych funkcji. Mamy tutaj między innymi możliwość sterowania temperaturą, a o tym, że urządzenie zakończyło pracę, informuje nas sygnał dźwiękowy.

 

Jak wybrać idealny garnek do robienia soku?

Kluczową kwestią przy wyborze sokownika do malin jest materiał wykonania. Jeżeli chcemy mieć pewność, że takie urządzenie posłuży nam przez długi czas, zaopatrzmy się w model aluminiowy lub ze stali nierdzewnej. Takie sokowniki parowe czy elektryczne są odporne zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i czynniki zewnętrzne. Równie ważna jest grubość dna takiego naczynia. Im jest ono większe, tym lepiej. Jeżeli chodzi o kolejny parametr, jakim jest pojemność garnka do robienia soków, dopasować należy ją do indywidualnych potrzeb. W sklepach spotkać można się z sokownikami 8 l, jak i ich o połowę mniejszą wersją. Dostępne są także urządzenia o pojemności 1 l, które pozwolą na przyrządzenie soku dla 1 osoby.

 

Sokowniki z naszego asortymentu

W naszym sklepie internetowym Tadar.pl zaopatrzyć można się między innymi w Sokownik ze stali nierdzewnej KonigHOFFER 5 l indukcja. W skład zestawu wchodzą następujące elementy:

 
  • garnek na owoce o pojemności 4 l;
  • garnek do zbierania soku mający pojemność 4 l;
  • garnek na wodę o pojemności całkowitej 3 l;
  • żaroodporna pokrywka o średnicy 22 cm;
  • wężyk z zaciskiem o długości 36 cm.


Sokownik na indukcję wykonany został z wysokiej jakości stali nierdzewnej, która jest materiałem niezwykle wytrzymałym oraz higienicznym. Z powodzeniem używać można go również na innych rodzajach kuchenek — ceramicznych, gazowych czy elektrycznych. Sokownik ze stali nierdzewnej posiada szklaną, żaroodporną pokrywkę, która pozwala na śledzenie postępów w obróbce termicznej warzyw i owoców. Po odpowiednim ustawieniu elementów zestawu, w sokowniku można również gotować na parze.


Osoby, którym zależy na przyrządzeniu nieco większej ilości soku, nabyć mogą Zestaw sokownik KonigHOFFER 8l i 6 szklanek Tadar Correa 210 ml. Pojemność garnka na owoce wynosi tutaj 8,2 l. Garnek do robienia soków sprzedawany jest w zestawie z 6 szklankami, do których przelać można gotowy przysmak.


Przyrządzony w garnku do robienia soków napój zaserwować można również w gustownym dzbanku lub karafce.


Równie praktycznym naczyniem, które znaleźć powinno się w każdej kuchni, jest szybkowar. Garść przydatnych informacji na jego temat znajdziecie we wpisie Szybkowar – jak gotować w tym garnku?.


Sokownik to sprawdzony sposób, by zdrowymi, smacznymi, domowej roboty sokami móc cieszyć się przez okrągły rok.