Jak myć warzywa i owoce? 8 rad

Porady 13.04.2020


Mycie warzyw i owoców – dlaczego to takie ważne?

Zapominając o myciu warzyw i owoców stawiasz na szali swoje zdrowie. Takie niedopatrzenie może skończyć się dolegliwościami żołądkowymi lub poważnym zatruciem. Powodem mogą być np. pestycydy stosowane podczas uprawy roślin. Są to silne środki chemiczne, które nie pozostają obojętne dla zdrowia twoich bliskich. Nigdy nie wiesz też, kto wcześniej dotykał wybrane przez ciebie warzywa lub owoce. Wirusy oczywiście giną po pewnym czasie, ale co jeśli twoje niedopatrzenie pociągnie za sobą całą serię niefortunnych zdarzeń. W tak prosty sposób może przenosić się wiele chorób. Profilaktyczna ochrona przed nimi nie jest jednak skomplikowana. Wystarczy mycie owoców przed jedzeniem. Podobnie rób z warzywami.


Podstawowe zasady, czyli jak myć warzywa i owoce

Zanim zaczniesz kroić, obierać i mieszać wszystko ze sobą zadbaj o zdezynfekowanie żywności. Mycie warzyw i owoców to niewielki wysiłek, który ci się opłaci. Nawet nie wiesz, jak taki drobiazg może szybko zamienić się w codzienny sukces i wspomóc twój zdrowy tryb życia. Oto kilka naszych podstawowych rad.

1. Woda, w której myjesz, powinna mieć kwaśny odczyn, a więc zmieszaj ją np. z octem jabłkowym w proporcjach 1 litr/125 ml (lub z dwoma łyżkami kwasku cytrynowego). Po 3 minutach w takim roztworze wystarczy opłukać warzywa i owoce.

2. Cytrusy, których skórki i tak nie jemy, warto przed wykorzystaniem oblać dokładnie wrzątkiem.

3. Zanim w ogóle przystąpisz do mycia warzyw i owoców zadbaj o higienę własnych dłoni (ciepła woda z mydłem sprawi się w takim przypadku bardzo dobrze).

4. Podczas moczenia bardzo dobrze sprawdzi się też roztwór wody z octem i 3 łyżkami soli.

5. Osuszaj owoce czystym ręcznikiem bawełnianym lub papierowym (pocierając dodatkowo zredukujesz liczbę szkodliwych mikrobów).

6. Miska lub inne naczynie, w którym myjesz warzywa i owoce także muszą być w pełni czyste. Zadbaj o to bezpośrednio przed moczeniem i płukaniem jedzenia.

7. Środki do dezynfekcji oraz płyn do naczyń nie są dobrym pomysłem, jeśli chcesz odpowiednio dbać o higienę składników i zastanawiasz się jak umyć warzywa lub owoce przed jedzeniem.


Jak usunąć pestycydy z warzyw i owoców – nasze rady

Tylko ekologiczne uprawy warzyw i owoców, co do których masz pewność pochodzenia i warunków wzrostu, uchronią cię przed ryzykiem zatrucia pestycydami. W innym przypadku musisz bronić się samodzielnie. Dobra wiadomość jest taka, że jest na to prosty, domowy sposób. Jaki? Ekologiczne mycie warzyw i owoców z pestycydów polega na:
- przygotowaniu roztworu z 1 litra wody i 1 łyżki sody oczyszczonej,
- dokładnym zanurzeniu warzyw lub owoców w roztworze i pozostawieniu ich tak na minimum 5 minut,
- dokładnym opłukaniu umytych w ten sposób składników pod bieżącą wodą,
- osuszeniu owoców oraz warzyw suchym i czystym ręcznikiem papierowym lub materiałowym.

O tym, czy do uprawy wykorzystano pestycydy, poinformuje cię kolor wody pozostałej po moczeniu. Mętność, żółty kolor, tłuste smugi na powierzchni – jeśli to właśnie zostało w misce, to wiedz, że właśnie uchroniłeś swoją rodzinę przed poważnym zatruciem. Mycie owoców i warzyw przed spożyciem jest, jak widzisz, łatwe i można to zrobić z pomocą ogólnodostępnych środków. Naprawdę warto!