Jak obierać mango?

Porady 12.09.2019


Jak wybrać mango?

Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z dojrzałym mango? W pierwszej kolejności uwagę należy zwrócić na jego kolor. Mango nigdy nie powinno być w całości zielone — oznacza to bowiem, że jest ono niedojrzałe. Idealny owoc to taki, który jest lekko zarumieniony, błyszczący i pozbawiony uszkodzeń. Dojrzałe mango jest jędrne i sprężyste w dotyku, a jego skórka ugina się pod naciskiem palca. Przed zakupem warto także powąchać owoc — jego zapach powinien być wyraźnie wyczuwalny.

Co zrobić, gdy okaże się, że kupione przez nas mango jest niedojrzałe? W tym celu należy szczelnie zamknąć je na około 2-3 dni w papierowej torebce wraz z bananem lub jabłkiem. Wydzielany przez nie związek o nazwie etylen skutecznie przyspieszy proces dojrzewania mango.

Dojrzały, nie obrane mango można przechowywać w lodówce przez około 7-10 dni. Po pokrojeniu lub zmiksowaniu, zachowa ono swoją świeżość przez 3-4 dni.


Jak się obiera mango?

Mango — jak powinno się obierać ten owoc? Zrobić można to na kilka sposobów. Pierwszy z nich polega na tym, że przekrawamy owoc wzdłuż na 3 części. Obieramy je przy pomocy noża, a środkową oddzielamy od pestki. Minusem tej metody jest fakt, iż w ten sposób tracimy sporo miąższu. Aby tego uniknąć, mango można obrać w całości, bez nacinania i pokroić na kilka części.

Jak obrać mango? Jest na to jeszcze inny sposób. Podobnie jak w przypadku powyższej techniki, kroimy owoc na 3 części. Środkową obieramy i oddzielamy od pestki przy pomocy noża. Miąższ bocznych fragmentów owocu nacinamy w kostkę, wgniatamy skórkę do środka i wycinamy nożem. W ten sposób powstanie charakterystyczny jeżyk, który znakomicie sprawdzać będzie się w roli imprezowej przekąski.
Jak obrać mango szklanką? Układamy je na dłoni i przekrawamy nożem, zaczynając od połowy owocu, kierując jego ostrze od siebie, aż do momentu, gdy natrafi ono na pestkę. Powstały wokół niej miąższ okrawamy i obieramy ze skórki. Następnie sięgamy po szklankę. Podważamy skórkę o jej brzeg i wsuwamy miąższ do środka.

Najważniejsze w każdej z wymienionych metod obierania owocu mango jest to, by noże, z których korzystamy, były odpowiednio naostrzone. Do obierania mango wykorzystać można również gadżet, jakim jest obieraczka.

Dlaczego nie powinno się jeść skórki tego owocu? W jej składzie znajduje się związek chemiczny, urushiol, który wywoływać może silne reakcje alergiczne.


Jak wykorzystać owoc mango?

Mango to owoc, który może zostać użyty na wiele różnych sposobów. To świetna, zdrowa przekąska. Owoc ten przed zaserwowaniem najlepiej schować na kilka godzin do lodówki.

Mango świetnie sprawdzi się jako składnik popularnego indyjskiego napoju, jakim jest mango lassi. Jak go przyrządzić? Miąższ z 1 mango miksujemy z jogurtem naturalnym, kefirem, maślanką lub mlekiem roślinnym (do tego celu świetnie sprawdza się na przykład kokosowe) oraz kostkami lodu. Dodatkowo smak koktajlu urozmaicić można, dodając do niego szczyptę kardamonu lub cynamonu.

Mango z powodzeniem wykorzystać można również jako składnik domowej roboty kosmetyków. To sprawdzony sposób na odżywienie cery i zredukowanie porów. Jak zrobić maseczkę z mango? Zgnieciony miąższ z 1 owocu nakładamy na uprzednio oczyszczoną twarz na 10 minut, a następnie spłukujemy letnią wodą. Taka maseczka najlepiej sprawdzi się u posiadaczek cery tłustej. Osoby, których skóra jest sucha, miąższ z mango zmieszać powinny z jogurtem naturalnym i nałożyć na twarz na kwadrans.

Z naszego bloga dowiecie się również, jak powinno się obierać awokado.

Odpowiednio wybrane i obrane mango to gwarancja codziennych, małych sukcesów w przygotowywaniu zdrowych, owocowych przekąsek.