Jak odkamienić kran?

Porady 2.02.2021


Odkamienianie kranu octem

Twarda woda w żadnym stopni nie ułatwia nawet regularnego odkamieniania kranów i baterii w kuchni oraz łazience. Jeśli jednak wiesz już, jak wyczyścić zapuszczoną wannę, to ten sposób nie będzie dla ciebie dużym zaskoczeniem. Nikt nie będzie wymagał od ciebie użycia wiadra detergentów lub specjalnego sprzętu. Wystarczy trochę czystej wody i ocet (lub sok z cytryny). Wszystko, co musisz zrobić, aby wykonać odkamienianie kranu octem, to:
 
  • Zmieszać ocet z wodą w proporcjach 1:1
  • Przelać roztwór do butelki ze spryskiwaczem
  • Zaaplikować mieszankę na powierzchnię z kamiennym osadem i zostawić na godzinę
  • Miękką gąbką lub szmatką przetrzeć spryskaną wcześniej powierzchnię umywalkowej, czy też zlewowej baterii
 


Odkamienianie baterii łazienkowej – jak to zrobić?

Z octem jest ten problem, że ma bardzo intensywny zapach i nie każdy chce, aby przez wiele godzin łazienka pachniała właśnie w taki sposób. Jeśli nie chcesz, by został ci również na rękach, koniecznie zastosuj rękawice gumowe. Na szczęście jest kilka innych domowych metod na odkamienianie kranu i baterii prysznicowej lub wannowej. Tak jak w przypadku kilku poprzednich wpisów (np. o tym jak wyczyścić toaletę z kamienia) przydadzą się podstawowe składniki, które można znaleźć niemal w każdym domu, a są to:
 
  • Pasta do zębów (wystarczy pokryć nią miejsce zakamienienia i delikatnie pocierając ściereczką usunąć osad, a następnie spłukać wodą i przetrzeć suchym ręcznikiem papierowym)
  • Coca-cola (nasącz nią mocno ściereczkę i owiń wokół zakamienionego miejsca, następnie zabezpiecz gumką i zostaw na 3 godziny – zawarte w coli substancje powinny w tym czasie wniknąć w kamienny osad i zmiękczyć go, aby można było usunąć nieestetyczny nalot miękką gąbką)
 


Domowy odkamieniacz na kran – z czego przygotować?

Jest jeszcze jeden domowy sposób na odkamienianie kranu. Gdy go zastosujesz, twoja łazienka będzie pachnieć cudownie, a bateria odzyska dawny blask. Musisz uzbroić się tylko w cierpliwość. Choć sposób jest banalny jak patenty na to jak wyczyścić kuchenkę gazową, to wymaga czasu. Dzięki temu masz jednak pewność, że użyty odkamieniacz na kran własnej roboty nie zostawi przebarwień na chromowanej powierzchni. Najpierw połącz gorącą wodę z kwaskiem cytrynowym lub sokiem z cytryny. Następnie przelej roztwór do butelki ze spryskiwaczem lub nasącz nim ściereczkę, czy też wacik. Spryskaj lub zawiń miejsce zakamienione i pozostaw na godzinę, aby osad zmiękł. Potem wystarczy usunąć go gąbką, miejsce opłukać wodą i wysuszyć ręcznikiem.
 
Odkamienianie baterii łazienkowej to tylko jedno z wielu zadań podczas sprzątania domu. Wszystkie potrzebne do tego mopy, miotły, myjki, szczotki, zmiotki i inne akcesoria znajdziesz w ofercie sklepu internetowego Tadar.pl!